Acasă Blog Pagina 3322

Coronavirus, în România: 3.240 de cazuri noi și 130 de decese

3.240 de cazuri noi cu covornavirus au fost înregistrare, în ultimele 24 de ore, pe teritoriul României. De asemenea, în acest interval, au fost raportate 130 de decese.

 
Până astăzi, 9 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 306.991 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
206.793 de pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.240 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.
 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba65601025,47
2.Arad71402094,99
3.Argeș85771592,57
4.Bacău9610822,47
5.Bihor90592085,52
6.Bistrița-Năsăud3652503,46
7.Botoșani4108522,54
8.Brașov120082394,56
9.Brăila3888551,82
10.Buzău4739931,99
11.Caraș-Severin3202532,59
12.Călărași2375911,74
13.Cluj127381216,34
14.Constanța81905783,67
15.Covasna2830453,36
16.Dâmbovița79361713,2
17.Dolj8416743,86
18.Galați7179901,75
19.Giurgiu2360341,87
20.Gorj3423431,82
21.Harghita3656282,69
22.Hunedoara5320582,7
23.Ialomița28401442,54
24.Iași13032922,46
25.Ilfov80811363,48
26.Maramureș59161793,59
27.Mehedinți2623482,09
28.Mureș72401124,39
29.Neamț7266742,69
30.Olt44941951,36
31.Prahova128585933,77
32.Satu Mare27041403,03
33.Sălaj3978146,59
34.Sibiu80422146,6
35.Suceava10470352,09
36.Teleorman3854462,57
37.Timiș126852536,25
38.Tulcea1855351,51
39.Vaslui58191012,02
40.Vâlcea6047472,94
41.Vrancea3984401,46
42.Mun. București439508895,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe2287*-2782
 TOTAL306.9913.240

 
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
 
Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:
 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 991 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD17
3ARGEŞ9
4BACĂU27
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI7
8BRĂILA5
9BRAŞOV36
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ50
14CONSTANŢA38
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ16
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA11
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA28
24IAŞI52
25ILFOV29
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI159
29MUREŞ16
30NEAMŢ33
31OLT22
32PRAHOVA146
33SĂLAJ1
34SATU MARE7
35SIBIU56
36SUCEAVA9
37TELEORMAN18
38TIMIŞ22
39TULCEA1
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA7
TOTAL991

 
Până astăzi, 8.009 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 08.11.2020 (10:00) – 09.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (72 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț,  Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Ilfov și Municipiul București.
Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 24 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.
127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.688. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.488.090 de teste. Dintre acestea, 11.445 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.286  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.159 la cerere.
Pe teritoriul României, 41.024 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 24.762 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 72.980 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.738 de apeluri la numărul unic de urgență 112.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.487 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.455.795 de lei.

Șoferi bine băuți și cu mașini neînmatriculate, prinși în weekend pe șoselele județului

Șoferi băuți la volan, femeie prinsă la volan deși avea permisul suspendat sau șoferi băuți bine conducând autoturisme. Sunt „întâmplările” din weekend de pe șoselele din județul Sibiu.

Pe strada Moșnei din municipiul Mediaș, polițiștii au descoperit o femeie în vârstă de 52 de ani, domiciliată în municipiul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism deși dreptul de a conduce al acesteia era suspendat. Femeia s-a ales cu dosar penal pentru conducerea unui autoturism de către un șofer care are permisul suspendat.
În Biertan, un localnic în vârstă de 24 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe strada Horea, s-a angajat în depășirea unei mașini parcate pe partea dreaptă a drumului, a pătruns pe contrasens fără să se asigure și a intrat în coliziune cu un autoturism condus regulamentar din sens opus. În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale, însă pe numele șoferului care a provocat tamponarea s-a deschis un dosar de cercetare penală întrucât autoturismul condus era neînmatriculat sau neînregistrat.
În municipiul Sibiu, un bărbat în vârstă de 46 de ani, domiciliat în localitatea Agârbiciu, a condus un autoturism pe strada Morilor, iar la intersecția sens giratoriu cu Șoseaua Alba Iulia nu a acordat prioritate și a intrat în coliziune cu un microbuz condus regulamentar. Evenimentul s-a soldat cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a șoferului care a produs incidentul a rezultat într-o concentrație de 1,42 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, însă bărbatul a refuzat recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii nivelului alcoolemiei în sânge. Bărbatul are acum dosar penal.
În Mediaș, polițiștii au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Horia de către un localnic în vârstă de 39 de ani. Întrucât testarea alcoolscopică șoferului a rezultat într-o concentrație de 1,77 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, în cauză s-a deschis un dosar de cercetare penală privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

