Acasă Blog Pagina 6775

Nou şef la Poliţie

Comisarul de poliţie Tiberiu Iulian Ivancea, a fost numit în funcţia de şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu cu data de 18 august, urmare a câştigării concursului organizat la sediul Inspectoratului General al Poliţiei Române la începutul acestei luni. La ceremonia oficială de investire au participat adjunctul şefului Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, secretar de stat, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, împreună cu şeful Poliţiei Române, domnul chestor principal de poliţie Petre Tobă.
Postul rămas vacant din luna martie, după ce comisarul Lucian Muntean a fost avansat la Bucureşti, pe post de adjunct al şefului IGPR. Comisarul Tiberiu Ivancea a plecat de la şefia Serviciului de Cercetări penale din cadrul IPJ Sibiu, la şefia DGIPI Sibiu (cunoscut mai demult şi ca ,,doi şi un sfert”), dar acum s-a întors în Inspectoratul de Poliţie Sibiu.
Defapt, comisia de examinare a validat lucrarea singurului candidat înscris la examenul pentru postul de conducere al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Sibiu. Contracandidatul său, comisarul şef Crişan Lăzureanu, directorul Centrului Chinologic Sibiu, a decis să nu mai participe la concurs.

Şef la 36 de ani

Noul şef al Insepctoratului de Poliţie are 36 de ani, este căsătorit şi are doi copii. Născut la Codlea în Braşov, Ivancea a absolvit Academia de Poliţie în 1997, apoi specializarea Ştiinţe penale – Criminalistică la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti, dar şi master în specializarea „Managementul Integrării Europene şi al Administraţiei Publice” la ULBS. Din 1997 lucrează la Cercetări Penale la Poliţia Sibiu, ajuns în 2007 la comanda serviciului. Ultimii ani i-au adus diferite funcţii de conducere în structurile DGIPI.

Călin Blaga

 

Expulzările pun pe jar asociaţiile rome din Sibiu

Mai multe asociaţii rome din Sibiu, împreună cu Florin Cioabă, reprezentantul romilor, şi-au exprimat dezacordul faţă de măsurile luate de statul francez de a expulza romii români, considerând aceasta ca fiind un act anti-social, anti-cultural şi de rea voinţă.
Membrii acestor asociaţii au găsit de cuviinţă să puncteze fiecare încălcare făcută de statul francez în realizarea aceste demersuri, într-o scrisoare ce va fi trimisă reprezentanţilor Parlamentului European.
Ei au considerat că, spre dosebire de legislaţia şi politicile publice ale statului francez, care prin tradiţie are un sistem naţional de campare pentru nomanzi, în România romii sunt sedentari. în consecinţă taberele improvizate din Franţa în care trăiesc romii români sunt specifice unui stil de viaţă precar, nicidecum etnic.
Reprezentantul Asociaţiei pentru Dezvoltare Armonioasă „SAR ANDO CERO” din Mediaş, Gabor Dorel consideră ca fiind răuvoitoare confuzia dintre dificultăţile întâmpinate de statul francez cu proprii cetăţeni în implementarea locală a Legii Besson referitoare la staţiile de campare pentru nomanzi şi cetăţeni români de etnie romă, victime ale dificultăţilor de re/inserţie, ca efect al crizei economice şi restricţiilor pe piaţa muncii. Acesta ţine să reamintească statului francez că dreptul la libera circulaţie şi şedere pe teritoriul european este inalienabil pentru orice cetăţean european, nomand sau sedentar în conformitate cu Directiva 38/2004 a Parlamentului European, iar orice alte interpretări constituind o violare a Tratatului European.
Florin Cioabă, reprezentantul romilor consideră toate aceste demersuri ca fiind un abuz, deoarece expulzarea colectivă nu face altceva decât să încalce drepturile omului privind libera circulaţie: „Regret că statul francez care a pus bazele Uniunii Europene încalcă legile. Ce pretenţii poţi avea de la romii care trăiesc în Franţa să respecte legile din moment ce statul francez le încalcă fără a ţine cont de nimeni şi nimic”
Majoritatea asociaţiilor rome din Sibiu au ţinut să facă public acţiunile pe care le vor înterprinde pentru a sprijini comunitatea romă, arătându-şi dezacordul faţă de această măsură luată de statul francez prin colectivizare. „Considerăm ca fiind excesivă şi prejudiciantă, cu riscuri majore de deflagare, agendarea etnicizată a situaţiei unor cetăţeni români, din raţiuni de securitate internă sau din raţiuni politice, inclusiv în cazurile unor infracţiuni a căror responsabilitate este individuală, nu colectivă – cazul Italiei”, a comentat Gabor Dorel.
Majoritatea asociaţiilor rome şi-au arătat dezacordul faţă de amprentarea Oscar, decisă de autorităţile franceze în urmă cu ceva timp, considerând aceasta ca un atac la deminitatea umană, de umilire publică. Acestea doresc ca în cadrul întâlnirilor care urmează să aibă loc în România şi Franţa să solicite urgentarea implementării „Planului de acţiune privind migraţia internaţională a romilor şi combaterea traficului de fiinţe umane”, solicitând Parlamentului European şi Comisiei Europene să urgenteze crearea unor instrumente flexibile de sprijin pentru administraţia locală, în măsura să asigure egalizarea şanselor şi integrarea ghetourilor rome (mahalale, şatre, campusuri, „tabere improvizate”, „ţigănii”).

