14.1 C
Sibiu
sâmbătă, noiembrie 8, 2025

Un sibian și-a legat copilul de 10 ani în casă cu un lanț prins de masă

Cele mai citite

Luni, în jurul orei 14:30, polițiștii sibieni au fost sesizați, prin apel 112, despre faptul că într-un imobil din localitatea Scoreiu un minor de 10 ani ar fi fost găsit legat și încuiat în casă.

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Porumbacu de Jos s-au deplasat la fața locului, unde au identificat un minor în vârstă de 10 ani, legat de picior cu un lanț prins de masă.

Din cercetările efectuate a rezultat faptul că tatăl minorului, un bărbat de 36 de ani, l-ar fi legat pe copil și l-ar fi încuiat în casă pentru a merge la cumpărături.

„În cauză, la aceeași dată, polițiștii au întocmit un ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului, acesta fiind reținut pentru 24 de ore.

Publicitate

Totodată, a fost sesizată Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Sibiu, iar copilul a fost plasat într-un centru de protecție.

Polițiști au întocmit un dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de rele tratamente aplicate minorului și lipsire de libertate în mod ilegal”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

RAPORTOR LOCAL. De la „rechinii” de altădată la zona metropolitană de transport

Transportul în comun va deveni operațional în întreaga Zonă Metropolitană Sibiu începând cu 1 decembrie, a anunțat, miercuri, Asociația...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect