Acasă Blog Pagina 6805

Castelul Apafi de la Dumbrăveni redeschis

Reţeaua Naţională a Muzeelor din România împreună cu partenerii săi: Consiliul Local al oraşului Dumbrăveni, Fundaţia Armeană Dumbrăveni, Fundaţia Transylvania Trust şi Folkeuniversitetet Fjellregionen din Norvegia au inaugurat Colecţia Muzeală a Armenilor Transilvăneni – A.R.C.A. găzduită de Castelul Apafi din Dumbrăveni. Deschiderea oficială s-a făcut în prezenţa consilierului Ambasadei Norvegiei în România, Liv Maria Roste şi în prezenţa Excelenţei Sale Hamlet Gasparian, ambasadorul Armeniei în România, alături de reprezentanţi ai Parlamentului şi Guvernului României, împreună cu cei ai autorităţilor locale.

,,Să primim în vacanţă copii din Moldova, victime ale inundaţiilor”

Crucea Roşie filiala Sibiu face apel către sibienii cu suflet mare pentru iniţierea unei campanii de întrajutorare a victimelor inundaţiilor din Moldova. ,,Acei copii au nevoie acum de o perioadă de calm şi de linişte, de o masă caldă şi de un loc uscat unde să se odihnească peste noapte, au nevoie de atenţia şi afecţiunea noastră”, a declarat Raluca Morar, director filiala Crucea Roşie Sibiu. În acest sens Crucea Roşie face apel la sibienii primitori, cu sau fără copii, care pot găzdui timp de o săptămână, unul sau doi copii din familiile afectate grav de inundaţii.

Să primim în vacanţă copii din Moldova, victime ale inundaţiilor

Crucea Roşie filiala Sibiu face apel către sibienii cu suflet mare pentru iniţierea unei campanii de întrajutorare a victimelor inundaţiilor din Moldova. ,,Acei copii au nevoie acum de o perioadă de calm şi de linişte, de o masă caldă şi de un loc uscat unde să se odihnească peste noapte, au nevoie de atenţia şi afecţiunea noastră”, a declarat Raluca Morar, director filiala Crucea Roşie Sibiu. În acest sens Crucea Roşie face apel la sibienii primitori, cu sau fără copii, care pot găzdui timp de o săptămână, unul sau doi copii din familiile afectate grav de inundaţii.

Cu actele de identitate la preschimbat

Serviciul de Evidenţă a Populaţiei Sibiu adresează cetăţenilor din municipiul Sibiu şi comunelor arondate* rugămintea de a se prezenta la sediul serviciului din Bulevardul Victoriei nr. 1 – 3 pentru a solicita eliberarea actelor de identitate ori de câte ori situaţia o impune – apar modificări referitoare la starea civilă, la domiciliu sau actul se apropie de termenul de expirare, etc:

  • persoanele care se căsătoresc sau divorţează, în termen de 15 zile de la data încheierii căsătoriei, respectiv de la rămânerea definitivă şi irevocabilă a sentinţei de divorţ sunt obligate să solicite cartea de identitate pe noul nume;
  • persoanele care îşi shimbă domiciliul sunt obligate ca în termen de 15 zile de la mutare să solicite altă carte de identitate având înscrisă noua adresă;
  • persoanele cărora le expiră cartea de identitate sunt obligate să se prezinte în termen de 15 zile – şi este posibil chiar cu maxim 180 de zile înainte – pentru a solicita eliberarea unei noi cărţi de identitate. Referitor la acest aspect trebuie precizat că data expirării actului de identitate coincide cu data naşterii posesorului, indiferent de data emiterii acestuia (pentru a evita situaţiile în care posesorii uită de preschimbarea documentului). O atenţie deosebită trebuie acordată de către tinerii care susţin examenul de bacalaureat în această vară. Pentru a preveni situaţiile în care elevii riscă să intre în examene cu cartea de identitate expirată, serviciul aminteşte tuturor tinerilor care anul acesta împlinesc 18 ani că le expiră cărţile de identitate emise acum 4 ani!
  • Persoanele care şi-au pierdut, li s-a furat ori li s-a deteriorat actul de identitate sunt obligate ca în cel mult 15 zile de la constatarea evenimentului să solicite eliberarea unei noi cărţi de identitate.

Informaţiile legate de documentaţia necesară eliberării cărţii de identitate, în orice împrejurare, se regăsesc afişate la sediul serviciului, în pasajul subteran de la Magazinul Dumbrava, dar şi pe site-ul oficial al primăriei sibiu www.sibiu.ro.

Angajaţii serviciului îi asigură pe toţi cetăţenii de întreaga solicitudine şi îi invită să se adreseze cu încredere pentru a-i ajuta în rezolvarea problemelor lor legate de documentele necesare pentru întocmirea şi eliberarea actelor de identitate.

