Acasă Blog Pagina 3347

Diego Maradona a împlinit 60 de ani

0

Cel mai bun jucător din istoria fotbalului conform multor fani din întreaga lume, precum și mari adversari pe care i-a întâlnit a ajuns la 60 de ani. Diego Maradona este sărbătorit astăzi în întreaga lume, iar mulți suporteri ai sportului nu au uitat ce făcea ”El Pibe DOro” pe teren în anii 80 și 90 alături de Napoli, dar mai ales alături de naționala de fotbal a Argentinei. Golul din semifinala contra Angliei marcat în 1986 rămâne în mintea celor mai mulți drept cel mai frumos gol din istoria fotbalului. Atunci, Maradona a trecut de mari jucători britanici unul după altul și a înscris golul ce avea să readucă Argentina în finala Cupei Mondiale.
Aici puteți vedea golul secolului:

Cutremur cu magnitudinea 7, produs în Marea Egee. Seismul a fost resimţit atât în Turcia, cât şi în Grecia

Un puternic seism cu magnitudinea 7 s-a produs vineri în Marea Egee şi a fost resimţit atât în Turcia, cât şi în Grecia, au anunţat centrele seismologice locale şi internaţionale, informează Reuters, citată de Agerpres.

Numeroase persoane au ieşit pe străzile oraşului costier Izmir din Turcia după acest cutremur de pământ, potrivit unor martori. Imagini publicate de radioteleviziunea publică turcă, TRT Haber, arată ruinele unei clădiri care s-a prăbuşit în centrul oraşului Izmir.
Autoritatea turcă pentru administrarea dezastrelor şi situaţiilor de urgenţă (AFAD) a precizat că seismul a avut magnitudinea de 6,6, în timp ce Serviciul de prospectare geologică al Statelor Unite (US Geological Survey- USGS) a anunţat că magnitudinea acestui cutremur a fost de 7.
Potrivit sursei citate, seismul s-a produs în jurul orei 11:50 GMT şi a fost resimţit de-a lungul litoralului turcesc de la Marea Egee şi în partea nord-vestică a Mării Marmara. Epicentrul cutremurului a fost plasat la 17 kilometri în largul coastelor provinciei Izmir, la o adâncime de 16 kilometri, au anunţat reprezentanţii AFAD.
Specialiştii de la USGS au anunţat că seismul s-a produs la o adâncime de 10 kilometri şi că epicentrul său s-a aflat la o distanţă de 33,5 kilometri de regiunile costiere ale Turciei.
Rezidenţii din Samos, o insulă cu o populaţie de 45.000 de locuitori, au fost îndemnaţi să se îndepărteze de zonele de coastă, a precizat Eftyhmios Lekkas, directorul Organizaţiei elene pentru planificare antiseismică, pentru postul Skai TV din Grecia.
„A fost un cutremur foarte mare, cu greu am putea avea altul mai mare”, a declarat oficialul elen.
Ali Yerlikaya, guvernatorul din Istanbul, unde cutremurul a fost de asemenea resimţit, a anunţat că deocamdată nu există relatări despre producerea unor pagube materiale în metropola turcă.
Conform unor relatări iniţiale, seismul a fost resimţit şi în capitala Greciei, Atena.

Virgil Van Dijk a fost operat la genunchiul drept

0

Cel mai bun fundaș din lume tocmai ce a suferit o intervenție dificilă la ligamentele genunchiului drept. Accidentat la meciul cu marii rivali din orașul Liverpool, Everton, Virgil Van Dijk a trebuit să se opereze. Intervenția a fost un succes și a fost anunțată pe contul de twitter al lui FC Liverpool. Jucătorul de 29 de ani va începe perioada de recuperare în perioada următoare pentru a reveni la 100% în 2021.
Înaintea accidentării, Virgil Van Dijk era considerat fundașul numărul I al lumii și un titular incontestabil în formația lui FC Liverpool și în naționala de fotbal a Olandei. În cariera sa, Van Dijk a cucerit o dată trofeul Uefa Champions League, Premier League, Supercupa Europei, Mondialul Cluburilor cu FC Liverpool, precum și Cupa Ligii Scoției + 2 campionate ale Scoției alături de Celtic Glasgow.