Se oprește alimentarea cu gaze naturale în Dârlos și Valea Lungă

Delgaz Grid va sista temporar alimentarea cu gaze naturale miercuri, 11 noiembrie, între orele 9-15, în localitățile Dârlos și Valea Lungă, pentru efectuarea unor lucrări specifice la sistemul de distribuție.

Compania solicită consumatorilor să închidă toate focurile, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.
În cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al Delgaz Grid la unul dintre numerele de telefon: 0800.800.928 (număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă) sau 0265.200.928 (număr taxabil cu tarif local din reţeaua Telekom şi cu tariful operatorului din toate celelalte reţele de telefonie).

Meci greu în deplasare: UTA Arad – Gaz Metan Mediaș

0

Gaz Metan are o deplasare dificilă în etapa cu numărul zece a campionatului Ligii întâi. Formația lui Jorge Costa va întâlni în această seară de la ora 20:30 UTA Arad.

După victoria obținută la sfârșitul săptămânii trecute pe terenul campioanei, alb-negrii merg cu un moral bun la Arad și vor să obțină un rezultat pozitiv și să continue să urce în clasament. Vor întâlni un adversar care are de asemenea un ascendent moral excelent după victoria obținută în deplasare cu FC Botoșani. Tehnicianul Gazului Metan a declarat într-o conferință de presă că victoria din etapa trecută cu CFR Cluj poate reprezenta descătușarea echipei sale după câteva jocuri mai puțin reușite.
“Va fi încă un joc împotriva unei echipe foarte bune, care își face treaba foarte bine și a reușit să strângă multe puncte. Nu ne așteptăm la nimic ușor, va fi un meci greu pentru noi. Ca până acum vom merge acolo pentru a lupta pentru cele trei puncte, știind că ne va fi greu, dar acesta este obiectivul nostru, să dăm ce avem mai bun în teren și să ne întoarcem acasă cu victoria.
În momentul actual toate punctele puse în joc sunt foarte importante, cu atât mai mult cu cât la victorie sunt 3 puncte câștigate. Nu eram cea mai rea echipă din campionat înaintea partidei cu CFR, acum nu suntem cea mai bună echipă din România, a fost un rezultat important pe care l-am obținut în compania campioanei, iar oamenii pot să spun ce vor, dar a fost un joc în care am meritat cele trei puncte, am jucat bine, am muncit, am făcut ce a ținut noi, dar asta a fost, au câștigat cele trei puncte care sper să ne dea încrederea de care avem nevoie.
Uneori după un rezultat bun, iar acesta cu CFR a fost unul foarte bun, putem avea această încredere de care vă spuneam, sau putem avea prea multe încredere, pe care nu mi-o doresc. Trebuie să înțelegem cum și de am câștigat cele 3 puncte cu CFR și să urmăm aceste reguli. Asta e parte din munca, să nu le permit jucătorilor să creadă că acum suntem cei mai buni din România, nu suntem, dar muncim pentru a fi una dintre cele mai bune echipe.
Obișnuiesc să spun că una e ce vine din cer, ca să spun așa, ploaie, zăpadă, însă în viața reală trebuie să muncești mult pentru a avea succes. Cum spuneam, trebuie să înțelege de ce și cum am câștigat, iar dacă vom face lucrurile de aceleași manieră și dacă vom reuși să le și îmbunătățim, vom putea câștiga meciuri. Dacă vom crede că este suficient atât, vom fi fericiți că am bătut CFR, iar pentru noi asta e tot, atunci vom avea problema mari”, a spus Jorge Costa.

Orban: Vom introduce forme de ajutor de stat pentru HoReCa; pregătim actul normativ

0

Premierul Ludovic Orban a anunţat, duminică seară, că Guvernul va introduce forme de ajutor de stat pentru sectorul HoReCa şi pentru zona culturală privată.

„Zona HoReCa, într-adevăr, a fost foarte afectată. Dar şi pentru zona HoReCa, pe lângă măsurile pe care le-am adoptat, vom introduce o formă de ajutor de stat, care am văzut că este deja folosită în două ţări europene. Este o schemă în care compensezi pierderea prin compensarea a 20% din pierderea cifrei de afaceri pe 2020 raportat la 2019. Efectiv, se dau bani- 20% din pierderea pe cifra de afaceri”, a declarat premierul.
Orban a explicat că acest ajutor se va face „mai degrabă prin Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, care are şi turismul”.
„Noi deja pregătim schema de ajutor de stat, pregătim actul normativ. Vom face solicitare către Comisia Europeană pentru că orice formă de ajutor de stat pe care o dai trebuie aprobată anterior de Comisia Europeană, pentru că, altfel, dacă le dai banii companiilor şi schema nu e aprobată de Comisia Europeană, companiile după aceea trebuie să dea banii înapoi”, a explicat premierul.
El a anunţat că şi pentru zona culturală privată Executivul pregăteşte o schemă de ajutor de stat, care însă este „foarte complicat de generat”.
„Ne uităm ce au folosit şi celelalte ţări şi pe zona culturală privată. (…) E foarte complicat de generat schema asta, pentru că e o varietate foarte mare de forme de organizare. Unele sunt organizaţii neguvernamentale, altele sunt companii, alţii lucrează pe cont propriu, mulţi nici măcar pe persoană fizică autorizată. Deci e complicat de găsit o formă care să poată să găsească un sprijin, o compensare a pierderilor pe care le-au suferit în perioada asta din cauza restricţiilor care au fost stabilite de autorităţi. Dar acordăm o mare importanţă, pentru că viaţa culturală a fost afectată şi foarte mulţi dintre freelanceri sau dintre cei care sunt creatori, care sunt validaţi de piaţă, n-au mai putut, practic, să aibă veniturile pe care le aveau. Şi atunci trebuie să găsim o formă de sprijin”, a mai spus Ludovic Orban. (AGERPRES)

Sibiul și aproape toată țara, sub Cod Galben de ceaţă densă

Aproape toată ţara se află sub Cod galben de ceaţă densă şi vizibilitate redusă, inclusiv municipiul Bucureşti, conform avertizărilor emise luni dimineaţa de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Astfel, până la ora 11, în localităţi sau zone din judeţele Alba, Covasna, Braşov, Mureş, Harghita şi Sibiu, iar până la ora 10, în Constanţa, Tulcea, Suceava, Galaţi, Botoşani, Iaşi şi Vaslui se va semnala, local, ceaţă care determină reducerea vizibilităţii sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri.
De asemenea, ceaţa va persista, până la ora 9:00, în Bucureşti şi în zone din judeţele Maramureş, Cluj, Sălaj, Satu Mare, Bistriţa-Năsăud, Gorj, Olt, Vâlcea, Dolj, Mehedinţi, Brăila, Ialomiţa, Argeş, Prahova, Buzău, Călăraşi, Giurgiu, Ilfov, Dâmboviţa şi Teleorman. Izolat, în unele zone, va apărea şi burniţa. (AGERPRES)

Ministrul Sănătăţii recomandă părinţilor să nu-şi trateze singuri copiii cu antibiotice pentru a preveni infectarea cu SARS-CoV-2

0

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a spus, duminică, la Iaşi, că îi sfătuieşte pe părinţi să nu îşi trateze copiii acasă cu antibiotice pentru a preveni infectarea cu SARS-CoV-2 fără a avea recomandarea unui medic.

