Acasă Blog Pagina 3323

Zgomotul produs de mașinile tunate, deranjant pentru sibieni. Sute de amenzi și certificate de înmatriculare retrase anul acesta

Mașinile tunate care circulă prin oraș reprezintă de multe ori un deranj pentru sibieni, zgomotul produs de acestea fiind extrem de neplăcut. Proprietarii mașinilor tunate au fost luați în vizor de inspectorii RAR și polițiștii rutieri, care anul acesta au supus controalelor tehnice în trafic aproape 1500 de vehicule. În urma contralelor au fost retrase 357 de certificate de înmatriculare și s-au acordat 478 de sancțiuni contravenționale mașinilor tunate care circulau neregulamentar.

Deranjate de zgomotul produs de mașinile tunate, tot mai multe persoane depun plângeri pentru ca oamenii legii să rezolve aceste probleme. O astfel de plângere a fost depusă de un medieșean, deranjat de zgomotul produs în mod repetitiv de către un autovehicul. În urma petiției făcute de acesta, în data de 13 iulie a avut loc un control tehnic în trafic pentru „a surprinde în circulație și a supune controlului tehnic în trafic autovehiculul în cauză”, spun reprezentanții RAR, care precizează că, ulterior, problema zgomotului excesiv produs de către autovehicul s-a rezolvat. „Precizăm că instituția noastră răspunde în mod proactiv la petițiile primite ce au ca subiect starea tehnică necorespunzătoare a unor vehicule, inclusiv la cele referitoare la zgomotul excesiv produs de către autovehicule, prin organizarea și desfășurarea împreună cu Poliția Rutieră a unor acțiuni de control tehnic în trafic în intervalele orare și locațiile menționate în petițiile în cauză”, spun reprezentanții RAR.

Acțiuni zilnice desfășurate în județul Sibiu

Specialiștiii RAR precizează, într-un răspuns oficial transmis la solicitarea ziarului nostru, că județului Sibiu îi este alocat un autolaborator de control tehnic în trafic (CTT), acesta fiind dotat cu toată aparatura necesară efectuării inspecției tehnice periodice, inclusiv cu aparatura necesară pentru măsurarea nivelurilor emisiilor poluante. În județul Sibiu sunt desfășurate acțiuni zilnice de către inspectorii Registrului Auto Român din cadrul Reprezentanției RAR – Sibiu împreună cu polițiști rutieri din cadrul IPJ. În cadrul acestor acțiuni de control tehnic în trafic, polițiștii asigură selectarea și oprirea vehiculelor, iar inspectorii RAR efectuează verificarea tehnică. Deficiențele tehnice referitoare la zgomotul excesiv produs de către autovehicule se încadrează în categoria deficiențelor majore (Dma) și / sau periculoare (DP) și fac referire la „Șasiu, cadru și elemente atașate șasiului” și „emisii poluante”. Specialiștii RAR spun că activitatea de control tehnic în verificarea sistemului de amortizare a zgomotului se efectuează doar prin verificarea acestora, fără a se efectua măsurători ale nivelului de zgomot emis de către autovehiculele controlate.

Sute de certificate de înmatriculare retrase, între ianuarie și octombrie 2020

Pe raza județului Sibiu, 1.445 de vehicule au fost supusei controalelor tehnice în trafic, în perioada 1 ianuarie – 15 octombrie, de către inspectorii RAR și Poliția Rutieră. Dintre acestea, 268 au fost autovehicule cu două sau trei roți.  „În urma verificărilor tehnice efectuate inspectorii RAR au constatat deficiențe tehnice majore (Dma) și/sau periculoare (DP) pentru 33,29% din vehiculele controlate. Precizăm că pentru 50 de autovehicule inspectorii RAR au constatat deficiențe majore și/sau periculoase încadrate la subpunctele de verificare «6.1.2. Tubulatură de evacuare, amortizare de zgomot» și «8.1.1. Sistem de reducere a zgomotului»”, transmit reprezentanții RAR.

În urma acțiunilor desfășurate pe raza județului Sibiu în perioada menționată, Poliția Rutieră a aplicat sancțiunile prevăzute de legislația în vigoare privind circulația pe drumurile publice, fiind retrase 357 de certificate de înmatriculare și aplicate 478 de sancțiuni contravenționale. Vehiculele cărora le-au fost retrase certificatele de înmatriculare ca urmare a deficiențelor tehnice constatate de către inspectorii RAR, pot fi repuse în circulație pe drumurile publice numai după promovarea inspecției tehnice în vederea redobândirii certificatului de înamtriculare, efectuată exclusiv într-o reprezentanță RAR.

Ce condiții trebuie să respecte vehciulele tunate pentru a circula pe drumurile publice

Specialiștii RAR au explicat și în ce condiții pot fi menținute în circulație vehiculele înmatriculate sau înregistrate în România, precum și ce modificări pot aduce mașinilor proprietarii care doresc să le tuneze, în conformitate cu reglementările aflate în vigoare.

„În conformitate cu prevederile OG nr. 81/2000 privind inspecția tehnică periodică (ITP) a vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în România, cu modificările și completările ulterioare, acestea pot fi mențiunte în circulație numai dacă se face dovada respectării cerințelor tehnice specifice stabilite de reglementările menționate, prin efectuarea ITP, iar obligația efectuării ITP, precum și a respectării periodicității acestora, în funcție de categoria vehiculului revine deținătorului certificatului de înmatriculare/înregistrare al vehiculului, tot acesta având obligația de a asigura în intervalul dintre două ITP menținerea acestuia într-o stare tehnică corespunzătoare, utilizând în acest scop numai sisteme, echipamente, componente, entități tehnice, piese de schimb și materiale de exploatare de origine sau omologate/certificate conform legislației în vigoare”, arată reprezentanții RAR.

Potrivit acestora, pentru un autovehicul înlocuirea sistemului de amortizare a zgomotului este permisă doar dacă se utilizează pentru înlocuire un sistem „original” sau „de înlocuire”, omologat după un regulament aplicabil, în funcție de categoria de omologare europeană a autovehiculului în cauză.

„Sistemul original de amortizare a zgomotului înseamnă un sistem de tipul celui existent pe vehicul în momentul omologării de tip sau al extinderii omologării de tip. Acesta poate fi, de asemenea, piesa de schimb a producătorului vehiculului. Sistem de amortizare a zgomotului de înlocuire (sau neoriginal) înseamnă orice piesă a amortizorului de zgomot sau a componentelor acestuia, destinată utilizării pe un vehicul, alta decât tipul de piesă instalat pe vehicul la momentul prezentării acestuia pentru omologarea UE de tip și care este conformă cu Regulamentul aplicabil”, explică reprezentanții RAR.

Orice altă modificare adusă sistemelor de amortizare a zgomotului (fie ea prin eliminare de componente, înlocuire cu altele neomologate sau omologate în alte scopuri față de cele pentru care au fost proiectate) conduce la scoaterea autoteviculului din tipul omologat și conduce implicit la nerespectarea valorilor emisiilor poluante, atât din punct de vedere al poluării chimice cât și fonice obținute la omologarea de tip.

Ca urmare a măsurilor luate de autorități pe perioada stării de urgență, activitatea de control tehnic în trafic desfășurată la nivelul județului Sibiu a fost suspendată în perioada 12 martie – 16 mai.

Acțiune „în cascadă” pe Drumul Național 14. Zeci de șoferi au fost amendați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au acționat, în weekend, pe Drumul Național 14, pentru combaterea nerespectării regimului legal de viteză, în sistem cascadă, în colaborare cu polițiști rutieri din județele limitrofe, respectiv Mureș, Brașov și Harghita. Activitățile desfășurate au vizat, totodată, verificarea legalității efectuării transportului de persoane, dar și a modului în care sunt respectate măsurile de protecție stabilite prin Legea 55/2020 pe timpul efectuării transportului de persoane. În acțiune au fost angrenați și polițiștii rutieri din cadrul Politiei Municipiului Medias și Poliției Orașului Copsa Mică.