60 de cazuri de Covid-19 și peste 800 de persoane în carantină și izolare, în școlile din județul Sibiu

În unitățile de învămânânt din județul Sibiu, numărul persoanelor confirmate pozitiv cu noul coronavirus a ajuns la 60, mai mult decât jumătate fiind elevi. De asemenea, 831 de persoane au fost carantinate/izolate, informează Inspectoratul Școlar Județean de Urgență Sibiu.

ISJ Sibiu a transmis și informații cu privire la modul în care funcționează școlile din județ. Astfel, astăzi, 30 octombrie, 177 de unități de învățământ se află în Scenariul 1 (S1), care presupune participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție sanitară – mai puțin cu 2 unități de învățământ.

În Scenariul 2 se află doar 19 de unități de învățământ. Acest scenadiu presupune participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, respectiv revenirea parțială (prin rotație de una-două săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu și liceu, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție – mai puțin cu  7 unități de învățământ.

Alte 137 unități de învățământ sunt în Scenariul 3, care presupune participarea tuturor elevilor la activități/lecții online (toate unitățile de învățământ din municipiul Sibiu – 85, toate unitățile de învățământ din orașul Agnita – 4, Școala Gimnazială Apoldu de Jos cu structurile Grădinița cu Program Normal Apoldu de Jos și Școala Primară Sângătin, Școala Gimnazială Merghindeal cu structura Școala Primară Dealul Frumos, Școala Gimnazială Racovița cu structura Școala Primară Sebeșu de Sus, Liceul Teoretic ”Gheorghe Lazăr” Avrig, Școala Gimnazială Bîrghiș, Școala Gimnazială Nocrich, Grădinița cu Programul Normal Nocrich, Școala Gimnazială Roșia, Grădinița cu Program Normal Nou Român, Grădinița cu Program Normal Hamba, Grădinița cu Program Prelungit Cristian. Şcoala Gimnazială Nr. 2 Cisnădie, Şcoala Gimnazială Cârţa, Școala Gimnazială ”Viorel Cucu Paltin” Arpașu de Jos, Școala Gimnazială ”Aurel Popa” Arpașu de Sus, Școala Gimnazială ”Mihai Viteazu” Șelimbăr, Grădinița cu Program Prelungit Șelimbăr, Școala Gimnazială Veștem, Grădinița cu Program Prelungit Veștem, Grădinița cu Program Normal Mohu, Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Mediaș, Școala Gimnazială Tilișca, Grădinița cu Program Normal Rod, Școala Gimnazială Ocna Sibiului, Școala Gimnazială Poplaca, Școala Gimnazială ”Samuil Micu” Sadu, Școala Gimnazială ”Matei Basarab” Turnu Roșu, Centrul de Educație Incluzivă Turnu Roșu, Școala Gimnazială Waldorf ”Hans Spalinger” Roșia, Școala Gimnazială Tălmăcel, Școala Gimnazială Cașolț, Școala Gimnazială Daia, Școala Gimnazială Nou, Școala Gimnazială Șura Mică, Grădinița cu Program Prelungit Șura Mică, Liceul Tehnologic ”Ioan Lupaș” Săliște, Grădinița cu Program Prelungit Săliște, Școala Gimnazială Săcel, Grădinița cu Program Normal Săcel, Școala Primară Amnaș, Școala Primară Mag, Grădinița cu Program Normal Sibiel și Școala Primară Netuș) – mai mult cu 10 unități de învățământ.

De asemenea, în ceea ce privește situația elevilor și personalului din unitățile de învățământ din județul Sibiu, internate și izolate/carantinate, ISJ anunță că 60 de persoane au fost depistate pozitiv cu SARS-Cov-2. Dintre acestea, 31 sunt elevi (Colegiul Național ”Octavian Goga” Sibiu, Colegiul Tehnic ”Cibinium” Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 21 Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 2 Sibiu, Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu” Sibiu, Şcoala Gimnazială Nr. 2 Cisnădie, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 14 Sibiu, Colegiul ”Școala Națională de Gaz” Mediaș, Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga” Sibiu, Colegiul Tehnic Energetic Sibiu și Liceul Tehnologic ”Ioan Lupaș” Săliște) iar 27 cadre didactice (Școala Gimnazială Racovița, Școala Gimnazială Nr. 21 Sibiu, Școala Gimnazială Nocrich, Școala Gimnazială Roșia,  Colegiul Tehnic ”August Treboniu Laurian” Agnita, Școala Gimnazială Bârghiș, Liceul Teoretic ”Gustav Gündisch” Cisnădie, Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 7 Cisnădie, Școala Gimnazială Cașolț, Colegiul Tehnic Energetic Sibiu, Liceul Teoretic ”Gheorghe Lazăr” Avrig, Școala Gimnazială Hosman, Liceul Tehnologic ”Ioan Lupaș” Săliște, Liceul Tehnologic Iacobeni, Grădinița cu Program Prelungit ”Dumbrava Minunată” Mediaș, Școala Gimnazială Nou, Colegiul Economic ”George Barițiu” Sibiu, Colegiul Național ”Gheorghe Lazăr” Sibiu și Școala Gimnazială Șura Mică) și 2 personal nedidactic (Liceul Tehnologic Cisnădie, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 36 Sibiu). 

Totodată, numărul persoanelor carantinate/izolate a ajuns la 831, fiind vorba de 750 elevi, 60 cadre didactice, 11 personal didactic auxiliar și 10 personal nedidactic.

„În comparație cu datele oferite joi, 29.10.2020, s-a modificat numărul persoanelor internate (a crescut cu 10 elevi, 7 cadre didactice, dar a scăzut cu 3 personal nedidactic) și al persoanelor izolate (a crescut cu 32 elevi, cu 2 presonal didactic auxiliar și 2 personal nedidactic, dar a scăzut cu 7 cadre didactice), în total fiind 831 persoane (față de 802 în 29.10.2020)”, transmite prof. Constantin Dincă, purtător de cuvânt al ISJ Sibiu.

Acesta a reamintit că, potrivit ordinului comun al ministrului educației și cercetării și al ministrului sănătății nr. 5.487/1494/01.09.2020, criteriul epidemiologic în baza căruia unitățile/instituțiile de învățământ stabilesc unul dintre cele trei scenarii de funcționare este rata incidenței cumulate, respectiv: numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1.000 de locuitori.
 

Actorii Teatrului „Gong” prezintă o nouă serie de spectacole de lectură online

0

Actorii Teatrului „Gong” din Sibiu își dau întâlnire cu tinerii, în online, pentru o serie de trei spectacole de lectură în premieră națională.

Seria de traduceri de noi piese pentru copii și adolescenți realizate de Ciprian Marinescu începe în acest an cu textele „De parcă aș fi hârtie“ de Daniela Dröscher, „4YourEyesOnly” de Esther Rölz și „8 tați“ de Tina Müller. Acestea vor fi prezentate online, gratuit, astfel:

vineri, 30 octombrie, ora 18:00

(13+ ani)

„De parcă aș fi hârtie” de Daniela Dröscher, regia Leta Popescu

Cu Anton Balint, Alexandra Șerban, Barbara Crișan, Eliza Păuna

sâmbătă, 31 octombrie, ora 18:00

(14+ ani)

„8 tați” de Tina Müller, regia Radu Apostol

Cu Anton Balint, Le Nora Băcanu, Claudia Stühler

1 noiembrie, ora 18:00 

(16+ ani)

„4YourEyesOnly” de Esther Rolz, regia Ilinca Prisăcariu

Cu Lucia Barbu, Paul Bondane, Claudiu Fălămaș

„Textele selectate au în centru teme și subiecte incomode, care problematizează fragilitatea unor experiențe de viață de multe ori insuficient conștientizate de adulți: maturizarea emoțională, descoperirea sexualității, relațiile tensionate cu cei apropiați, înțelegerea și acceptarea morții, desprinderea de părinți, izolarea și nevoia acută de spații intime, revolta împotriva unor norme și comportamente impuse”, spun reprezentanții Teatrului Gong.

