Prima țară care afirmă că pandemia de COVID-19 s-a terminat

Cele mai citite

Preşedintele american Joe Biden a declarat, într-un interviu difuzat duminică seară, că pandemia de COVID-19 s-a „terminat” în Statele Unite, scrie AFP.

„Pandemia s-a terminat, mai avem o problemă cu COVID-19, mai avem multă muncă în acest dosar, dar pandemia s-a încheiat„, a declarat liderul de la Casa Albă pentru canalul CBS.


„Dacă te uiţi în jur, nimeni nu poartă mască şi toată lumea arată destul de bine”, a afirmat el. „Deci cred că este pe cale să se schimbe”, a mai spus Joe Biden, citat de AFP. 

Recent, șeful Organizației Mondiale a Sănătății, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a spus că omenirea nu s-a aflat mai niciodată într-o poziţie atât de bună pentru a pune capăt pandemiei de COVID-19 care a dus la moartea a milioane de persoane începând cu sfârşitul anului 2019.

Publicitate

”Săptămâna trecută, numărul deceselor săptămânale asociate COVID-19 a scăzut la cel mai mic nivel din martie 2020. Nu am mai fost niciodată într-o poziţie mai bună pentru a încheia pandemia”, a spus Tedros cu prilejul unei conferinţe de presă.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
Ultimele știri

Paradox la Bâlea Lac: zăpada este tot mai puțină, dar riscul de avalanșe rămâne ridicat

Deși iernile din Munții Făgăraș aduc tot mai puțină zăpadă, pericolul producerii avalanșelor nu scade. Din contră, specialiștii Serviciului...

Știri pe același subiect