Au fost utilizate atât echipamentele video de supraveghere a traficului rutier și de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor, instalate pe autospeciale și aparatele portabile pentru depistarea șoferilor care depășesc viteza legală, cât și aparate etilotest și drugtest, pentru depistarea și sancționarea celor aflați sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor psihoactive. În cadrul acțiunii, au fost constatate 28 de abateri la regimul rutier, fiind descoperiți 21 de șoferi care nu au respectat regimul legal de viteză, dintre aceștia 9 au rămas fără permis de conducere pentru o perioada de 90 de zile.
Totodata, cu ocazia verificărilor a fost depistat și un conducator de autovehicul aflat sub influența alcoolului, având o alcoolemie de 0,04 miligrame/litru alcool pur in aerul expirat. În total au fost retinute 11 permise de conducere, valoare contravențiilor depășind 26.000 lei. Polițiștii anunță că vor acționa zilnic, pe raza întregului județ, pentru reducerea riscului rutier și reducerii numărului şi consecințelor accidentelor rutiere grave.

Incendiu la o casă din Roșia. Un bărbat de 26 de ani, rănit

0

Un incendiu a izbucnit, duminică, la o casă din Roșia. Un bărbat de 26 de ani a fost rănit.

 
„În această după amiază, pompierii militari din cadrul Detașamentului de pompieri Sibiu au fost solicitați să intervină de urgență în localitatea Roșia pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei case de locuit.La fața locului s-au deplasat două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD”, a transmis Alina Voina, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
Incendiul, ce se manifesta în jurul hornului, a fost lichidat în scurt timp de către pompieri militari, localnici și membrii SVSU Roșia sosiți în sprijin.
„Intervenția promptă a tuturora a condus la înlăturare pericolului de propagare a incendiului la toată casa și astfel evitarea unei tragedii”, a mai spus Voina.
Potrivit acesteia, a ars o suprafață mică (aproximativ 10 mp) din acoperișul casei.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost determinată de coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile.
De asemenea, echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale unui bărbat de aproximativ 26 de ani cu plagă tăiată la membru inferior care a refuzat transportul la spital.

1.348 de cazuri active de coronavirus, în județ. Aproape jumătate sunt în municipiul Sibiu

0

1.348 de cazuri de coronavirus sunt active, în prezent, în județul Sibiu. Cele mai multe sunt înregistrate în municipiul Sibiu, respectiv 728.

 
În județ, sunt și localitățile unde nu e niciun sibian infectat cu COVID-19, printre care Cârța, Bruiu, Hoghilag și Mihăileni.
Conform Prefecturii Sibiu, pe lângă cele 1.348 de cazuri active, mai sunt 17 persoane confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2, care, deși nu au domiciliu pe raza județului, s-au infectat și sunt internate în Sibiu.

MUNICIPIUL SIBIU728
MUNICIPIUL MEDIAS73
ORAS AGNITA30
ORAS AVRIG44
ORAS CISNADIE91
ORAS COPSA MICA6
ORAS DUMBRAVENI18
ORAS MIERCUREA SIBIULUI1
ORAS OCNA SIBIULUI8
ORAS SALISTE8
ORAS TALMACIU17
ALMA1
ALTINA3
APOLDU DE JOS7
ARPASU DE JOS10
ATEL1
AXENTE SEVER5
BAZNA0
BIERTAN1
BIRGHIS1
BLAJEL0
BOITA4
BRADENI0
BRATEIU4
BRUIU0
CARTA0
CARTISOARA1
CHIRPAR0
CRISTIAN13
DARLOS1
GURA RAULUI11
HOGHILAG0
IACOBENI5
JINA1
LASLEA1
LOAMNES3
LUDOS1
MARPOD2
MERGHINDEAL2
MICASASA0
MIHAILENI0
MOSNA4
NOCRICH4
ORLAT15
PAUCA4
POIANA SIBIULUI7
POPLACA2
PORUMBACU DE JOS4
RACOVITA5
RASINARI10
RAU SADULUI0
ROSIA18
SADU21
SEICA MARE4
SEICA MICA0
SELIMBAR84
SLIMNIC13
SURA MARE7
SURA MICA27
TARNAVA1
TILISCA5
TURNU ROSU6
VALEA VIILOR1
VURPAR4

 
 
 
 
 

Cinci decese și 474 de cazuri noi de coronavirus, în județul Sibiu

474 de noi cazuri de COVID și cinci decese au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, în județul Sibiu. Trei femei, de 68, 83 și 71 de ani, precum și doi bărbați, de 75 și 80 de ani, ultimul de la Căminul pentru Persoane Vârstnice din Sibiu, și-au pierdut viața. 

 
În județul Sibiu, de la debutul pandemiei și până în prezent, au fost confirmate pozitiv, în urma testării SARS CoV-2, 7828 de persoane (dintre care 7477 adulți și 351 copii). Până azi, au fost vindecate 3476 de persoane, iar 253  au decedat. La ora 8, erau spitalizate 367 de persoane, dintre care pe ATI  19 adulți și un minor.
Potrivit Prefecturii, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Sibiu au fost confirmate pozitiv 474 de persoane acestea făcând parte din următoarele categorii de vârstă: 0 – 18 ani  -13 persoane; 19 – 29 de ani – 63 de persoane; 30 – 39 de ani – 80 de persoane; 40 – 49 de ani  -116 persoane; 50 – 59 de ani – 96 de persoane; 60 – 69 de ani – 55 de persoane; 70 – 79 de ani – 37 de persoane; 80 – 89 de ani – 13 persoane; 90 – 99 de ani – o persoană.
În prezent, în județ, sunt monitorizate 1253 de persoane aflate în carantină la domiciliu și 998 de persoane în izolare la domiciliu.
„Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției care își desfășoară activitatea în cadrul  Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu  oferă în continuare  sprijin cetățenilor prin răspunsul prompt și eficient la solicitările sosite prin intermediul celor două linii telefonice 0269-211254și 0269-216103.În ceea ce privește numărul de apeluri din ultimele 24 de ore, acestea au însumat un număr de 80 de apeluri ca urmare a noilor prevederi legale. În ceea ce privește solicitările la numărul de Urgență 112, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu în ultimele 24 de ore, au răspuns unui număr de 44 de solicitări, iar Serviciul Județean de Ambulanță Sibiu unui număr de 142 solicitări. Intervențiile au fost preponderent cazuri de natură medicală”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Sibiu.

Dr. Egri Eduard: „Lăsați medicii de familie să își facă treaba!”

0

Medicul de familie Egri Eduard a lansat, recent, un apel, pe pagina personală de Facebook, prin care atrage atenția autorităților pentru a nu mai elabora legi ce se schimbă săptămânal.

„Lăsați medicii de familie să își facă treaba!”, arată medicul Egri Eduard.
Cerințele integrale ale medicului sunt:
„1. nu mai elaborați atâtea ordine, ordonanțe, legi și directive, nu mai avem timp să le citim și să le aplicăm, schimbările fiind săptămânale
2. relaxați si reduceți birocrația, fără atâtea tabele, tabelase, raportări etc, în care scriem exact același lucru
3. există platforme funcționale care, updatate, pot asigura funcționalitatea sistemului și accesul rapid la informație
4. avem tot mai mulți pacienți infectați în evidență de care trebuie să ne ocupăm zilnic, începem să preluăm și formele medii de boală (pacienți care refuză internarea sau nu mai sunt paturi disponibile), inclusiv suport psihologic
5. trebuie să continuăm programele de imunizare
6. trebuie să asiguram restul urgențelor și tratamentele bolilor acute
7. trebuie să asigurăm accesul la tratament a bolnavilor cronici
8. trebuie să urmărim dezvoltarea sugarilor și copiilor
9. trebuie să asiguram circuitele, programările și echipamentul necesar unui act medical sigur
10. trebuie să avem grijă și de sănătatea noastră și a familiilor noastre”.

6.752 de cazuri noi de coronavirus, raportate astăzi în România

0

86 de decese și 6.752 de noi cazuri confirmate cu COVID-19 au fost raportate, astăzi, pe teritoriul României.

 
Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până astăzi, 8 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 303.751 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
204.679 de pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.752 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.
 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba64581515,4
2.Arad69311694,76
3.Argeș84182112,41
4.Bacău95281222,54
5.Bihor88513065,45
6.Bistrița-Năsăud3602923,46
7.Botoșani4056812,57
8.Brașov117693874,22
9.Brăila3833461,73
10.Buzău4646931,76
11.Caraș-Severin3149682,44
12.Călărași22841061,66
13.Cluj126173926,41
14.Constanța76121633,08
15.Covasna2785763,55
16.Dâmbovița77651663,22
17.Dolj83421293,87
18.Galați7089391,71
19.Giurgiu2326811,86
20.Gorj3380611,76
21.Harghita3628632,67
22.Hunedoara5262402,68
23.Ialomița2696822,2
24.Iași129402482,39
25.Ilfov79453473,09
26.Maramureș5737493,74
27.Mehedinți2575771,94
28.Mureș71282564,48
29.Neamț71922132,56
30.Olt4299871,4
31.Prahova122657493,24
32.Satu Mare25641082,68
33.Sălaj39641046,51
34.Sibiu78284745,91
35.Suceava10435782,08
36.Teleorman3808392,51
37.Timiș124323956,21
38.Tulcea1820471,42
39.Vaslui5718681,93
40.Vâlcea60001072,78
41.Vrancea3944711,47
42.Mun. București4306112834,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe5069*-1172 
 TOTAL303.7516.752 

 
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:
 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 927 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD13
3ARGEŞ9
4BACĂU27
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI7
8BRĂILA5
9BRAŞOV35
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ50
14CONSTANŢA30
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ16
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA11
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA28
24IAŞI51
25ILFOV26
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI137
29MUREŞ16
30NEAMŢ32
31OLT21
32PRAHOVA129
33SĂLAJ1
34SATU MARE5
35SIBIU55
36SUCEAVA9
37TELEORMAN17
38TIMIŞ22
39TULCEA1
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA7
 Total927

 
Până astăzi, 7.879 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 07.11.2020 (10:00) – 08.11.2020 (10:00) au fost raportate 86 de decese (40 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.
Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.
83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.295. Dintre acestea, 1.056 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.476.645 de teste. Dintre acestea, 21.552 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.421  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.131 la cerere.
Pe teritoriul României, 40.629 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 23.788 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.017 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 20 persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.956 de apeluri la numărul unic de urgență 112.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.778 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.422.800 de lei.

Astăzi sunt sărbătoriți Sfinții Mihail și Gavriil

0

Creştinii îi sărbătoresc la 8 noiembrie pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, cunoscuţi drept conducătorii cetelor de îngeri, păzitorii oamenilor de la naştere şi până la moarte şi călăuze ale sufletelor în drumul acestora spre rai. În fiecare an, pe 8 noiembrie, Biserica cinsteşte Soborul Sfinţilor Mihail şi Gavriil şi al tuturor Puterilor cereşti celor fără de trupuri. Deci, pe 8 noiembrie nu sunt prăznuiţi doar Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, ci toate cetele îngereşti care nu s-au despărţit de Dumnezeu.

Arhanghelii din calendarul bisericesc sunt conducătorii cetelor de îngeri, având aripi şi purtând săbii, ca simbol al biruinţei, şi sunt călăuze ale sufletelor în drumul acestora spre rai. Arhanghelul Gavriil a fost trimis de Dumnezeu la Fecioara Maria să-i vestească taina cea mare a întrupării Domnului şi tot el a adus drepţilor Ioachim şi Ana vestea zămislirii Maicii Domnului. În folclorul religios românesc, Arhanghelul Mihail este un personaj mai venerat în comparaţie cu Arhanghelul Gavriil. El poartă, uneori, cheile raiului, este un înfocat luptător împotriva diavolului şi veghează la capul bolnavilor, dacă acestora le este sortit să moară, sau la picioarele lor, dacă le este hărăzit să mai trăiască.
De multe ori îl întâlnim alăturându-se Sfântului Ilie, atunci când acesta tună şi trăsneşte sau orânduieşte singur grindina, cu tunul. El ţine şi ciuma în frâu, asemănător Sfântului Haralambie. În trecut, în Bucovina, Arhanghelii erau sărbătoriţi pentru că „ei sunt ei sunt păzitorii oamenilor de la naştere şi până la moarte, rugându-se lui Dumnezeu pentru sănătatea acestora”. Arhanghelii, în viziunea populară, asistă si la judecata de apoi, sunt patroni ai casei, ard păcatele acumulate de patimile omeneşti fireşti şi purifică, prin post, conştiinţele.

OUG privind instituirea unor măsuri pentru prevenirea şi limitarea infecţiei cu SARS-Cov-2, publicată în MO

Ordonanţa de Urgenţă care vizează instituirea unor măsuri pentru prevenirea şi limitarea răspândirii infecţiei cu SARS-Co-2 a fost publicată în Monitorul Oficial.

Măsurile, ce vor fi instituite începând de luni, 9 noiembrie, sunt cuprinse în OUG pentru modificarea şi completarea Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, precum şi pentru modificarea lit. a) a art. 7 din Legea nr. 81/2018 privind reglementarea activităţii de telemuncă.
Potrivit Hotărârii Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, începând cu data prezentei hotărâri la nivelul României se propune instituirea obligaţiei purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, la nivel naţional, pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spaţiile publice deschise şi închise, indiferent de valoarea ratei de incidenţă cumulată a cazurilor din ultimele 14 zile.
În vederea evitării aglomerării transportului public, se propune ca toate instituţiile publice, precum şi toţi operatorii economici publici sau privaţi să aibă obligaţia organizării activităţii şi desfăşurării programului de lucru în regim de telemuncă sau muncă la domiciliu, iar acolo unde specificul activităţii nu permite acest lucru, să se organizeze programul de lucru astfel încât personalul să fie împărţit în cel puţin două grupe care să înceapă, respectiv să termine activitatea la o diferenţă de cel puţin 2 ore. Respectarea aplicării acestei măsuri se urmăreşte de prefecţi şi de către Inspecţia Muncii.
În vederea prevenirii răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2, se propune ca, în toate localităţile, activităţile didactice care impun prezenţa fizică a antepreşcolarilor, preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ să se desfăşoare în sistem on-line. În toate localităţile din România, se propune interzicerea circulaţiei persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei în intervalul orar 23,00 – 5,00.
Prin excepţie de la prevederile alin. (1), circulaţia persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei este permisă în intervalul orar 23,00 – 5,00 pentru următoarele motive: deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuinţă/gospodărie şi locul/locurile de desfăşurare a activităţii profesionale şi înapoi; deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată şi nici realizată de la distanţă, precum şi pentru achiziţionarea de medicamente; deplasări în afara localităţilor a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicţiei cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane şi care pot fi dovedite prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei; deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori deces al unui membru de familie.
Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, legitimaţia de serviciu, adeverinţa eliberată de angajator sau o declaraţie pe propria răspundere. Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil;Declaraţia pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/ gospodăriei/ locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura. Se propune interzicerea desfăşurării de reuniuni cu prilejul unor sărbători, aniversări, petreceri în spaţii închise şi/sau deschise, publice şi/sau private.
Se propune suspendarea activităţii pieţelor agroalimentare în spaţii închise, târgurilor, bâlciurilor, pieţelor mixte şi volante şi a talciocurilor, definite potrivit art. 7 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 348/2004 privind exercitarea comerţului cu produse şi servicii de piaţă în unele zone publice, cu modificările şi completările ulterioare. Se permite activitatea pieţelor agroalimentare ce pot fi organizate în zone publice deschise, cu respectarea normelor de protecţie sanitară.
Se propune ca, pentru spaţiile exterioare în care se desfăşoară activităţi de preparare, servire şi consum al produselor alimentare, băuturilor alcoolice şi nealcoolice, care au fost amenajate şi pot fi asimilate spaţiilor publice închise, astfel cum sunt ele definite în Legea pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun nr. 349/2009, cu modificările şi completările ulterioare, le sunt aplicabile în mod similar regulile şi măsurile de protecţie sanitară, prevăzute în anexa nr. 3, art. 6 pct. 1 şi 2 din Hotărârea Guvernului nr. 856/2020 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 15 octombrie 2020, precum şi stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
Se propune instituirea obligaţiei pentru operatorii economici care desfăşoară activităţi de comerţ/prestări de servicii în spaţii închise şi/sau deschise, publice şi/sau private să-şi organizeze şi desfăşoare activitatea în intervalul orar 5,00 – 21,00. Prin excepţie, în intervalul orar 21,00 – 5,00, operatorii economici pot activa doar în relaţia cu operatorii economici cu activitate de livrare la domiciliu. Prin excepţie, unităţile farmaceutice, benzinăriile şi operatorii economici cu activitate de livrare la domiciliu îşi pot desfăşura activitatea în regim normal de muncă, cu respectarea normelor de protecţie sanitară. Se propune ca implementarea măsurilor prevăzute în prezenta hotărâre să se realizeze pe o perioadă de 30 de zile, urmând ca la finalul acesteia, în funcţie de evoluţia situaţiei epidemiologice, să se hotărască, după caz, menţinerea, eliminarea sau modificarea acestora.
Prezenta hotărâre se comunică tuturor componentelor Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, pentru punere în aplicare prin ordine şi acte administrative ale conducătorilor acestora. (AGERPRES)