„De parcă aș fi hârtie“ de Daniela Dröscher

Liz este cea mai mică dintre cei patru frați care își petrec copilăria împreună. E furioasă că nu vrea să crească. Va avea întotdeauna 15. Sau nu? Ce se întâmplă pe lac în ziua aceea? Liz a mers acolo singură, a vrut să patineze și a salvat viața unui băiat. Băiatul acesta își va trage un glonț în cap mai târziu. Tatăl și-a părăsit familia și nimeni nu a observat cu adevărat plecarea lui. Liz ia droguri, fură, are nevoie de bani, dispare nopțile, așa că nicio arestare la domiciliu nu ajută. „De parcă aș fi hârtie“ este o piesă despre o fată care caută limitele, ia droguri și iubește intoxicația. Pentru acest text, Daniela Dröscher a primit premiul „Vocabulary Rhineland-Palatinate” – parte a premiului a fost premiera piesei la Teatrul pentru Copii și Tineri Speyer.

„8 tați“ de Tina Müller

Un tată vitreg încetează să mai fie tată atunci când mama se desparte de el? Este un tată biologic un tată chiar dacă nu știe nimic despre tine? Îți poți alege singur tatăl? Și câți tați poți avea de fapt? La vârsta de 19 ani, Nico stă în fața unui rând ciudat de case cu o bucată de hârtie cu un nume în mână, nehotărâtă dacă să sune la sonerie sau nu. Drumul până acolo: o călătorie prin lumea uneori amuzantă și plină de culoare a familiilor și vieților cu tați și fără tați, prezentată de trei naratori în roluri schimbătoare, care nu sunt întotdeauna de acord cu cursul exact al evenimentelor. „8 tați” a primit Premiul „Kaas & Kappes” în cadrul ediției 2010 a Festivalului Germano-Olandez de Teatru pentru Copii și Tineret.

„4YEO For Your Eyes Only“ de Esther Rölz

O piesă despre încredere, răzbunare și efectele agresiunii cibernetice. Trei copii ai generației de computere care cresc înconjurați de tehnologie: Anouk, o fată de 15 ani și colegii ei de clasă Sven și Kian. Toată lumea pare să aibă un statut social solid. Anouk este fata drăguță plăcută de toată lumea, Sven este un ciudat maniac de jocuri de calculator, iar Kian este tipul drăguț care și-a făcut un obiectiv din a le face viața iad unor oameni ca Sven. Până când, brusc, lumea computerelor și „viața reală” se amestecă îndoielnic. Amenințarea rămâne intangibilă, dar afectează din ce în ce mai mult existența tinerilor. Mai poate exista intimitate când știrile, adevărate sau nu, se răspândesc în câteva secunde?

Piesa „4YEO For Your Eyes Only“ a primit premiul „Kaas & Kappes” în cadrul ediției 2013 a Festivalului Germano-Olandez de Teatru pentru Copii și Tineret.

Proiectul multianual „365 Tage in Deutschland / 365 zile în Germania“, curatoriat de Mihaela Michailov și Ciprian Marinescu este realizat de Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului, în colaborare cu Centrul de Teatru Educațional Replika din București, Teatrul pentru Copii și Tineret GONG din Sibiu, Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică UNATC București, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” din Sibiu și Goethe-Institut București.

Bărbat din Cisnădie, reținut pentru 58 de furturi în Austria

În cursul zilei de joi, polițiștii din Cisnădie, au descoperit și reținut în urma unor activități, un bărbat urmărit internațional în baza mandatului european de arestare emis de Austria.

Bărbatul, în vârstă de 43 de ani, domiciliat în Cisnădie, este cercetat de autoritățile austriece sub aspectul săvârșirii, alături de alte persoane, a 58 de fapte de furt calificat, cu un prejudiciu estimat la 83.606 euro.
„Bărbatul a fost prezentat prin sistemul de videoconferință procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, care a emis ordonanța de reținere pentru 24 de ore în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Sibiu, urmând a fi prezentat astăzi pentru confirmarea mandatului”, a spus Luciana Lazăr, purtătorul de cuvânt al poliției sibiene.

Soț violent, reținut de polițiști

Un bărbat din Alba a fost reținut, joi, de către polițiștii din Dumbrăveni după ce a încălcat ordinul de protecție emis de către Judecătoria Mediaș, după ce bărbatul și-a bătut soția.

