Acasă Blog Pagina 6790

Policlinica Veche intră în reparaţii

• cabinetele vor fi împrăştiate în tot spitalul • Proiectul de 4 milioane de euro cştigat de Consiliul Judeţean pentru modernizarea clădirii Policlinicii Vechi de pe strada Bâlea intră în lucru la finele lunii octombrie. ,,Policlinica veche intră în reparaţii capitale pentru doi ani. Toate cabinetele vor fi mutate”, a declarat Adrian ªanta, manager spital. Cabinetele din fosta policlinică vor fi mutate unele pe secţii, altele în Centrul Stomatologic. ,,Vor fi specialităţi care vor împărţi acelaşi cabinet, unii dimineaţa, alţii după-masa”, a precizat ªanta.

ªanta, ajuns şef peste Spital: ,,Foarte puţină lume a reuşit să mă oblige pe mine la ceva!”

Adrian ªanta a cştigat concursul pentru funcţia de manager a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu şi se anunţă de la primele declaraţii un manager dezinvolt, independent care s-a ,,înhămat” în plină criză la o misiune foarte grea. La concurs alături de el s-a prezentat şi ultimul manager al spitalului, Gabriel Budescu. Acesta a fost descalificat din start de comisia de la Consiliul Judeţean pentru că nu întrunea toate criteriile. Proiectul de management al dr. ªanta include pe termen scurt să ridice nivelul de funcţionalitate a spitalului, şi să oprească trendul descendent de externări – o problemă de accesibilitate a spitalului.

Salariaţii de la finanţele sibiene au ieşit în stradă

,,Cerem doar ce ni se cuvine prin lege: salarii”, declară Ovidiu Siterli, unul din cei peste 100 de angajaţi ai Direcţiei de Finanţe Publice Sibiu care au ieşit în stradă joi dimineaţa, solidari cu colegii de la Ministerul de Finanţe. Deşi foarte frig afară, o treime din angajaţii tuturor instituţiilor de finanţe din clădirea nouă de pe Calea Dumbrăvii au ieşit într-un protest spontan pentru drepturile salariale. ,,Nu ştiu prea multe. Este un protest spontan. Dar trezoreria şi ghişeele funcţionează. Suntem aici pentru a servi cetăţenii”, ne-a declarat Grigore Popescu, directorul Direcţiei de Finanţe Publice Sibiu.

,,La UPU Sibiu există jumătate din numărul de medici necesar”

Viaţa sa reprezintă o luptă continuă între viaţă şi moarte. A salvat mii de vieţi, iar fiecare pacient care a murit în mâinile sale l-a marcat şi l-a determinat să se perfecţioneze. Este vorba despre şeful Unităţii de Primiri Urgenţe, medicul Constantin Roşca, unul dintre cei mai tineri şi mai apreciaţi medici din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu. Deşi recunoaşte că nu lucrează în cele mai bune condiţii, slujitorul lui Hypocrate spune că n-ar pleca să lucreze ca medic în străinătate deoarece crede într-un sistem sanitar românesc capabil să se schimbe în mai bine.

De 1 iunie, pentru copii

Municipalitatea sibiană a pregătit şi pentru acest an o serie de surprize pentru cei mai mici dintre locuitorii oraşului. Grădina Zoologică va oferi şi în acest an copiilor sub 18 ani posibilitatea de a intra gratuit pentru a putea vedea cele aproape 150 de animale din peste 30 de specii. în grădina zoologică funcţionează deja şi fântâna arteziană de pe lac, iar vizitatorii pot închiria bărci cu vâsle sau hidrobiciclete.