 

Dani Supţirel

 

ZIUA PORŢILOR DESCHISE LA FISC

Direcţia Generală a Finanţelor Publice a judeţului Sibiu organizează „Ziua Porţilor Deschise”, pe data de 26 august 2010.
Stimaţi contribuabili, cu această ocazie puteţi vizita Direcţia Generală a Finanţelor Publice a judeţului Sibiu, Administraţiile Finanţelor Publice din judeţ, unde reprezentanţii acestora vă stau la dispoziţie cu informaţii privind specificul activităţii desfăşurate.
Joi, 26 august 2010, între orele 10:00 – 14:00, sunteţi aşteptaţi la:
Direcţia Generală a Finanţelor Publice a judeţului Sibiu, Activitatea de Metodologie şi Administrarea Veniturilor Statului şi Activitatea de Inspecţie Fiscală, Administraţia Finanţelor Publice pentru Contribuabili Mijlocii Sibiu, Administraţia Finanţelor Publice a municipiului Sibiu, Sibiu, str. Calea Dumbrăvii, nr. 17
Administraţia Finanţelor Publice a municipiului Mediaş, Mediaş, str. I.C. Brătianu, nr. 3
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Agnita, Agnita, str. 1 Decembrie, nr.2
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Avrig, Avrig, str. Gheorghe Lazăr, nr. 41
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Cisnădie, Cisnădie, Str. Lungă, nr.1
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Copşa Mică, Copşa Mică, Str. Sibiului, nr. 54
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Dumbrăveni, Dumbrăveni, Str. T. Vladimirescu, nr. 30
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Ocna Sibiului, Ocna Sibiului, Str. Băilor, nr. 2
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Sălişte, Sălişte, Str. Bucureşti, nr. 4
Administraţia Finanţelor Publice a oraşului Tălmaciu, Tălmaciu, Str. Unirii, nr. 1

 

 

Fotomodel de weekend

Sunt Ruxandra, am 14 ani şi sunt o fire tare veselă. Iubesc oraşul nostru, Sibiu. Mă pasionează foarte mult fotografia şi îmi place foarte mult să fiu fotografiată. Iubesc natura şi animalele, chiar dacă am avut nefericita experienţă să fiu muşcată de un câine vara asta. Care este ţelul tău în viaţă? Pe viitor îmi doresc să devin designer vestimentar de modă. Ce ai face dacă ai ajunge primar în Sibiu pentru o zi? Dacă aş fi primar pentru o zi, aş aduna toţi câinii vagabonzi de pe stradă şi le-aş oferi un cămin. BIO: Nume complet: Alexandru Ruxandra-Elena Data naşterii: 20.

Distribuirea alimentelor din partea UE se suspendă până în 10 ianuarie 2011

Municipalitatea, prin intermediul Serviciului Public de Asistenţă Socială, va sista temporar activitatea de distribuire a alimentelor din partea Uniunii Europene către beneficiarii de pe listele iniţiale. Ajutoarele vor fi distribuite de la centrul special de la Bricomat începând cu data de 10 ianuarie 2011. Această decizie a fost luată pentru a permite încheierea situaţiilor contabile pentru anul 2010 şi alcătuirea situaţiei stocurilor de alimente. Cantitatea de alimente distribuite până în prezent este de 204 tone, reprezentând 53% din cantitatea totală de alimente repartizată municipiului Sibiu.

„Comorile Naturii din ţara Oltului” la Sibiu

Agenţia Regională pentru Protecţia Mediului Sibiu alături de partenerii săi, Biblioteca Orăşenească Avrig şi Grupul de Acţiune Locală „ţara Oltului” au organizat pe parcursul lunii noiembrie un concurs de ilustrare creativă pe tema protecţiei naturii cu titlul „Comorile Naturii din ţara Oltului”. Ideea concursului s-a născut cu ocazia taberei de vară „Comorile ţării Oltului”, când reprezentanţii ARPM Sibiu au prezentat elevilor participanţi proiectul LIFE „Conservarea acvilei ţipătoare mici în România”. Entuziasmul copiilor i-a determinat pe organizatori să continue această acţiune prin iniţierea unui concurs pe teme de protecţia naturii în şcolile de pe teritoriul GAL „ţara Oltului”.