În 17 octombrie, polițiștii din Dumbrăveni au răspuns unui apel 112 prin care o femeie de 45 de ani, din Hoghilag, îi anunța că este bătută de soț. În urma analizei de risc efectuate, polițiștii au emis pe loc un ordin de protecție provizoriu pentru 5 zile, prin care s-a dispus evacuarea temporara a bărbatului, în vârstă de 43 de anii, domiciliat în județul Alba, din imobilul din localitatea Hoghilag.
„În data de 26 octombrie, Judecătoria Mediaș a emis ordin de protecție pentru 6 luni, prin care bărbatul era obligat sa nu se apropie la o distanță mai mică de 100 de metri de partea vătămată și locuința acesteia. La data de 23.10.2020 și 27.10.2020, femeia a sesizat organele de politie cu privire la faptul că soțul său a pătruns în curtea imobilului și a amenințat-o, însă până la sosirea polițiștilor acesta părăsea imobilul și se ascundea.
În urma activităților specifice desfășurate în data de 29.10.2020, după ce în jurul orei 17 victima a sesizat din nou prezența soțului ei în imobil iar până la sosirea polițiștilor acesta a părăsit locuința, polițiștii au reușit în jurul orei 19, să îl depisteze pe bărbat în timp ce încerca să escaladeze din curtea imobilului vecin în curtea părții vătămate. Bărbatul a fost reținut de către polițiștii din Dumbrăveni pentru 24 de ore în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Sibiu, fiind cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea hotărârilor judecătorești și amenințare. În cursul acestei zile va fi prezentat instanței pentru luarea unei măsuri legale”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Luciana Lazăr.

Dan Magoș s-a retras din automobilism

0

După peste 2 decenii de curse avute în automobilismul sportiv din țara noastră, Dan Magoș a decis să se retragă din activitatea competițională. Sibianul, pilot și coordonator al Sibiu Rally Team și-a încheiat cariera la finalul sezonului de raliuri, echipa sa obținând locul 3 în clasamentul general.“Punct. Nu va mai exista de la capăt. După peste două decenii de curse a sosit momentul retragerii. Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine, fie sportivi sau parteneri. Proiectul Sibiu Rally Team va merge mai departe în toate disciplinele sportive”, a declarat Dan Magoș.

Rata de incidență trece de 3 la mia de locuitori, în județul Sibiu. Care este situația în fiecare localitate

Rata de incidență trece de 3/1000 de locuitori, în județul Sibiu, în ultimele 14 zile (16.10 – 29.10), anunță Prefectura Sibiu.

„Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 3,05/1000 de locuitori în ultimele 14 zile (16.10 – 29.10)”, transmit reprezentanții Prefecturii Sibiu.
Aceștia au transmis și lista completă a ratei de incidență pentru fiecare localitate din județul Sibiu.
Cea mai mare incidență e în Porumbacu de Jos, de 14,85. Aproape de 10 este și în localitățile Alțîna și Apoldu de Jos. În municipiul Sibiu, incidența a ajuns la 4,66/1000 de locuitori în ultimele 14 zile.
Iată situația localităților din județul Sibiu unde au fost confirmate cazuri de Covid-19:

UATLOCALITATENUMAR_POPULATIECAZURI CONFIRMATE ULTIMELE 14 ZILECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI ÎN ULTIMELE 14 ZILE
Com.Porumbacu de JosSat.Colun202314,85
Com.AlţinaSat.Beneşti30739,77
Com.Apoldu de JosSat.Apoldu de Jos1034109,67
Orş.AgnitaLoc.Coveş67368,92
Com.PoplacaSat.Poplaca1816168,81
Com.Arpaşu de JosSat.Arpaşu de Jos117697,65
Com.TilişcaSat.Tilişca105287,60
Com.RoşiaSat.Cornăţel48436,20
Com.ŞelimbărSat.Veştem1763105,67
Orş.AgnitaOrş.Agnita9742545,54
Com.RacoviţaSat.Racoviţa2194125,47
Orş.SălişteOrş.Sălişte3145175,41
Com.RacoviţaSat.Sebeşu de Sus76745,22
Com.RoşiaSat.Roşia175295,14
Com.ŞelimbărSat.Şelimbăr11857594,98
Com.SaduSat.Sadu2740134,74
Mun.SibiuMun.Sibiu1713217984,66
Com.NocrichSat.Nocrich152974,58
Com.LudoşSat.Gusu23714,22
Orş.Ocna SibiuluiOrş.Ocna Sibiului4268184,22
Com.DârlosSat.Valea Lungă24014,17
Com.MarpodSat.Ilimbav24314,12
Com.ŞelimbărSat.Mohu74634,02
Com.Poiana SibiuluiSat.Poiana Sibiului2495104,01
Com.Turnu RoşuSat.Sebeşu de Jos54923,64
Com.BârghişSat.Bârghiş82633,63
Orş.TălmaciuOrş.Tălmaciu6877243,49
Orş.TălmaciuSat.Colonia Tălmaciu29413,40
Com.IacobeniSat.Netuş58923,40
Orş.CisnădieOrş.Cisnădie23949813,38
Com.RoşiaSat.Caşolţ92433,25
Orş.Miercurea SibiuluiOrş.Miercurea Sibiului216473,23
Orş.AvrigSat.Săcădate62223,22
Orş.AgnitaLoc.Ruja126543,16
Com.Şura MicăSat.Şura Mică266083,01
Com.Turnu RoşuSat.Turnu Roşu203262,95
Orş.SălişteSat.Galeş35312,83
Com.CârţişoaraSat.Cârţişoara143542,79
Com.BoiţaSat.Boiţa145942,74
Com.MerghindealSat.Dealu Frumos74922,67
Com.Arpaşu de JosSat.Nou Român38012,63
Com.Gura RâuluiSat.Gura Râului3819102,62
Com.AlmaSat.Alma81322,46
Orş.AvrigOrş.Avrig10421252,40
Orş.AvrigSat.Mârşa315972,22
Com.Arpaşu de JosSat.Arpaşu de Sus135432,22
Com.Şura MareSat.Hamba91822,18
Com.BrădeniSat.Retiş46612,15
Com.RoşiaSat.Nou190942,10
Com.NocrichSat.Hosman98322,03
Orş.DumbrăveniOrş.Dumbrăveni5923122,03
Com.CristianSat.Cristian447892,01
Com.VurpărSat.Vurpăr298662,01
Com.BârghişSat.Pelişor50811,97
Com.LoamneşSat.Armeni52111,92
Com.BiertanSat.Copşa Mare52811,89
Com.IacobeniSat.Stejărişu53611,87
Com.Porumbacu deJosSat.Porumbacu deJos114421,75
Com.Şeica MicăSat.Soroştin57511,74
Orş.AvrigSat.Bradu115421,73
Com.RăşinariSat.Răşinari528891,70
Com.LoamneşSat.Loamneş60511,65
Orş.Miercurea SibiuluiSat.Apoldu de Sus184831,62
Orş.TălmaciuSat.Tălmăcel124621,61
Orş.DumbrăveniLoc.Şaroş pe Târnave195331,54
Com.Valea ViilorSat.Motiş65611,52
Com.OrlatSat.Orlat336651,49
Com.Şura MareSat.Şura Mare416761,44
Com.Porumbacu deJosSat.Scoreiu70111,43
Com.MicăsasaSat.Micăsasa141221,42
Mun.MediaşMun.Mediaş55151781,41
Com.Axente SeverSat.Agârbiciu142421,40
Com.LoamneşSat.Alămor73511,36
Com.SlimnicSat.Slimnic301141,33
Com.MicăsasaSat.Ţapu77711,29
Orş.CisnădieLoc.Cisnădioara81711,22
Com.Şura MicăSat.Rusciori86411,16
Com.Porumbacu deJosSat.Porumbacu deSus90011,11
Com.SlimnicSat.Ruşi90111,11
Com.HoghilagSat.Valchid92711,08
Com.RoşiaSat.Daia104810,95
Com.Şeica MicăSat.Şeica Mică126110,79
Com.Axente SeverSat.Axente Sever259520,77
Com.IacobeniSat.Iacobeni133510,75
Com.BrateiuSat.Buzd141010,71
Com.BaznaSat.Boian159110,63
Com.TârnavaSat.Târnava342120,58
Com.Şeica MareSat.Şeica Mare344420,58
Com.BiertanSat.Biertan172410,58
Com.MoşnaSat.Moşna273310,37
Orş.Copşa MicăOrş.Copşa Mică597310,17

O nouă zi cu peste 200 de cazuri de Covid-19, la Sibiu

Pentru a doua zi consecutivă, județul Sibiu a înregistrat un număr de peste 200 de cazuri noi de Covid-19. În ultimele 24 de ore, 237 de persoane au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus în întregul județ, transmit reprezentanții Prefecturii Sibiu.

Persoanele confirmate pozitiv în ultimele 24 de ore fac parte din următoarele categorii de vârstă: 0 – 18 ani 8 persoane; 19 – 29 de ani 27 persoane; 30 – 39 de ani 51 persoane; 40 – 49 de ani 56 persoane; 50 – 59 de ani 39 persoane; 60 – 69 de ani 29 persoane; 70 – 79 de ani 18  persoane; 80 – 89 de ani 8 persoane; 90 – 99 de ani 1 persoană.

Totodată, a fost raportat și un deces din cauza infecției cu Covid-19, la femeie de 65 de ani.

„În județul Sibiu, de la debutul pandemiei și până în prezent au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2, 5151 de persoane (dintre care 4861 adulți și 290 copii).Până la data curentă au fost vindecate 2780 de persoane, iar 192 persoane au decedat, din rândul celor confirmate pozitiv. La ora 08:00 erau spitalizate un număr de 282 de persoane, dintre care pe ATI  12 adulți și 1 minor”, informează Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Sibiu.

Potrivit acesteia, în aceste momente Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției are în monitorizare un număr de 1029 persoane aflate în carantină la domiciliu și un număr de 580 persoane în izolare la domiciliu.

Totodată, Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției care își desfășoară activitatea în cadrul  Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu  oferă în continuare  sprijin cetățenilor prin răspunsul prompt și eficient la solicitările sosite prin intermediul celor două linii telefonice 0269-211254și 0269-216103.În ceea ce privește numărul de apeluri din ultimele 24 de ore, acestea au însumat un număr de 81 de apeluri ca urmare a noilor prevederi legale.

În ceea ce privește solicitările la numărul de Urgență 112, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu în ultimele 24 de ore, au răspuns unui număr de 45 de solicitări, iar Serviciul Județean de Ambulanță Sibiu unui număr de 141 solicitări. Intervențiile au fost preponderent cazuri de natură medicală.

Cresc din nou cifrele Covid: 6.546 de persoane s-au infectat iar 103 au decedat, în ultimele 24 de ore

Numărul cazurilor noi de Covid-19 au crescut din nou în România, arată GCS. În ultimele 24 de ore, 6.546 de persoane au fost confirmate pozitiv, iar alte 103 au decedat din cauza infecției cu noul coronavirus. De asemenea, în aceste momente la Terapie Intensivă se află internați 917 pacienți.

Până astăzi, 30 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 235.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 167.897 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.546 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.

Județ

Număr de cazuri confirmate(total)

Număr de cazuri nou confirmate

Incidența  înregistrată la 14 zile

1.

Alba

4856

197

3,96

2.

Arad

5282

197

3,02

3.

Argeș

6838

112

1,04

4.

Bacău

8077

205

1,99

5.

Bihor

6317

130

3,02

6.

Bistrița-Năsăud

2625

87

1,95

7.

Botoșani

3152

101

1,56

8.

Brașov

9464

149

2,73

9.

Brăila

3340

46

1,26

10.

Buzău

3856

70

1,12

11.

Caraș-Severin

2586

70

1,84

12.

Călărași

1647

62

1,04

13.

Cluj

9005

385

4,3

14.

Constanța

5490

115

1,55

15.

Covasna

2186

83

2,23

16.

Dâmbovița

6385

138

2,15

17.

Dolj

6316

311

2,63

18.

Galați

6242

92

1,38

19.

Giurgiu

1808

17

1,32

20.

Gorj

2927

72

1,37

21.

Harghita

2940

62

3,12

22.

Hunedoara

4208

147

1,96

23.

Ialomița

2104

47

1,49

24.

Iași

10581

334

1,94

25.

Ilfov

5934

90

1,64

26.

Maramureș

4402

218

2,54

27.

