Acasă Blog Pagina 6771

Până în 2014, încă 50.000 de sibieni vor avea apă şi canalizare

0

Ing. Mircea Niculescu, directorul general al societăţii Apă-Canal Sibiu, ne spune ce înseamnă noul proiect de reabilitare a sistemului de apă şi apă uzată în judeţele Sibiu şi Braşov, precum şi perioada în care se vor desfăşura lucrările. De asemenea, în cele ce urmează, aflăm despre calitatea apei, importanţa mediului, precum şi despre tarife, situaţia restanţierilor şi ce se va întâmpla cu facturile pentru apă în viitor. Reporter: Proiectul de reabilitare a sistemului de apă şi apă uzată se va extinde în judeţele Sibiu şi Braşov. Ce înseamnă acest lucru pentru sibieni? Mircea Niculescu: Primul mare beneficiu va fi creşterea numărului de gospodării racordate la sistemul de distribuire de apă potabilă şi canalizare.

Moartea pe şosele în judeţ

0

47 de oameni au murit şi 145 au fost răniţi grav în accidente rutiere, în judeţul Sibiu, în 2010, conform statisticilor Inspectoratului Judeţean de Poliţie. Poliţiştii au demarat la finalul lunii ianuarie, în judeţ, o amplă campanie de activităţi preventive în vederea reducerii numărului şi a consecinţelor accidentelor rutiere. Toate campaniile duse de poliţişti au dat roade, numărul de accidente grave, soldate cu morţi şi răniţi, a scăzut în 2010 faţă de 2009 cu 18%. Totuşi numărul încă mare de victime i-a făcut pe cei din Poliţie să crească în această perioadă acţiunile de prevenire.

Copiii şi regulile (III)

0

Cum recompensăm respectarea regulilor? Copiii învaţă mult mai uşor regulile dacă respectarea lor este recompensată pe măsură. Dar cum stabilim un sistem corect de recompense? După ce v-aţi asigurat că cel mic înţelege regulile, motivul lor şi cum să le pună în practică, stabiliţi împreună ce va primi la final de săptămână, semestru şi an, pentru respectarea lor. Recompensele săptămânale sunt de obicei mai mici (o jucărie mică, o pizza etc.), cele semestriale mai însemnate, iar cele anuale pot consta chiar dintr-o vacanţă într-un loc ales de copil. El va învăţa că, cu cât respectă regulile mai mult timp, cu atât beneficiile sunt mai mari.

Unde ieşim?

0

Sâmbătă, 22 ianuarie Teatru: HESS de Alina Nelega, ora: 17, locaţia: Casa de Cultură a Sindicatelor – Sala Studio * Teatru: OMUL CARE A VăZUT MOARTEA de Victor Eftimiu, ora: 19, locaţia: Teatrul Naţional ,,Radu Stanca” Duminică, 23 ianuarie Teatru copii: GLUMELE LUI KASPERLE / KASPERLE IST WIEDER DA!, ora: 11, locaţia: Teatrul ,,GONG” * Teatru: GAIţELE de Al. Kiriţescu, ora: 19, locaţia: Teatrul Naţional ,,Radu Stanca” Luni, 24 ianuarie Teatru: Spectacolul CRăIASA ZăPEZII, ora: 18, locaţia: Teatrul ,,GONG” * Teatru de cafenea: Netotu’, ora: 21, locaţia: Atrium Classic Cafe Marţi, 25 ianuarie Lansare de carte: Fluturele Negru de Radu Paraschivescu, ora: 18, locaţia: Librăria Humanitas Joi, 27 ianuarie Lansare de carte: Provizoratul istoric de Principele Radu al României, ora 13.

Festivalul Clopul Turistului

0

Clubul de Turism Montan „Amicii Munţilor” Sibiu cu sprijinul Casei de Cultură a Sindicatelor Sibiu organizează în perioada 28 – 30 ianuarie cea de-a VI-a ediţie a Festivalului omului de munte – „Clopul Turistului”, în staţiunea Păltiniş, la Cabana Vila 1. Ca în fiecare an, evenimentul se adresează oamenilor de munte, iubitorilor de natură şi va cuprinde concursuri destinate cluburilor cu specific montan din întreaga ţară, dar şi acţiuni care urmăresc să promoveze respectarea naturii şi valorile culturale româneşti. Concursul din cadrul festivalului „Clopul Turistului” este organizat pe diferite etape: orientare sportivă pe trasee marcate din Munţii Cindrel, concurs de fotografie montană, caricatură, grafică, video, slide-show, probă teoretică, iar la final fiecare club va susţine proba culturală.

