La sfârșitul săptămânii trecute, 100 de studenţi ai Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu au luat parte, pe bază de voluntariat, la proiectul „Livezi comunitare”, lansat de organizația Savori de Roza și susținut de BNI România.
„Această inițiativă își propune să creeze în fiecare comunitate o livadă care să fie îngrijită de membrii acesteia și a cărei recolte să fie împărțite. Astfel, în perioada martie-mai, vor fi plantați 200.000 de pomi fructiferi și 50.000 de puieți de arbori, în 7 județe ale țării. În Sibiu acțiunile de plantare se vor realiza pe suprafețe de aproximativ 30 hectare”, au transmis reprezentanții instituției.
Proiectul „Livezi comunitare” urmărește transformarea terenurilor virane și a pârloagelor în spații dedicate educației ecologice, în care participanții să poată învăța despre grădinărit, permacultură, biodiversitate și îngrijirea sustenabilă a mediului.