Mehedinți

2131

45

1,27

28.

Mureș

5057

296

3,16

29.

Neamț

5959

113

1,88

30.

Olt

3506

113

1,21

31.

Prahova

9569

152

1,85

32.

Satu Mare

1743

78

1,45

33.

Sălaj

2613

122

4,31

34.

Sibiu

5151

237

3,05

35.

Suceava

9276

149

1,76

36.

Teleorman

3079

96

2,03

37.

Timiș

8922

406

4,0

38.

Tulcea

1466

25

0,95

39.

Vaslui

4897

78

1,48

40.

Vâlcea

4888

139

2,31

41.

Vrancea

3477

66

1,02

42.

Mun. București

35147

900

3,78

43.

–

137

-6*

TOTAL

235.586

6.546

*Numărul total de cazuri fără alocare pe județe a fost rectificat

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

*Valoarea incidenței aferente județului Cluj este corespunzătoare zilei de ieri, 29.10.2020. Din motive tehnice, incidența pentru ziua curentă nu a putut fi transmisă până în prezent.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.059 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.

JUDEȚ

Probe pozitive la retestare

1

ALBA

20

2

ARAD

36

3

ARGEŞ

1

4

BACĂU

38

5

BIHOR

14

6

BISTRIŢA-NĂSĂUD

8

7

BOTOŞANI

11

8

BRĂILA

2

9

BRAŞOV

33

10

BUZĂU

10

11

CĂLĂRAŞI

2

12

CARAŞ-SEVERIN

19

13

CLUJ

10

14

CONSTANŢA

7

15

COVASNA

4

16

DÂMBOVIŢA

29

17

DOLJ

224

18

GALAŢI

8

19

GIURGIU

2

20

GORJ

50

21

HARGHITA

6

22

HUNEDOARA

14

23

IALOMIŢA

13

24

IAŞI

11

25

MARAMUREŞ

11

26

MEHEDINŢI

10

27

MUREŞ

7

28

NEAMŢ

175

29

OLT

10

30

PRAHOVA

26

31

SĂLAJ

18

32

SATU MARE

27

33

SIBIU

7

34

SUCEAVA

3

35

TELEORMAN

45

36

TIMIŞ

35

37

TULCEA

38

38

VÂLCEA

35

39

VASLUI

2

40

VRANCEA

31

41

MUNICIPIUL BUCUREŞTI

2

42

ILFOV

5

 

TOTAL

1059

Până astăzi, 6.867 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.10.2020 (10:00) – 30.10.2020 (10:00) au fost raportate 103 decese (64 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  3 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 13 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.236. Dintre acestea, 917 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.206.567 de teste. Dintre acestea, 36.335 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.342 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.993 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 254 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 octombrie.

Pe teritoriul României, 28.762 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.253 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.050 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

BEC Sibiu anunță că tot personalul instituției va fi testat de Covid-19

Biroul Electoral de Circumscripție Sibiu a decis ca, în urma cazurilor de infectare cu Covid-19 depistate la Tribunalul și Judecătoria Sibiu, să își testeze tot personalul. Vor fi testați și președintele, locțiitorul și judecătorul membru din cadrul BEC Sibiu.

„Având în vedere cele câteva cazuri de infectare cu COVID-19 confirmate la Tribunalul și Judecătoria Sibiu, precum și mai multe suspiciuni de îmbolnăvire existente la acest moment, în urma consultării cu reprezentanții DSP Sibiu și în baza recomandărilor primite, întreg personalul urmează a fi testat în zilele următoare, inclusiv președintele, locțiitorul și judecătorul membru din cadrul BEC Sibiu”, transmite BEC Sibiu într-un comunicat de presă.

Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. 5 din Hotărârea nr. 1/12.09.2020 a Biroului Electoral Central, ședințele birourilor și oficiilor electorale „se pot desfășura și în sistem de videoconferință”.

„În acest context, pentru siguranța colegilor și a publicului nostru și pentru a elimina orice risc de transmitere, precum și pentru a asigura deplina și eficienta funcționare a BEC Sibiu, președintele acestei autorități a decis, cu consultarea membrilor, ca la ședințe participarea judecătorilor să se facă în sistem de videoconferință”, mai transmite BEC Sibiu.