„Măsurile de dreapta le resimt toţi cetăţenii României, mai puţin puterea, clientela şi camarila”

0

Adrian Besoiu este consilier judeţean în Comisia juridică şi vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD, unde conduce departamentul de Comunicare. În această calitate şi dintr-un anumit spirit revoluţionar, este poate unul dintre cei mai vocali reprezentanţi ai opoziţiei la Sibiu. Despre valorile şi lucrurile pentru care luptă aflaţi în cele ce urmează. „Peste tot în lume, intelectualii sunt oameni de stânga, dar în România, mai puţin” S-a născut la Turda, în 1954, într-o perioadă în care părinţii săi erau actori la Teatrul din localitate.

Teatrul Radu Stanca – drept la replica

Teatrul Radu Stanca ne-a transmis un drept la replică:

,,Vă transmit prezentul drept la replică întrucat articolul Nu poţi face actorie dacă nu îţi bate inima în ritm de teatru tipărit în ediţia săptămânalului Sibiu 100% , anul III, nr. 49 conţine o serie de afirmaţii neadevărate.

Afirmaţia că <nu există transparenţă atunci când se fac castinguri> este neadevărată şi tendenţioasă. Teatrul Naţional Radu Stanca este o instituţie publică de spectacole subvenţionată de Consiliul Local al Municipiului Sibiu care demonstrează excelenţă în artele spectacolului prin premiile şi turneele întreprinse. Toate castingurile desfăşurate pentru selectarea unei distribuţii se organizează în cadrul instituţiei şi sunt deschise şi comunicate tuturor actorilor teatrului. Distribuirea unui actor se face din raţiuni strategice în funcţie de tipul personajului şi programările de spectacole. Mai mult decât atât, Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu promovează o politică de încurajare a educaţiei prin participare şi de sprijinire a tinerilor artişti talentaţi prin deschiderea castingurilor către studenţii Catedrei de Artă Teatrală din cadrul Universităţii Lucian Blaga Sibiu în colaborare cu cadrele didactice ale Secţiei Actorie. Dorim să aducem la cunoştinţă, de asemenea, că domnul Cătălin Grigoraş nu poate fi văzut la Teatrul Naţional Radu Stanca deoarece nu face parte din distribuţia niciunui spectacol jucat pe scena teatrului din Sibiu.”

Expozitie foto 1001 culori la ghena de gunoi

Asociatia Colors si partenerii ei lanseaza miercuri, 15 septembrie, ora 18, la ghena de gunoi din spatele ANL-urilor din cartierul Strand 2 o expozitie inedita „1001 culori”.

Expozitia face parte din proiectul „Coloreaza-ti comunitatea”, finantat de catre CEE Trust, prin care bloggeri si voluntari din organizatiile neguvernamentale locale lucreaza impreuna pentru a identifica culorile si lucrurile pozitive din Sibiu si Brasov. Cu aceasta ocazie tinerii participanti si-au propus sa „coloreze” prin fotografii locuri din oras, care sunt departe de ceea ce ei isi doresc. Si pentru ca una din temele predominante ale lunii este cea a curateniei, expozitia isi doreste sa traga si un semnal de alarma asupra modului in care cetatenii orasului inteleg sa creeze si mentina spatii curate, de colectare a gunoiului si asupra mostenirii pe care o lasam copiilor nostri.

Expozitia nu este singulara, Asociatia Colors avand in desfasurare diverse alte evenimente nonformale destinate tinerilor si comunitatii in Brasov si Sibiu, care pot fi gasite pe site-ul www.1001culori.ro. Totodata in cadrul proiectului, tinerii sunt invitati sa participe cu poze la doua concursuri online, precum si isi spuna parerea cu privire la culorile si oportunitatile oferite de Sibiu pe contul de facebook al proiectului.