Ca în fiecare an, SC Tursib SA va permite copiilor sub 14 ani să circuleze gratuit cu mijoacele de transport în comun în ziua de 1 iunie. De asemenea, de 1 iunie, un număr de aproximativ 60 de copii de la Grădiniţa nr. 41 şi 15 copii de la Centrul şcolar pentru Educaţie incluzivă nr. 2 din Parcul Astra vor avea parte de o surpriză. Două autobuze Tursib le va asigura transportul gratuit până la Grădina Zoologică Sibiu. Copii vor primi şi un mic cadou din partea societăţii.
Tot pe 1 iunie se va desfăşura în Parcul Sub Arini, între orele 10 şi 20 evenimentul Arenele de Joacă, eveniment sprijinit şi co-finanţat de Primăria Municipiului Sibiu. Acesta va consta în numeroase activităţi sportive pentru părinţi şi copii: baschet, volei, badminton, fotbal, mini-golf, popice, tenis de masă, gimnastică, competiţii de atletism. De asemenea, vor fi organizate şi ateliere de TSA şi de escaladă pe panou. Cei mici vor primi premii şi vor putea să participe la tombole. Pe tot parcursul zilei, copii talentanţi din Sibiu vor fi prezenţi pe scena evenimentului, pentru momente artistice şi sportive.
La eveniment participă în mod activ campioni olimpici şi mondiali, care îi vor învăţa pe copii să facă sport. Vor fi prezenţi: Gabriela Szabo (campioană mondială la atletism), Monica Roşu (campioană mondială la gimnastică), Diana Oprea (campioană mondială la fitness), Mihai Covaliu (campion olimpic la scrimă) şi Rică Răducanu (fost portar al FC Rapid).

 

Miting de protest joi la Sibiu

Filiala Sindicala Cartel Alfa Sibiu impreuna cu Filiala Sindicala CNSLR-Fratia, organizeaza un miting de protest in data de 3 iunie2010 intre orele 14-16 in fata Casei de Cultura a Sindicatelor Sibiu cu mars spre Prefectura Jud. Sibiu. Mitingul are loc ca urmare a masurilor de austeritate initiate de Guvernul Romaniei. Sibienii nemultumiti de aceste masuri sunt asteptati alaturi de noi.

Au început grevele!

Instituţiile deconcentrate din judeţ sunt astăzi în grevă. De asemenea unele primării din judeţ. Angajaţii primăriei Sibiu au fost în grevă doar de dimineaţă. Membrii de sindicat de la Spitalul Judeţean sunt şi ei în grevă de solidaritate. Conducerea Sindicatului „Dreptatea” din spital, afiliat la C.N.S. CARTEL ALFA, cheamă toţi angajaţii din sistemul public şi nu numai la un marş de protest în faţa prefecturii Sibiu joi 3 iunie. „Totodata, facem apel la toţi salariaţii, ca în data de 03 iunie 2010, orele 13,30 – 16,00 să participe la mitingul de protest împotriva măsurilor abuzive ale guvernului, de reducere a veniturilor salariale, a pensiilor şi altor drepturi (impozitarea tichetelor de masă, anularea acordarii biletelor de odihna si tratament, etc. ). Pentru MITING vă aşteptăm JOI 03 IUNIE 2010 în parcarea din faţa Maternităţii între orele 13,00-13,30 de unde vom pleca organizat la Casa de Cultură, apoi in MARş la PREFECTURÔ, se arată în mesajul sindicaliştilor.

Pensionarii protestează

Asociaţia – „Forumul Solidarităţii Sociale A Pensionarilor Din Municipiul Sibiu”, organizează un „Marş de Protest”, împotriva măsurilor anticonstituţionale, represive şi imorale dispuse de Guvernul Boc 3, în zilele: 02.06 – 05.06.2010, între orele  11.00 – 12.00, pe traseul: Parcarea P-ţa Unirii – Hotel Continental – Str.  Andrei şaguna – Prefectură. Toţi pensionarii sunt aţteptaţi să participe.

Asociaţia va asigura personalul de ordine din rândul membrilor proprii şi estimează o participare de 150 persoane.

