11.3 C
Sibiu
sâmbătă, aprilie 11, 2026

Sistemul EES a devenit obligatoriu: amprente și fotografie, la intrarea în spațiul Schengen

Cele mai citite

Noul sistem digital de control al frontierelor al Uniunea Europeană, cunoscut ca Sistemul de intrare/ieșire (EES), a devenit pe deplin operațional începând de vineri, 10 aprilie, marcând o schimbare majoră pentru călătorii din afara UE.

Implementarea EES introduce reguli noi la intrarea în spațiul Schengen: pe lângă scanarea pașaportului, călătorii trebuie să furnizeze amprente digitale și o fotografie facială. Sistemul are ca scop creșterea securității la frontiere și modernizarea procesului de verificare a identității.

Termenul limită stabilit pentru activarea completă a sistemului a vizat toate punctele de trecere a frontierei din cele 29 de state participante. Totuși, introducerea EES a început încă din luna octombrie, iar în unele locații implementarea nu este încă finalizată complet, din cauza unor dificultăți tehnice și logistice.

Noul sistem poate genera timpi mai mari de așteptare

Autoritățile au avertizat că noul sistem poate genera timpi mai mari de așteptare, în special în aeroporturile aglomerate și în perioadele de vârf, cum sunt sărbătorile. În unele cazuri, au fost deja raportate cozi semnificative la controlul de frontieră.

Publicitate

EES este conceput pentru a monitoriza intrările și ieșirile cetățenilor din afara UE, inclusiv ale celor din Regatul Unit, în interiorul spațiului Schengen. Acesta acoperă 29 de țări europene, unde circulația se face fără controale interne la frontieră.

Printre destinațiile populare incluse în sistem se numără Franța, Spania, Portugalia, Italia și Grecia.

Pe termen lung, sistemul EES va înlocui complet procedura actuală de ștampilare a pașapoartelor, automatizând procesul de control la frontieră și reducând riscul de fraudă sau depășire a perioadei legale de ședere.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

spot_img
Ultimele știri

Alertă înainte de Paște: 1,5 milioane de ouă contaminate cu Salmonella, oprite în ultimul moment

O alertă sanitară majoră a fost declanșată chiar înainte de Paște, după ce aproximativ 1,5 milioane de ouă contaminate...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect