15.2 C
miercuri, iulie 3, 2024

Raul Badiu, prima victorie în Campionatul Național de Raliuri

Raul Badiu a câştigat, sâmbătă, Raliul Harghitei, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano. Sibianul a obţinut astfel prima sa victorie de etapă în Campionatul Naţional de Raliuri.

„Cu ocazia zilei mele de naștere, eu și Rareș ne-am făcut cel mai frumos cadou: VICTORIA în clasamentul general la Harghita Rally, prima etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano Romania. O zi de neuitat, plină de adrenalină și succes! Mulțumiri sincere partenerilor noștri pentru sprijinul neîncetat, felicitări tuturor celorlalte echipaje pentru efortul lor și spiritul competitiv pe parcursul cursei. Ne vedem la Raliul Argesului”, au fost primele reacții ale pilotului sibian.

75 de echipaje, din 4 țări

Echipajul sibian Raul Badiu/Rareş Fetean (Skoda Fabia Rally 2 EVO) s-a impus cu timpul de 59 min 37 sec 9/10, fiind urmat de braşovenii Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 38 sec 6/10, podiumul fiind completat de bulgarii Martin Surilov/Zdravko Zdravkov (Citroen C3 Rally2), la 01 min 20 sec 6/10, potrivit Agerpres.

Fraţii Norbert şi Francesca Maior s-au clasat pe locul al patrulea, în timp ce campionii naţionali en titre Simone Tempestini/Sergiu Itu (Porsche 997 RGT) au încheiat pe locul 42, la 21 min 36 sec 5/10 de învingători, după problemele tehnice avute în prima zi a cursei. Un total de 75 de echipaje, din 4 țări, au fost prezente la startului noului campionat.

Etapa a doua a sezonului va fi Raliul Argeşului, în perioada 10-11 mai.