Nesiguranţa globală riscă să ducă la declanşarea unui alt război mondial (şeful forţelor armate britanice)

0

Actuala nesiguranţă globală şi îngrijorarea pe fondul crizei economice provocate de pandemia de coronavirus riscă să ducă la declanşarea unui alt război mondial, a avertizat şeful forţelor armate britanice, Nick Carter, transmite duminică Reuters.

Într-un interviu difuzat pentru a coincide cu Duminica Pomenirii – comemorările anuale desfăşurate în Regatul Unit în amintirea celor ucişi sau răniţi în cele două războaie mondiale şi în conflictele ulterioare – Nick Carter a atras atenţia că escaladarea tensiunilor regionale şi erori de judecată ar putea duce în cele din urmă la un conflict extins.
„Cred că trăim într-un moment în care lumea este un loc foarte nesigur şi neliniştit şi, desigur, dinamica competiţiei globale este deopotrivă o caracteristică a vieţilor noastre, şi cred că riscul real pe care îl avem cu un număr destul de mare de conflicte regionale aflate în desfăşurare în acest moment este să ne confruntăm cu o escaladare pornită dintr-o eroare de judecată”, a declarat Carter la Sky News.
Întrebat dacă se referă la faptul că există o ameninţare reală de declanşare a unui alt război mondial, Carter a răspuns: „Spun că există un risc şi trebuie să fim conştienţi de aceste riscuri”. Carter, care a devenit şeful armatei britanice în 2018, a apreciat că este important să ni-i amintim pe cei care au pierit în războaiele precedente, ca un avertisment pentru cei care ar putea repeta greşelile trecutului.
„Dacă uităm de oroarea războiului, atunci cred că cel mai mare risc este că oamenii ar putea considera că a merge la război este un lucru rezonabil”, a avertizat el. „Trebuie să ţinem minte că poate că istoria nu se repetă, dar are o ritmicitate, şi dacă privim în urmă la ultimul secol (şi la perioada de) dinaintea ambelor războaie mondiale, cred că nu se poate pune la îndoială faptul că a existat o escaladare care a dus la erori de judecată care au dus în cele din urmă la războaie de proporţii pe care sperăm să nu le mai vedem vreodată”, a explicat oficialitatea britanică. (AGERPRES)
FOTO – defenseromania.ro

Piața din Mediaș nu se închide de luni

Piața Agroalimentară din municipiul Mediaș nu se va închide de luni.

Într-un mesaj postat pe pagina oficială de Facebook, conducerea Primăriei Mediaș a anunțat faptul că piața rămâne deschisă din 9 noiembrie. Reprezentanții municipalității susțin că au purtat discuții cu cei din conducerea pieței pentru găsirea tuturor soluțiilor pentru desfășurarea în condiții optime a activității astfel încât niciun comerciant să nu își piardă locul în piață.
„Piața din Mediaș nu se închide! Facem cunoscut pe această cale că în urma discuțiilor purtate cu conducerea S.C Piața Prim Com Mediaș am găsit soluții astfel că nici un comerciant nu își va pierde locul în piață. Regretăm că se fac tot felul de dezinformări în spațiul public”, este mesajul postat pe rețeua de socializare Facebook de către Primăria Mediaș.

Cum va arăta „Noaptea Muzeelor”, la Sibiu: intrare liberă la CNM ASTRA, iar „Brukenthal” va fi închis

0

În 14 noiembrie, va fi celebrată Noaptea Muzeelor. Ediția 2020 a evenimentului, programată inițial în luna mai, și-a mutat data desfășurării, în contextul COVID-19. Organizatorii spun că, în această lună, evenimentul se va ține, dar cu manifestări speciale în agendă. Muzeele din Sibiu nu au pregătit proiecte inedite pentru această zi. Muzeul Național „Brukenthal” nu va participa anul acesta în program, iar Muzeul ASTRA va oferi, în dar, doar acces gratuit.

