Acasă Blog Pagina 6798

Troleibuzele isca scandal

Consiliul Local Sibiu va decide joi asupra unui proiect de hotărâre de a desfiinţa reţeau electrică ce deservea troleibuzelor din oraş. Proiectul a declanşat reacţia Asociaţiei Transira, asociaţie cunoscută pentru demersurile de a promova transportul în comun de tip european, prin troleibuze şi tramvai, vehicule ce nu poluează oraşul. Redăm mai jos comunicatul de presă al celor de la Transira.

„Pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului local Sibiu din 29 aprilie se află un proiect de Hotărâre privind dezafectarea reţelelor electrice de troleibuz, motivându-se că s-a renunţat la troleibuze în anul 2009.
Odată cu implementarea programului denumit Noul Tursib s-a renunţat la troleibuze, în mod voit şi nejustificat. După cum era de aşteptat, Noul Tursib s-a dovedit a fi un fiasco, dar finanţat pe mulţi bani publici cheltuiţi pe „studii”, contracte atribuite în mod netransparent. Invităm primarul, consilierii locali, presa, organizaţiile non-guvernamentale să meargă în orice locaţie din Sibiu şi să chestioneze populaţia referitoare la implementarea noilor trasee şi programe de circulaţie. Veţi constata că cca 90% dintre repondenţi sunt nemulţumiţi de activitatea Tursib SA. Am sperat că există înţelepciune şi preocupare pentru problemele populaţiei, deci că se va reveni la transportul ecologic.
Se amintea faptul că o comisie „tehnică” din cadrul primăriei a constatat că troleibuzele actuale sunt vechi, că starea retelei electrice şi a substaţiilor de redresare este nemulţumitoare şi că troleibuzele produc blocaje în trafic.
Chiar dacă aceste constatări ar fi corecte (ce expertiză au membrii acestei comisii tehnice în a da verdicte?) se naşte o întrebare firească: de ce nu s-au luat măsurile corespunzătoare pentru a nu se ajunge la starea precară a transportului electric sibian? Ce este mai viabil: să desfiinţăm infrastructura existentă (valoarea acesteia, finanţată cu bani publici, este de peste 20 miliarde lei vechi) sau să alocăm fonduri pentru modernizarea infrastructurii? Cum, şi pe ce bază s-a stabilit că reţeaua de troleibuze prezintă un grad avansat de uzură?
Ultima achiziţie de troleibuze s-a înregistrat în anul 2003 iar troleibuzele aveau deja peste 20 de ani de exploatare. Să nu uităm totuşi că durata de viaţă a unui troleibuz este de 25-35 ani iar cea a unui autobuz este de 8 ani. De aceea se află în circulaţie (la Salzburg, de exemplu), troleibuze ce au parcurs peste 1 milion de kilometri). însă, actuala conducere a SC Tursib SA nu a solicitat niciodată fonduri pentru achiziţionarea unor troleibuze noi.
Dimpotrivă, mare parte a reţelei de troleibuz din Sibiu este printre cele mai moderne reţele din România. Tronsoanele reţelei de troleibuz Han Dumbrava – Cimitir – calea Dumbrăvii – str. Constituţiei şi bul. Spitalelor – calea Gusteriţei (pod CFR) – Balanţa I sunt noi. Reţea nouă de troleibuz se află şi pe str. Gh. Dima, giratoriu E. Bieltz, giratoriu Rahovei, str. Târgu Fânului, str. Râului. Reţea de troleibuz aflată în stare bună există şi pe tronsoanele Valea Aurie – ştrand, Bricomat – şoseaua Alba Iulia (str. Malului), str. Avrig şi str. Argeşului, Balanţa I – str. Oţelarilor – str. Semaforului – Str. Rahovei. De asemenea există infrastructura necesară pentru montarea reţelei de troleibuz pe str. ştefan cel Mare – str. Bâlea şi bul. Vasile Milea – şoseaua Alba Iulia. Consiliul Local a alocat, începând cu anul 2005, 10 miliarde lei vechi pentru modernizarea reţelei de troleibuz, bani publici în pericol de a fi risipiţi.
în plus, proiectul de Hotărâre a Consiliului local este lovit de nulitate, deoarece mijloacele fixe propuse pentru casare nu au durata normală de funcţionare epuizată, conform Hotărârii Guvernului nr. 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe.
De asemenea, considerăm că nu s-au respectat prevederile Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale si necorporale, referitoare la calcularea amortizării şi a regimului de amortizare.

Prin renunţarea la transportul ecologic cu troleibuze se consfiinţeste administarea păguboasă a patrimoniului public sibian de către SC Tursib SA, modificându-se însuşi obiectul concesiunii, fapt ce ar putea conduce la o nouă concesionare a activităţii de transport public. în fapt, SC Tursib SA Sibiu a operat falsuri în acte publice, deoarece apar mijloace fixe care nu mai există (reţea de troleibuz str. General Magheru, Piaţa Gării). De asemenea, directorul Adrian Popa nu a realizat conservarea reţelei de troleibuz Obligativitate stipulată prin Hotărâri de Consiliu local, astfel că părţi ale reţelei de contact troleibuze de pe şoseaua Alba Iulia, str. Malului, Calea Guşteriţei au fost deteriorate/demontate.
Deşi directorul SC Tursib SA a promis public că se va investi în transportul cu troleibuzul, realitatea ne dovedeşte contrariul trist, ce conferă României o unicitate nedorită: suntem singura ţară din Europa ce desfiinţăm transportul electric.
în acelaşi timp, Uniunea Europeană a elaborat în data de 30 septembrie 2009 un plan de acţiune pe patru ani care cuprinde 20 de măsuri vizând modernizarea sistemelor de transport pentru ca acestea să devină mai eficiente şi mai durabile. Măsurile prevăd, printre altele, drepturi sporite pentru persoanele care circulă cu mijloacele de transport în comun şi suplimentarea fondurilor alocate dezvoltării transportului public cu vehicule „zero emisii”, cu consum energetic mic.
Abordarea acestor provocări este esenţială pentru succesul strategiei globale a Uniunii Europene de combatere a schimbărilor climatice şi de promovare a creşterii economice şi a dezvoltării durabile.
Prin Programul Operaţional Regional se finanţează „extinderea şi/sau modernizarea reţelei liniilor de tramvai şi troleibuz şi a infrastructurii aferente”, contribuţia municipalităţilor fiind de 2% din valoarea eligibilă a proiectului. Acest pachet de finanţare a fost accesat de către Craiova (introducerea troleibuzului şi reabilitarea reţelei de tramvai), Vaslui, Baia Mare (extinderea reţelei de troleibuze), Galaţi, Brăila, Reşiţa, Ploieşti şi Cluj (reabilitarea infrastructurii troleibuzului sau tramvaiului). Piteşti, Oneşti sunt localităţi ce au prevăzut în Planul Integrat de Dezvoltare Urbană introducerea transportului ecologic cu troleibuze. De ce la Sibiu nu se pune în valoare investiţia existentă deja şi nu sunt accesate fonduri europene pentru dezvoltarea transportului ecologic?
S-a vorbit de achiziţionarea a 10 unităţi autobuze dotate cu motoare Euro V, prin împrumut BERD. Autobuzele noi sunt necesare pentru înlocuirea parcului vechi de autobuze, nu de troleibuze.

Cerem municipalităţii sibiene să retragă acest proiect de pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Local.
Cerem consilerilor locali să voteze împotriva acestui proiect, în cazul în care acesta va rămâne pe ordinea de zi.

Menţionăm că am transmis de-a lungul vremii materiale prin care am cerut stoparea desfiinţării transportului electric în Sibiu şi am indicat sursele de finanţare pentru modernizarea şi extinderea acesteia. Am fost cenzuraţi: nici un material nu a ajuns la consilierii locali (poate că nici la primar). De această dată, am transmis această cerere la sediile partidelor politice ce au reprezentanţi în Consiliul local Sibiu.

 

 

Troleibuzele în municipiul Sibiu înseamnă:

Mediu

-Vehicule „zero emisii”. Folosind 30 de troleibuze, nu poluezi atmosfera cu 2500 tone dioxid de carbon, cu oxizi de azot şi sulf;
-Foloseşti curent electric obţinut din energie hidro sau alt tip de energie regenerabilă;
-Reduci poluarea generată de traficul auto (un sistem performant de transport public presup
une că nu foloseşti în oraş autoturismul personal) şi elimini „tunelul de poluare” din aglomerarea urbană.

Economie

-Durată mare de viaţă şi consum energetic scăzut;
-Cheltuieli de întreţinere şi exploatare mici;
-Infrastructură electrică existentă;
-Finanţare prin Programul Operational Regional pentru extinderea/modernizarea reţelei de troleibuz, contribuţia municipalităţii fiind de 2% din valoarea proiectului;
-Posibilitatea achiziţionării troleibuzelor noi prin împrumut BERD.

Tradiţie

-Sibiul a fost primul oraş din România ce a avut troleibuz. Un neamţ, Carl Wolff, a introdus folosirea energiei electrice (iluminat public, troleibuz, tramvai). Sperăm că un alt neamţ, Klaus Iohannis, va moderniza transportul electric;
-Sibiul nu este un târguşor prăfuit de autobuze ci unul dintre cele 344 de oraşe din întreaga lume ce au troleibuz şi unul dintre cele 320 oraşe ce au tramvai;
-Există atât specialişti (mediu universitar, alte instituţii) cât şi potenţial hidroenergetic.