Serviciul de Stare Civilă îşi modifică programul de Sărbători

Serviciul Public de Evidenţă a Persoanelor – Compartimentul Stare Civilă doreşte să atenţioneze publicul sibian cu privire la modificările din programul de lucru în perioada Sărbătorilor de iarnă, având în vedere că zilele de 25 şi 26 decembrie precum şi 1 şi 2 ianuarie sunt declarate zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează. În consecinţă, personalul Compartimentului Stare Civilă – Decese nu va avea program cu publicul în zilele de 25 decembrie 2010 şi 1 ianuarie 2011, iar decesele care se vor produce în această perioadă vor fi înregistrate în zilele de luni, 27 decembrie 2010 şi respectiv luni, 3 ianuarie 2011.

Corala studenţilor militari a pornit la colindat

Corala studenţilor militari sub bagheta dirijorului Pădureţ Valeriu, reîmprospătată cu noi talente vocale din rândul tinerilor studenţi, a pornit la colindat. Printre cei colindaţi s-a numărat şi redacţia ziarului Sibiu 100%. Programul de colinde al anului 2010 susţinut de Corala studenţilor militari adaugă o nouă filă la frumoasele şi bogatele tradiţii culturale creştine, ale Academiei militare sibiene, instituţie reprezentantă a Armatei Române. Sărbători fericite şi La mulţi ani! Col. (r) Victor Neghină

Slimnicul aproape de locuitorii săi

Primăria comunei Slimnic a oferit săptămâna aceasta pungi cu alimente şi alte produse de sărbători pentru 50 de familii din localitate, beneficiare de ajutor social. „În fiecare an ne străduim să facem un efort câtuşi de puţin pentru a ajuta pe cei mai nevoiaşi dintre locuitorii comunei”, a declarat Virgil ªoroştinean, primarul comunei Slimnic. Primăria mulţumeşte pe această cale pentru sprijinul acordat în realizarea acestor pungi de Crăciun domnului Cornel Vintilă şi urează tuturor Sărbători Fericite şi La Mulţi Ani! (D. S.)

Urări de sărbători din partea primăriilor judeţului Sibiu

La Mulţi Ani cu bucurie! Casa, casă să vă fie, masa, masă să rămâie, gânduri bune, cumpătate şi urări de sănătate! Primăria şi Consiliul Local Bruiu • • • Primăria şi Consiliul Local Slimnic urează tuturor cetăţenilor comunei şi nu numai Sărbători fericite şi un călduros La mulţi ani! • • • Primăria şi Consiliul Local Bârghiş urează tuturor un An Nou fericit şi împlinirea tuturor dorinţelor! • • • Sărbători fericite şi un an plin de realizări pe toate planurile. Primăria şi Consiliul Local Moşna • • • Fie ca bucuria şi liniştea aduse de Sfintele Sărbători să vă însoţească pe tot parcursul anului ce va urma.

Caracterul este temelia demnităţii personale

Recentul Festival Naţional de Dans Studenţesc a adus Sibiului câteva premii prin trupa de dans M&M după cum urmează: locul al II-lea la secţiunea grup, genul modern, locul I la secţiunea grup, genul show-revue, locul I la secţiunea solo (obţinut de Casiana Stoica), genul jazz-dance şi locul I la secţiunea formaţie, genul caracter. Premii din copilărie Casiana Delia Stoica este un tânăr talent, plin de energie şi experienţă în lumina reflectoarelor. Face parte din trupa de dans a Sibiului, M&M, încă din clasele primare, deşi acea primă întâlnire cu dansul nu i-a permis o participare activă.

Anya: „Sunt un om norocos”

BIO: Născută: Sibiu, 22 iulie 1986 Studii: Facultatea de ªtiinţe Economice a Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu, master în Marketing şi comunicare, la Universitatea Româno-Germană Sibiu Familie: căsătorită, o soră Anya este sibiancă, a făcut parte din trupa Hi-Q până în februarie 2010, iar lumea o compară cu Kylie Minogue. De când şi-a început cariera solo, două hituri de-ale ei au încins radiourile: „Beautiful World” şi „One”. Cel din urmă se găseşte deja pe una dintre cele mai cunoscute compilaţii „dance” din lume, Ministry of Sound, din Marea Britanie, ţară în care va merge în turneu, în 2011.