 
Potrivit organizatorilor europeni, Noaptea Muzeelor a fost afectată profund de actualul context pandemic.
„După cum bine știți, ediția 2020 trebuia să fie organizată în luna mai. Organizatorul european a mutat evenimentul în data de 14 noiembrie 2020. Din câte înțelegem, nu s-a propus anularea acestei ediții, deși Franța, țara care organizează evenimentul la nivel european, este prima din Europa care a reluat scenariul de lockdown din cauza celui de-al doilea val pandemic. Rețeaua Națională a Muzeelor din România a fost pusă în situații extrem de dificile dat fiind evoluția pandemiei în țara noastră. Am discutat frecvent la nivelul conducerii despre organizarea acestei ediții și am dezvoltat o serie de proiecte pentru evenimente online cu partenerul nostru media principal Europa FM. Într-un final, am decis să nu anulăm această ediție decât în cazul, firesc, în care acesta va fi interzis explicit de către autoritățile statului. Dacă la nivel european acest eveniment nu s-a anulat, nu credem că trebuie să o facem noi”, arată organizatorii proiectului din România.
Aceștia au spus că unele muzee pot trece cu evenimentele în mediul online.
Pentru varianta online, pe lângă ofertele punctuale ale unor muzee și organizații culturale, „Noaptea Muzeelor” propune două proiecte finanțate de către AFCN.
„Cu ajutorul primului proiect, am reușit să continuăm producția documentarelor de scurtmetraj despre poveștile și fețele neștiute și nespuse ale muzeelor membre ale RNMR, noul sezon cuprinzând șase episoade ce au început să fie difuzate deja de Europa FM și vor fi în curând disponibile și pe platforma noastră creată pe website-ul www.noapteamuzeelor.org. Tot aici vom prezenta și sezonul anterior, de zece episoade, ce au fost difuzate în anul 2018 pe posturile TVR. De asemenea, tot datorită colaborării cu Europa FM, vom difuza, mai întâi pe canalele partenerului, apoi pe website-ul nostru, 15 povești despre obiectele și colecțiile din muzee membre RNMR sau alte spații culturale înscrise în NM. Al doilea proiect online este despre școli, licee și palate ale culturii, mai exact despre cum opt dintre acestea, selectate pe baza unui apel național de proiecte, au creat o serie de producții creative digitale în muzee din orașele Sibiu, Călărași, Tulcea, Oradea, București, Sighetu Marmației, Caransebeș și Bacău. Toate creațiile lor vor fi disponibile după 10 noiembrie pe www.noapteamuzeelor.org. Anul acesta, oferta noastră va fi mult mai săracă din motive lesne de înțeles. Nu vom avea nici hărți-program și nici alte evenimente conexe pe care RNMR le organiza. În ciuda acestui aspect, Noaptea Muzeelor nu va fi mai puțin interesantă și nu va consemna un gol în dreptului anului 2020”, mai spun reprezentanții proiectului.
Ce spun muzeele sibiene
Reprezentanții Muzeului Național „Brukenthal” spun că nu s-au înscris anul acesta în proiectul „Noaptea Muzeelor”.
„La Noaptea Muzeelor, „Brukenthal” va fi închis. Nu ne-am înscris în proiect”, a declarat Alexandru Chituță, șef Secție Marketing al MNB.
În schimb, Muzeul ASTRA face parte din proiectul „Noaptea Muzeelor” de anul acesta, dar nu a pregătit evenimente speciale.
„În acest moment, răspunsul nostru este că, la Muzeul ASTRA, se va ține Noaptea Muzeelor, în 14 noiembrie. În acest an, însă, nu avem programate evenimente speciale. Ținem cont de situația pandemică și punem în prim plan sănătatea vizitatorilor și angajaților, care este prioritară. Va fi o Noapte a Muzeelor cu plimbări în aer liber”, a precizat, pentru Sibiu 100%, Cosmin Călinescu, purtătorul de cuvând al Muzeului ASTRA.
Potrivit acestuia, intrarea va fi liberă în 14 noiembrie, iar programul prelungit până la miezul nopții.
Anul trecut, în Noaptea și Ziua Muzeelor, CNM ASTRA a înregistrat peste 38.000 de vizitatori, iar Muzeul „Brukenthal” aproximativ 33.000 de oameni care s-au bucurat să (re)descopere istoria, arta și cultura din România și nu numai.