 

Joi se taie gazul pe 31 de străzi din Sibiu

 

Joi, 03 iunie a.c., începând cu ora 09.00, E.ON Gaz Distribuţie va efectua lucrări specifice la un tronson din reţeaua de distribuţie a gazelor naturale situat la intersecţia străzii Rusciorului cu Str. Lungă din municipiul Sibiu. Pentru efectuarea acestor lucrări, E.ON Gaz Distribuţie este nevoită să sisteze temporar alimentarea cu gaze naturale pe următoarele străzi din municipiul Sibiu:

Gladiolelor, Rusciorului, Aleea Rusciorului, Aleea Petuniei, Nottara, Postăvarilor, Cameliei, Dr. D.Bagdasar, Daliei (doar imobilele cu numerele nr.2 B1, nr.2 B2 şi nr.2 B3), P.Maior, Gheorghe şincai, Ecaternia Teodoroiu, Cerbului, Berzelor, Bujorului, Mărului, Părului, Gutuilor, Vişinilor, Fragilor, Strugurilor, Nucului, Drumul Ocnei, G-ral Bănciulescu, G-ral Mărdărescu, Prunelor, Căpriorilor, Oborul de Vite, Salcilor, Lungă şi Calea şurii Mari.

Reluarea serviciului de distribuţie a gazelor naturale se va efectua treptat, imediat după finalizarea acestor lucrări, în jurul orei 17.00.

Totodată, compania noastră a finalizat extinderea unui tronson din reţeaua de distribuţie a gazelor naturale care permite racordarea la sistem a unui imobil din municipiul Sibiu.

Pentru cuplarea noii conducte care va deservi acest imobil, alimentarea cu gaze naturale va fi întreruptă în cursul zilei de joi, 03 iunie a.c., începând cu ora 10.00, pe următoarele străzi din municipiul Sibiu:

Dimitrie Cantemir (doar imobilele de la nr.1 la nr.20), Maramureşului (doar imobilele cu numerele 21, 34, 35), Bârsei, Cristian, Sălişte, Calea Poplăcii (doar imobilele de la nr.1 la nr.20), G-ral Praporgescu, B-dul Victoriei nr. 72.

 

Reluarea serviciului de distribuţie a gazelor naturale se va efectua treptat, imediat după finalizarea acestor lucrări, în jurul orei 16.00.

Compania noastră solicită consumatorilor să închidă toate focurile deschise, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.

în cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al E.ON Gaz Distribuţie: 0800.800.928 (număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă).

Compania E.ON Gaz Distribuţie regretă inconvenientele generate de această întrerupere a serviciului de distribuţie şi mulţumeşte consumatorilor pentru înţelegere

 

Festivalul Naţional de Epigramă „Nicolaus Olahus”

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul-Junii” Sibiu, Cercul Militar Sibiu şi Cenaclul Umoriştilor „Nicolaus Olahus” organizează Festivalul Naţional de Epigramă „Nicolaus Olahus” în 4 şi 5 iunie. Evenimentul, desfăşurat sub formă de concurs, marchează cea de-a X-a ediţie în acest an. Patruzeci de epigramişti din România s-au înscris în competiţia organizată pe două secţiuni: „Absolut din întâmplare” şi temă liber aleasă.
în prima zi a festivalului, vineri 4 iunie, ora 18.00, va avea loc lansarea volumului Cenaclul „NICOLAUS OLAHUS” la 35 de ani. Volumul marchează cei 35 de ani de activitate a Cenaclului şi este semnat de ştefan-Cornel Rodean, Nicolae Munteanu şi Nicolae Mihu.
Câştigătorii festivalului vor fi premiaţi în cadrul galei, care se va desfăşura sâmbătă, 5 iunie, începând cu ora 10.00. Spectacolul va fi completat de recitaluri ale epigramiştilor din Aiud, Baia Mare, Braşov, Bucureşti, Buzău, Caransebeş, Chişinău, Cluj-Napoca, Constanţa, Făget, Galaţi, Iaşi, Medgidia, Piteşti, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu, Sinaia, Târgu Jiu, Timişoara, Vişeu de Sus.
Manifestările din cadrul festivalului se vor desfăşura în Sala de Conferinţe a Cercului Militar Sibiu.

1,5 milioane euro pentru spital

Primul contract din judetul Sibiu, pentru domeniul destinat investitiilor in sistemul de sanatate, finantat prin Programul Operational Regional a fost semnat in data de 1 iunie 2010, la sediul Consiliului Judetean Sibiu, pentru proiectul „Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea si echiparea Ambulatoriului nr. 1 al Spitalului Clinic Judetean Sibiu”. Acest spital va beneficia de finanţare nerambursabila din fonduri europene, in valoare totala de peste 7,5 milioane lei, din care suma nerambursabila este de aproape 6 milioane lei.

Proiectul semnat de catre domnii Martin Bottesch, presedinte al Consiliului Judetean Sibiu, si Simion Cretu, director general ADR Centru, in prezenta presei locale si regionale, prevede dezvoltarea sistemului public de sanatate din judetul Sibiu, prin imbunatatirea infrastructurii serviciilor medicale. Modernizarea si dotarea Ambulatoriului nr. 1 al Spitalului Judetean Sibiu se va finaliza dupa 33 de luni, prin realizarea a 14 noi cabinete medicale si prin achizitionarea a 16 echipamente noi.

Prin aceasta cerere de finanţare, Unitatea administrativ – teritoriala Judetul Sibiu, precum şi locuitorii din centrul tarii vor beneficia de creşterea calitaţii serviciilor oferite in cadrul ambulatoriului, constand in prevenirea apariţiei sau dezvoltarii anumitor boli, in reducerea sau chiar eliminarea perioadei de spitalizare, accesul la servicii de sanatate acordate in condiţii de igiena şi siguranţa. Practic, beneficiarul proiectului a estimat ca vor creste atat numarul consultatiilor de specialitate din unitate, cat si numarul de personal angajat in institutie, cu circa 10%. In aceste conditii este de asteptat ca incepand cu trimestrul I din 2013, in cadrul acestui ambulatoriu vor fi consultati anual peste 125.000 de pacienti, iar cifra personalului va ajunge la 183.

Finanţarea va fi acordata in cadrul Axei Prioritare 3, Domeniul Major de Intervenţie 3.1 – „Reabilitarea, modernizarea şi echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate” al Programului Operaţional Regional.

„La nivelul judetului Sibiu au fost depuse 111 proiecte ce solicita spre finantare peste 231 milioane euro. Acest proiect este destinat finantarii investitiilor in sanatate, dupa ce, pentru judetul Sibiu, au fost semnate mai multe contracte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere si a celei de turism, fara a fi lasat pe ultimul plan nici chiar domeniul social. Aceste lucruri demonstreaza interesul administratiei de a crea un cadru echilibrat, propice dezvoltarii regionale. Pana la urma, investiţiile in infrastructura medicala sunt printre cele mai importante la nivelul intregii ţari. Avem nevoie de fonduri pentru sanatate, avem nevoie de calitate in actul medical, pentru a se asigura accesul egal al cetaţenilor la acest gen de serviciile”, a declarat domnul Simion Creţu, director general ADR Centru.

8300 lei din prăjituri

Doamnele din Clubul Oamenilor de Afaceri Germani din Transilvania (Deutscher Wirtschaftsclub Siebenbuergen – DWS) au organizat sâmbătă, 29 mai, o acţiune de strângere de fonduri pentru reabilitarea şi dotarea Grădiniţei nr. 37 din Sibiu. Acestea i-au invitat pe sibieni în curtea Colegiului Brukenthal să cumpere, în scop caritabil, cafea şi prăjuturi pregătite de ele. Pentru a putea strânge cât mai mulţi bani acţiunea a avut şi o tombolă pentru participanţi cu articole donate de membrii ai Clubului Oamenilor de Afaceri.

Datorită deschiderii sibienilor, la acţiunea de caritate s-au strâns peste 8.300 de lei. Primăria Sibiu, colectivul grădiniţiei şi organizatorii mulţumesc celor care s-au implicat în această acţiune şi care au ales să sprijine atât administraţia locală, dar mai ales pe micuţii care frecventează această unitate de învăţământ.

Acţiunea a fost organizată de doamnele din Clubul Oamenilor de Afaceri în colaborare cu Primăria Sibiu, Colegiul Naţional Brukenthal şi Parohia Bisericii Evanghelice.