„Legătura pe care am recomandat-o şi o recomand este medicul de familie. Formele asimptomatice sau uşor simptomatice pe care le prezintă copiii sunt cele care trebuie gestionate prudent. Sunt protocoale, sunt tratamente pentru fiecare caz în parte, pentru fiecare grupă de vârstă şi pentru fiecare mod de manifestare. Recomand în continuare… prevenţia nu se face printr-un antibiotic dat de acasă de părinţi. Evaluarea se face de un medic de familie. Fiecare dintre copii se află în evidenţa unui medic de familie. Haideţi să luăm legătura cu medicul de familie, mai ales că avem o ordonanţă care spune că asimptomaticul sau simptomaticul fără comorbidităţi este cel care intră în monitorizarea medicului de familie. Cred că primul moment ar trebui să fie acea monitorizare, luare în evidenţa medicului de familie şi tratament în consecinţă”, a declarat ministrul.
Potrivit acestuia, a început să crească numărul de infectări cu noul coronavirus şi în rândul copiilor.
„Dacă la începutul acestei pandemii spuneam că patologia la copii este foarte rară, patologia de la 0 la 19 ani era cam 6,5% din totalul de infectaţi, acum vedem că şi la 0-9 ani sau şi la 10-19 ani avem o creştere”, a declarat ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru. (AGERPRES)

Orban: Adolescenţii sunt ”răspândaci” de virus; nu la şcoală se infectează

0

Premierul Ludovic Orban a afirmat duminică seară că adolescenţii sunt „răspândaci” de virus, ei neinfectându-se la şcoală, ci în locurile în care nu sunt supravegheaţi de părinţi, bunici sau profesori.

„La şcoală nu se infectează, dar se infectează în alte locuri. Când nu sunt sub supravegherea părinţilor, bunicilor sau a profesorilor. Şi, slavă Domnului, sunt destule ocazii în care tinerii sunt liberi, se întâlnesc… Adolescenţii, nu numai la noi, în foarte multe ţări din Europa- astea sunt analize făcute- adolescenţii sunt… cum să zic… sunt ‘răspândaci’ de virus, pentru că ei nu dezvoltă forme grave, marea majoritate sunt asimptomatici, nu prezintă simptome vizibile, cu toate astea ei transmit virusul. Şi nenorocirea este că primii către care transmit virusul sunt părinţii, bunicii, care pot fi afectaţi într-o măsură foarte mare”, a spus Orban la B1 TV.
Întrebat despre interzicerea deplasărilor în intervalul orar 23,00 – 05,00, prim-ministrul a spus că s-a urmărit evitarea aşa-ziselor „petreceri” de pe timpul nopţii.
„Aceste restricţii nu le-am introdus numai noi. Noi chiar am aşteptat o perioadă să vedem în alte ţări dacă dau efecte. Şi se pare că dau efecte, pentru că, pe timpul nopţii, foarte mulţi tineri, adolescenţi şi nu numai, petrec. (…) Se făceau (petrecerile de noapte- n.r) în toate locurile posibile. Eu n-am fost convins de la început de utilitatea acestor restricţii. Până într-o seară, când m-am întors pe la 12 noaptea acasă, în Dobroeşti, (…) şi în două locuri am văzut grupuri de adolescenţi care pe stradă stăteau. Nu era nici măcar în parc sau… pur şi simplu stăteau pe stradă împreună, beau o bere… Fără mască, fără nimic. Acolo, cum erau aşa grupaţi, dacă era unul singur dintre ei bolnav, cu siguranţă îi îmbolnăvea pe jumate din ceilalţi. Ei se duceau acasă şi-şi îmbolnăveau părinţii, bunicii. E un factor de risc major”, a explicat Orban.
Premierul a precizat că deschiderea şcolilor depinde de evoluţia pandemiei.
„Totul depinde de evoluţia pandemiei. Noi ne dorim ca toţi elevii să se întoarcă în clasă, noi ne dorim ca învăţământul să se desfăşoare în clasă. Pe de altă parte, nu putem să facem abstracţie de ceea ce se întâmplă în România din punct de vedere pandemic”, a mai spus Ludovic Orban. (AGERPRES)

Accident pe DN1, în afara localității Arpașu de Jos. Doi tineri, la spital

0

Doi tineri de 17, respectiv 32 de ani, au ajuns la spital, după ce șoferul mașinii în care se aflau a pierdut controlul direcției și s-a răsturnat în afara drumului, pe partea opusă a sensului de mers. Accidentul a avut loc duminică seară, pe DN1, în afara localității Arpașu de Jos.

La fața locului au intervenit două echipaje SMURD și unul de descarcerare al ISU Sibiu – Punctul de lucru Avrig.
„S-au descarcerat două persoane, un bărbat de circa 32 de ani și o fată de circa 17 ani,care au primit îngrijiri medicale și au fost transportați la UPU Sibiu, bărbatul cu fractură membru inferior drept, iar fata cu traumatism cranio-facial și contuzie coloană”, a explicat Alina Voina, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
Potrivit cercetărilor polițiștilor, autoturismul era condus de bărbatul de 32 de ani, domicilial în județul Alba, iar tânăra de 17 ani este din Brașov, fiind pasageră în mașină.
Conform Elenei Welter, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, în prezent se fac cercetări în vederea stabilirii circumstanțelor în care s-a produs acest accident rutier.

O sibiancă a transformat dragostea pentru animalele de companie într-o mică afacere: „Ele ne aduc aminte de cât de simplu este să fii fericit”

Se spune că, dacă vrei să descoperi cu adevărat dragostea necondiționată, trebuie să ai lângă tine un animal de companie. Rolul acestora este să aducă un zâmbet în plus, după o zi extenuantă de muncă, la finalul căreia cineva te așteaptă acasă nerăbdător. O sibiancă lucrează printre astfel de animăluțe, iar timpul liber și-l dedică tot acestora. Anita Beloiu, personajul principal al poveștii noastre, este tehnician veterinar, iar la finalul programului este pet sitter sau, pe scurt, bonă de animale.

Anita are 36 de ani, lucrează ca tehnician veterinar în Sibiu și, atunci când nu o întâlnim în cabinet, o vedem în parcuri ori dedicându-și timpul liber animalelor de companie ai căror stăpâni nu au vreme să se joace cu ele.
„Eu am grijă de animale de companie la ele acasă, atunci când stăpânii pleacă în vacanță. Ofer și serviciul de dog walking, plimbare cu cățelușii atunci când stăpânii sunt prea ocupați și nu îi pot scoate afară la plimbare, joacă și socializare”, spune Anita.
Tânăra spune a iubit dintotdeauna animalele de companie. În copilărie, aducea în casă cățelușii și pisicile din jurul blocului. „Eu eram cea care tot timpul se juca cu animalele de pe lângă bloc. Le aduceam mâncare și dădăceam noii puiuți. În cele din urmă, l-am adoptat pe Jimmy, cățelușul cartierului, care mi-a fost cel mai bun prieten până în adolescență”, mărturisește Anita.
Pe atunci, însă, nu se gândea la o carieră în medicina veterinară, ea lucrând, ulterior, în domeniul Telecomunicațiilor.
„Simțeam că doresc să fac ceva ce mă face cu adevărat fericită. Familia mea, știind cât de mult iubesc animalele, m-a îndrumat să merg în această nouă direcție”, povestește Anita.
Acum, tânăra are doi căței „frumoși și năzdrăvani” – după cum îi caracterizează – pe care i-a adoptat. Pe primul, Mexi, l-a luat de la Animal Life, iar pe Athos l-a adoptat după ce fusese părăsit pe câmpul din apropierea blocului în care locuiește.
„Amândoi se înțeleg de minune și fac o echipă excelentă”, adaugă Anita.
Cum a luat naștere mica afacere
Ideea de a deveni pet sitter își are originea în nevoia pe care a avut-o ca stăpână de
animale. Spune că, întotdeauna, vacanțele și plecările i-au fost limitate de faptul că nu știa cum să procedeze cu cei doi cățeluși în lipsa ei.
„Mereu am știut că cea mai bună opțiune pentru ei este să fie îngrijiți la ei acasă, dar prietenii se satură să le tot ceri să te ajute. Și la fel și vecinii. M-am gândit că sigur sunt și alți oameni cu aceeași problemă ca a mea. În acest fel, a prins viață ideea de a fi pet sitter”, ne deslusește Anita.
Investiția ei a constat în înființarea PFA-ului prin care activează, după care și-a cumpărat un set de grooming, util în aranjarea animalelor de companie, de care nu se desparte niciodată.
„Vreau să mă asigur că ies mereu la plimbare cu cățeluși puși la punct și cocheți”, explică Anita.
Ce presupune jobul de pet sitter
Pentru a fi pet sitter, este nevoie, în primul rând, de răbdare. Anita spune că e important să înțelegi caracterul fiecărui animal, în funcție de rasă și temperament.
„Toate au trăsături aparte, tocmai de aceea sunt atât de speciale. Este extrem de important de știut acest aspect, pentru a nu avea niciodată surprize la o plimbare/activitate alături de animalul pentru care sunt bonă. În funcție de ce animal am grijă, pentru pisicuțe sau porcușori de guineea și hamsteri curăț litieră/cușcă, le dau de mâncare, urmând ca după aceea să ne jucăm. Pentru câini, la fel, curățenia este foarte importantă, le dau să mănânce, după care plecăm la plimbare”, spune Anita.
Cei care vor să își lase animalul de companie în grija unui pet sitter trebuie să fie deschiși și, înainte de toate, vor avea, împreună, o ședință de cunoaștere.
„Această primă ședință este gratis și petrec îndeajuns timp cu stăpânii pentru a ști ce este important și deosebit pentru animalul/ animalele de care voi avea grijă. Tot în această ședință mi se arată care este rutina zilnică pentru animalul/animalele lor de companie și daca sunt cerințe speciale: o dietă specială, un anume tip de tratament etc”, mai povestește Anita.
Aceasta spune că toate animalele îngrijite de ea i-au lăsat în suflet o amprentă specială.
Mîțu „acrobatul” este printre pisicile care i-au rămas întipărite în minte. Îi mai spune și Nadia Comăneci, pentru că o surprinde de fiecare dată cu acrobațiile lui pe sârma de uscat rufe.
De altfel, Teddy „Detectivul” este printre câinii de care s-a îndrăgostit. Teddy este un câine lup care s-a obișnuit ca, atunci când pleacă stăpânii de acasă, să exploreze alături de Anita pădurea din zona locuinței: „Întotdeauna, cum simte că mă aflu în zona casei lui, își aduce singur lesa la poartă”.
Cea mai provocare a Anitei în rolul de pet sitter a fost la o familie ce deține un cățel, doi papagali, un acvariu cu pești și o broască țestoasă. „Dar am trecut cu bine perioada de vacanță și ne revedem ori de câte ori este nevoie”, explică sibianca.
Când vine vorba despre despărțiri, ca urmare a întoarcerii stăpânilor din vacanță, Anita spune că o încearcă nostalgia.
„Bineînțeles, de multe ori există o oarecare nostalgie la utlima vizită înainte ca stăpânii să se întoarcă acasă, dar la toate animăluțele de companie la care am fost până acum revederea a fost și mai frumoasă. Pentru toate animalele sunt ca o extensie din familia ce are grijă de ele”, povestește Anita.
De când a început pandemia de COVID-19, cererile Anitei de a fi pet sitter au scăzut. Sibienii nu au mai plecat în vacanțe, astfel că nu a mai fost nevoie de atât de mult de serviciile ei:
„Dar sunt cereri, deși acestea au scăzut considerabil din cauza contextului actual al pandemiei. Călătoriile erau motivul principal pentru care oamenii apelau la serviciile mele. Dar sunt și stăpâni de animale de companie ce muncesc multe ori pe zi și cea mai bună variantă de ajutor este să vin eu să scot cățelul la plimbare seara sau dimineața. Mai sunt și cazuri în care familii ce își aduc în casă pentru prima oară un animal de companie apelează la serviciile mele pentru educarea noului puiuț”.
„Animalele de companie ne aduc aminte de cât de frumoasă este viața”
Pentru ea, prezența unui animal de companie este indispensabilă.
Aceasta spune că animalele de companie „ne aduc aminte de cât de frumoasă este viața și cât de simplu este să fii fericit. Este o bucurie imensă să vii acasă și să fii întâmpinat de bucuria acestor animale speciale ce nu uită niciodată să ne mulțumească pentru tot ce facem pentru ele”.
Pe lângă dragostea față de animalele de companie, Anita o mai are și pe cea pentru pictură și scris. Recent, sibianca a publicat o carte de poezii intitulată „Alb”.
 

Gaz Metan a învins LPS Banatul Timișoara la U19 și a remizat la U17

0

O remiză și o victorie au înregistrat echipele Under 17 și Under 19 ale Gazului Metan, duminică, în partidele disputate la Mediaș.

Gaz Metan U19 a învins cu scorul de 6-2 LPS Banatul Timișoara. Partida a avut loc duminică începând cu ora 12:00 în cadrul bazei sportive Gaz Metan. Pentru formația lui Dumitru Solomon, Cristian Cîmpean a reușit să înscrie 3 goluri, în timp ce Călin Harfaș, Anthony Crăciun și Dragoș Iancu.
Gaz Metan U17 a terminat la egalitate, scor 1-1, jocul disputat în compania echipei LPS Banatul Timișiara. Partida a avut loc duminică începând cu ora 14:00 în cadrul bazei sportive Gaz Metan. Antrenorul Claudiu Moldovan a trimis în teren un prim unsprezece format din Simion Bumbar, Sebastian Maghiari, Ianis Bumbar, Claudiu Drăgan, Ovidiu Goia, Vlad Someșan, Mihai Țala, Remus Mocanu, Denis Ursu, Lucian Noian și Adrian Slava. Medieșenii au deschis scorul în minutul 10 după reușita lui Remus Mocanu. Timișorenii au reușit să egaleze cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc prin Sebastian Hepeș.

FOTO: Târgul Obor și mijloacele de transport în comun din Sibiu, verificate de polițiști

0

În contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19, în zonele aglomerate, precum și mijloace de transport în comun, duminică, în intervalul 9-13, polițiștii sibieni au organizat o acțiune punctuală în zona Târgului Obor din municipiul Sibiu.

Polițiștii și-au propus verificarea respectării, atât de către conducătorii de vehicule destinate transportului în comun cât și de către călători, a măsurilor individuale de protecție împotriva infectării cu Sars-CoV-2, precum și espectarea măsurilor individuale de către cetățenii care se afla în Târgul Obor.
În cadrul acțiunii au fost verificate 35 de vehicule destinate transportului public de persoane. Astfel, au fost aplicate 30 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1000 lei, pasagerilor dar și conducătorilor auto care nu au respectat măsurile de protecție individuală (masca de protecție).
Patru conducători de vehicule destinate transportului public local de pe raza administrativ-teritorială a municipiului Sibiu au fost identificați ca nu respectă măsurile de protecție împotriva răspândirii virusului, fata de aceștia au fost luate măsurile legale de sancționare, fiind aplicate 2 avertismente și 2 amenzi. În interiorul târgului, polițiștii de la investigații criminale și ordine publică au aplicat 22 de sancțiuni contravenționale din care 17 cu avertisment și 5 amenzi in valoare de 3.000 de lei pentru nepurtarea măștii de protecție.