 

Pentru mai multe informatii contactati: Calin Blaga, organizator expozitie, telefon 0753075982, Claudia Popa, presedinte Asociatia Colors, telefon 0745052151.

 

Proiectul “Coloreaza-ti comunitatea” este finantat de catre CEE Trust si implementat de catre Asociatia Colors in parteneriat cu Dram Center 07 Sibiu, Muzeul Casa Muresenilor Brasov, Casa de Cultura a Studentilor Sibiu.

 

Insepctori ITM Sibiu trimişi la judecată de DNA

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba au dispus trimiterea în judecată a următorilor inculpaţi PUSKAS BAJKO ISTVAN, inspector în cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă (I.T.M.) Sibiu, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de luare de mită, TARCEA IOAN, şef compartiment în cadrul I.T.M. Sibiu, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de complicitate la luare de mită şi COSMA ANUŢA, contabil, agent privat, în sarcina căreia s-a reţinut infracţiunea de complicitate la luare de mită.

în rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut următoarea stare de fapt:

în zilele de 13 şi 14 iulie 2010, inculpatul Puskas-Bajko Istvan, în calitate de inspector în cadrul I.T.M. Sibiu, în timpul unui control la sediul unei societăţi comerciale din municipiul Sibiu, administrate de denunţător, a pretins şi primit de la denunţător, prin intermediari, suma de 3.000 lei, pentru a nu-i aplica o sancţiune contravenţională pentru încălcarea dispoziţiilor legale privind legislaţia muncii, respectiv primirea la muncă a unor persoane pentru care nu a fost întocmit contract individual de muncă.
Pentru a se proteja de consecinţele legii penale, inculpatul Puskas-Bajko Istvan i-a interpus în activitatea infracţională pe coinculpaţii Tarcea Ioan, şeful său ierarhic superior şi pe Cosma Anuţa. Astfel, inculpatul Tarcea Ioan, la indicaţia şi la locul indicat de Puskas-Bajko Istvan, a verificat remiterea tranşei de 1.000 lei din suma totală pretinsă de subordonatul său cu titlu de mită. în aceeaşi zi, denunţătorul a remis a doua tranşă în valoare de 2.000 de lei, coinculpatei Cosma Anuţa, la locaţia indicată de inculpatul Puskas Bajko Istvan.

La data de 14 iulie 2010, procurorii anticorupţie au dispus reţinerea inculpaţilor Puskas-Bajko şi Istvan Tarcea Ioan pe o perioadă de 24 de ore, iar la data de 15 iulie 2010, Tribunalul Alba a dispus, faţă de ambii inculpaţi, măsura preventivă a obligării de a nu părăsi ţara.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Sibiu.

,,Precizăm că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă, spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, se arată în comunicatul procurorilor de astăzi.

 

Ambulanţa poate întârzia la cazuri

Insuficienţa de personal îşi spune cuvântul la Serviciul Judeţean de Ambulanţă Sibiu. Doar patru echipaje dintre care una cu medic mai sunt pe tură, faţă de şase echipaje, câte erau anul trecut. Rezultatul: ambulanţele pot ajunge mai târziu la solicitări.

Se apropie iarna si odată cu ea se vor înmulţi şi accidentele rutiere din cauza carosabilului alunecos, cardiacii vor chema mai des ambulanţa, iar dacă va fi o iarnă grea oamenii străzii ar putea avea nevoie de îngrijiri medicale. Acestea sunt doar câteva exemple cand oamenii cheamă ambulanţa. S-ar putea însă ca timpii de reacţie să crească, dacă nu se vor debloca posturile cât mai curând. ,,Funcţionăm cu patru echipaje pe tură, faţă de şase câte erau anul trecut. Da, este posibil să nu reuşim să facem faţă, dacă sunt mai multe solicitări în acelaşi timp. Se lucrează 12 cu 24 şi facem şi ore suplimentare. De la începutul anului avem în jur de 100 de ore suplimentare, care, conform Hotărârii de Guvern din noiembrie, acestea nu se mai plătesc. Sperăm însă să se deblocheze posturile şi să ne putem lua libere pentru orele suplimentare realizate”, spune Ilie Matiaş, reprezentantul Organizaţei Sindicale Ambulanţa Sibiu.