 

ing. Silviu Sîntea
Preşedintele Asociaţiei TRANSIRA

 

 

Organizaţia non-guvernamentală TRANSIRA are ca scop promovarea şi implementarea conceptului de transport urban durabil, militînd pentru introducerea, păstrarea sau dezvoltarea sistemelor de transport ecologic.”

 

Căruţaşii campioni

Marpodul a găzduit din nou întrecerea anuală a căruţelor. Evenimentul a fost organizat de Daniela Greulich, Eugen Sopa, Manfred şi Miha Mehrer, cu sprijinul primăriei Marpod şi Asociaţia GAL Microregiunea Hârtibaciu. Premiul 1 la căruţe a fost cştigat de Păcală Ioan din Marpod. A primit un ham nou (confecţionat la Cluj), o cupă şi un sac de ovăz. Premiul special pentru cel mai frumos cal şi căruţă a fost cştigat de Sopa Marius din Ilimbav, premiat cu un căpăstru şi un sac de ovăz. Premiul 1 la călărit fără şa a fost cştigat de Mircea Angi din Ilimbav, care a fost premiat cu un căpăţan, o cupă şi o pătură pentru cal.

Nu disponibilizărilor!

Comitetul Confederal al Confederaţiei Naţionale Sindicale ,,Cartel ALFA” a decis, în urma măsurilor de austeritate fără precedent anunţate de Guvernul Boc, următorul calendar de acţiuni: pe data de 20 septembrie vor fi organizate acţiuni sindicale în toate judeţele ţării. La Sibiu acţiunea va avea loc între orele 14-16, la Casa de cultură a sindicatelor, unde sunt aşteptaţi toţi sibienii nemulţumiţi. În perioada 22 – 27 septembrie, între orele 10.00 – 18.00, vor fi organizate acţiuni sindicale în cascadă în Piaţa Victoriei din Bucureşti. Confederaţia Naţională Sindicală ,,Cartel ALFA” se pronunţă categoric împotriva disponibilizărilor, a modificării abuzive a legii pensiilor, a modificării Codului Muncii şi încercării de legiferare a sclaviei moderne prin desfiinţarea contractelor individuale de muncă, împotriva dereglementării pieţei muncii şi a măsurilor de creştere exagerată a austerităţii prin legea de salarizare unică a sectorului bugetar”, declară Bogdan Hossu, liderul naţional al cartelului sindical.

Unghia încarnată, o problemă invalidantă II

Este o boală specifică unghiilor de la picioare, fiind provocată de un fragment de unghie care se inserează sub piele provocând durere şi inflamaţie. De fapt are loc un conflict între unghie şi ţesuturile periunghiale. Deseori se poate suprainfecta. Este firesc să ne întrebăm: de ce a apărut această unghie încarnată? Factorii implicaţi în geneza unghiei încarnate sunt reprezentaţi în primul rând de pedichiură inadecvată – tăierea colţurilor unghiei rotund cu pătrunderea în profunzimea ţesuturilor periunghiale, purtarea de încălţăminte prea strâmtă şi nu în ultimul rând de predispoziţia genetică a persoanei – unghii curbate în exces.

Revoluţionarii ies în stradă

Asociaţia ,,Răniţii Revoluţiei 22 decembrie” Sibiu organizează în 27 septembrie, între orele 11-13, un miting paşnic în oraşul Sibiu. Mitingul va avea ca punct de plecare Monumentul Eroilor Revoluţiei din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor. Revoluţionarii sibieni ies în stradă pentru a obţine printre altele reamplasarea indicatoarelor de ,,Oraş Martir” – dispărute de la intrările în oraş, aprobarea amplasării unui monument comemorativ în Piaţa Revoluţiei. De asemenea, ei cer ca primarul Iohannis să îi primească în audienţă pentru rezolvarea tuturor doleanţelor.

Profesori români = profesori europeni

De-a lungul anilor, mulţi dintre profesorii români au avut şansa să obţină un grand Comenius, prin intermediul Agenţiei Naţionale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale. Printre aceştia se numără şi prof. dr. Delia Florea de la ªcoala cu clasele I-VIII nr. 18 Sibiu, care în perioada 28 iunie – 9 iulie a participat, alături de profesori din alte ţări ale Europei (Germania, Cehia, Polonia, Portugalia, Ungaria, Spania, Finlanda), la stagiul de formare intitulat: Metodologia predării limbii engleze pentru profesorii străini (English Language Teaching Methodology For Non Native English Language Teachers), care s-a desfăşurat în capitala Maltei, pitorescul oraş Valletta.

3 îmbolnăviri de West Nile

Încă un caz de îmbolnăvire cu virusul West Nile a fost confirmat în judeţul Sibiu, conform datelor furnizate Ministerului Sănătăţii de către Centrul Naţional de Supraveghere şi Control a Bolilor Transmisibile şi a rezultatului probelor de laborator de la Institutul Naţional de Cercetare- Dezvoltare Cantacuzino. Astfel, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu virusul West Nile a ajuns la 3 în judeţul Sibiu. Din păcate, la nivel naţional, a mai fost înregistrat şi un nou deces. Este vorba despre o femeie de 60 ani din Constanţa, internată în stare gravă, care avea boli cronice asociate: hipertensiune arterială şi sechele de accident vascular cerebral.

Frumoasele României şi ale Republicii Moldova concurează în China

În urma unui casting realizat de agenţia de modelling şi PR, 4IMAGE din Sibiu, deţinătoare a licenţei pe România şi Republica Moldova a concursului „Miss Model of the Wo­rld”, au fost alese două reprezentante ale României şi Republicii Moldova, care vor participa în perioada 1-23 noiembrie 2010 la concursul internaţional de frumuseţe, „Miss Model of the World 2010”, Hong Kong, China. Reprezentanta României, Delia Ioana Bătinaş, are 25 de ani, 1.80 înălţime, dimensiuni 84-62-92, s-a născut la Cluj, a terminat Facultatea de Comunicare şi Relaţii Publice din Cluj şi are un palmares impresionant în modelling.

Carrefour urează tuturor elevilor de clasa I „Bun venit la şcoală!”

La Carrefour, clasa I începe cu „Ghiozdane pentru boboci”! Cu ocazia începutului noului an şcolar 2010 – 2011, Carrefour vrea să ureze ,,Bine aţi venit la şcoală!”, pregătindu-le o surpriză tuturor elevilor de clasa I, care în această toamnă vor trece pentru prima dată pragul şcolii. În perioada 13-30 septembrie, echipele Carrefour vor vizita şcolile din cele 15 oraşe, în care grupul Carrefour operează hypermarketuri, şi vor oferi cadouri tuturor elevilor din clasele I. 1.400 de elevi din 105 clase din judeţul Sibiu vor beneficia de darurile Carrefour.

„Uităm că viaţa este fragilă, fărâmicioasă, efemeră. Vrem să credem că suntem nemuritori”

Diana Fufezan este unul dintre tinerele talente deloc ascunse ale Sibiului, care trăieşte în teatru şi pentru teatru, dezvoltând şi alte hobby-uri pe lângă, corelate destul de bine cu arta teatrală: fotografia şi filmele. Cel mai bine, spune ea, o descrie pasiunea, care o ajută să exceleze în ambele meserii pe care momentan le practică, nu de nevoie ci de plăcere. Lucrurile preferate din viaţă se însumează simplu, în călătorii. Diana Fufezan, actriţă pe care am putut-o vedea şi o mai putem vedea în continuare pe scena Teatrului Naţional Radu Stanca şi nu numai, în multe piese de succes, ne povesteşte în continuare despre ceea ce implică viaţa de actor.

Strada Rusciorului redeschisă!

Lucrările de reabilitare pe primul tronson al străzii Rusciorului s-au încheiat. De miercuri, 15 septembrie strada este redeschisă traficului. Strada Rusciorului a beneficiat de o serie amplă de lucrări de refacere în cadrul cărora au fost refăcute reţele, precum şi întregul sistem rutier. Suprafaţa carosabilă şi trotuarele au fost reabilitate în întregime. S-a refăcut carosabilul în regim de trafic greu, în suprafaţă de aproximativ 15.000 mp, dar şi trotuarele, acestea fiind prevăzute cu rampe pentru accesul persoanelor cu handicap locomotor. Lungimea întregului sector de drum reabilitat este de 760 de m şi anume de la intersecţia străzii Râului până la intersecţia cu strada Lungă.

Început de an şcolar normal

ªcolile sibiene au ignorat decizia Ministrului Educaţiei de a nu mai face festivităţi la deschiderea noului an şcolar. Până şi prefectul Trihenea, alături de oficialităţi locale au participat la ceremoniile ocazionate de acest nou debut educaţional. Cei din clasa întâi au avut cele mai mari emoţii. Însoţiţi de părinţi sau bunici, prichindeii au fost primiţi de învăţătoare cu diferite surprize. Elevii din clasele mai mari, deja obişnuiţi cu începutul de an şcolar, au luat lucrurile mai în glumă. Bucuria revederii colegilor a fost mai mare decât a unor profesori, după comentariile care se puteau auzi în rândul liceenilor.