18 posturi blocate

Chiar şi aşa puţini, angajaţii de la Serviciul de Ambulanţă Sibiu spun că nu vor lăsa oamenii să moară. Vor încerca să ajungă la ei şi speră să se deblocheze posturile şi să li se alăture şi alţi colegi noi. în prezent, în judeţul Sibiu sunt 143 de angajaţi la Ambulanţă şi 18 posturi sunt blocate. Ilie Matiaş spune că a vorbit cu Ioan Maniţiu, directorul Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu şi că a făcut toate demersurile către Minister şi că are promisiunea ca până la sfârşitul anului să se deblocheze posturile şi să se facă o reorganizare a personalului. în prezent lucrează şase medici pe ambulanţele din judeţ, dar mare problemă o reprezintă asistenţii medicali, care preferă să plece la lucru în străinătate.

Liliana NENCIU

 

Modificări în staţiile Tursib

Noi staţii Tursib

Compania de transport public înfiinţează patru noi staţii în zona unor unităţi de producţie din Sibiu pentru a răspunde astfel solicitărilor angajatorilor şi a angajaţilor acestora. începând din data de 13 septembrie, staţiile Kunke1 şi 2 de pe strada Europa Unită şi staţiile Scandia 1 şi Scandia 2 de pe strada Podului vor sta la dispoziţia celor care folosesc acest mijloc de transport.

Staţii Tursib desfiinţate

Un număr de nouă staţii Tursib vor fi desfiinţate începând din data de 13 septembrie. Măsura a fost luată de conducerea companiei şi aprobată de Consiliul Local în şedinţa din august 2010 cu scopul de a creşte viteza de circulaţie a autobuzelor. în plus, în urma unui studiu s-a constatat că un număr foarte mic de pasageri folosesc aceste staţii.

începând cu data amintită următoarele staţii vor fi desfiinţate:

● staţiile „Arsenal” şi „Parcul sub Arini” de pe Bulevardul Victoriei, deservite de traseul 5 cu un număr de 4 utilizatori/cursă; acestea sunt situate la o distanţă de 250 de metri faţă de staţiile Sibdress, respectiv „Bazin Olimpia”;
● staţiile „Moldovei 1” şi „Moldovei 2” de pe str. Moldovei, aflate la o distanţă de 300 de metri m faţă de staţia Haţegului; cele două staţii au în medie 9 utilizatori/cursă;
● staţiile „Paris1” şi „Paris 2” de pe str. Măgheranului, deservite de traseul 18, cu un număr de 2 utilizatori/cursă; distanţa până la următoarea staţie este de 120 de metri;
● staţia „Tursib 2” de pe Calea Dumbrăvii, deoarece distanţa faţă de următoarea staţie este de 100 de metri;
● staţia „Telefoane Bulevardul Mihai Viteazu” se va muta la staţia „El Toro” (staţie de legătură între trasee) şi îşi va schimba denumirea în staţia „Piaţa Aurel Vlaicu 1”; această modificare presupune de asemenea mutarea automatului de bilete;
● staţia „Lămâiţei”(staţie de debarcare pentru traseu 22) va fi desfiinţată, iar călătorii care folosesc acest traseu vor coborî la staţia următoare – „Piaţa A.Vlaicu 1”.

 

 

Fotomodel de weekend

0

În primul rând mă consider o persoană sociabilă, o persoană căreia nu i-a fost niciodată greu să îşi exprime sentimentele faţă de ceilalţi, dar care în acelaşi timp iartă, dar îi este greu să uite. Totodată o persoană uneori puţin naivă, care îşi visează propria viaţă… acea fire visătoare… nesigură uneori pe mine, dar care întotdeauna, cred eu, că am luat deciziile dacă nu cele mai bune, cel puţin bune pentru mine. Nume complet: Denisa Imre Data naşterii: 10.09.1992 Educaţie: elevă Zodia: fecioară Limbi vorbite: română, engleză Filmul favorit: Titanic Muzica preferată: house Pasiuni/hobby: muzica şi sport Care este ţelul tău în viaţă? Îmi doresc foarte mult ca pe viitor să devin o persoană cunoscută pentru a putea ajuta copiii nevoiaşi care nu au parte de foarte multe bucurii în viaţă.