 

Programul Serviciului Public de Evidenţă a Populaţiei este:

luni – 8.30 – 13 şi 14 – 16.30

marţi – 8.30 – 13 şi 14.30

miercuri 8.30 – 13 şi 14 – 18.30

joi – 8.30 – 13, 14 – 16.30

vineri 8.30 – 13

* Comunele arondate pe linie de evidenţă a populaţiei sunt Cristian, Marpod, Gura Râului, Poplaca, Răşinari, Roşia, Slimnic, şura Mare, şelimbăr şi Vurpăr

 

 

Prima ediţie a Campionatului de rugby-tag

Duminică, în sala de sport a Liceului Onisifor Ghibu” din Sibiu a avut loc prima ediţie a Campionatului Judeţean de rugby-tag. Organizat de Inspectoratul şcolar Judeţean Sibiu împreună cu catedra de rugby a CSş şoimii Sibiu şi animată de jucatorii CSş şoimii şi CSM Sibiu, campionatul a reunit echipele a cinci şcoli din judeţ: Liceul Teoretic Dumbrăveni, Veştem şi şcolile 7, 17 şi 19 din Sibiu.

Competiţia s-a desfăşurat pe două categorii, clasele a V-a şi a VI-a, respectiv a VII-a şi a VIII-a. Copiii s-au prins repede în joc şi în ciuda timpului relativ scurt de când au descoperit această disciplină, turneul a fost animat de execuţii tehnice de calitate, joc în viteză şi fair-play.  A fost o experienţă frumoasă. Mulţi elevi ai şcolii noastre ar fi dorit să vină la această competiţie, din păcate am putut să înscriem doar o echipă. La Dumbraveni avem chiar şi o echipă de fete. Dacă o să organizăm o astfel de competiţie la Dumbrăveni sau undeva mai aproape, poate vom avea mai multe echipe din nordul judeţului. Copiii sunt entuziaşti şi foarte atraşi de acest sport. “, a declarat profesoara Câmpean a echipei din Dumbrăveni. La ambele categorii de vârsta s-a impus şcoala Generala nr.19.

Rugby-tag este o formă non-contact de rugby, ideală pentru practica şcolară. Echipele pot fi mixte datorită lipsei contactului, a dimensiunilor reduse ale terenului şi a vârstei  mici a practicanţilor. (G.M.)

 

Expoziţie de mărţişoare

Centrului Ocupaţional pentru Persoane cu Dizabilităţi Sibiu vă aşteaptă luni, 1 martie la Expoziţia de Mărţişoare cu Vânzare „Cu un mărţişor vine primăvara … Ziua mărţişorului”. Organizatorii vă oferă mărţişoare unicate, confecţionate manual din diverse materiale şi mici cadouri de 8 martie. Expoziţia este deschisă de la ora 10 până la ora 17 pe strada Mitropoliei nr. 28. Centrul Ocupaţional pentru Persoane cu Dizabilităţi este un serviciu de asistenţă socială prin oferirea de activităţi ocupaţionale persoanelor cu dizabilităţi mintale, care nu pot fi încadrate pe piaţa regulată de muncă.

Carnaval la Păltiniş

Clubul de Turism Montan Amicii Munţilor Sibiu organizează „Carnavalul Primăverii, în staţiunea Păltiniş – Cabana Nora în perioada 6-7 martie, cu sprijinul Casei de Cultură a Sindicatelor.

width=350

„şi anul acesta, clubul continuă tradiţia de a sărbători venirea primăverii şi totodată Ziua Internaţională a Femeii printr-un carnaval, destinat membrilor şi simpatizanţilor aparţinând cluburilor de turism, declară Cristina Tolciu, vicepreşedinte CTM Amicii Munţilor. Participanţii costumaţi se vor întrece în diverse probe, măştile ingenioase, haioase, colorate, strălucitoare, precum şi costumele având rolul de a crea o atmosferă aparte la Carnavalul Primăverii.

Cele mai inspirate măşti şi cele mai iubite de către public, vor fi premiate. Organizatorii anunţă în cadrul evenimentului o serie de concursuri cu tematică montană, întreceri de dans precum şi alte surprize d\’ale Carnavalului. Vă invităm deci să vă costumaţi şi să participaţi alături de membrii Clubului „Amicii Munţilor la Carnavalul Primăverii.

 

 

Week-end plin de agresiuni

în week-endul trecut, la Unitatea Primiri Urgenţe au ajuns 24 de pacienţi, victime ale unor agresiuni. Cele mai multe cazuri (17 pacienţi) s-au înregistrat în data de 20 februarie, majoritatea pacienţilor au fost bărbaţi, cu vârste cuprinse între 21 – 45 de ani, din Sibiu, dar şi din alte localităţi ale judeţului (Avrig, Tălmaciu, Mârsa). Din fericire, majoritatea pacienţilor au prezentat leziuni uşoare, pentru care au primit îngrijiri medicale şi nu au necesitat internare. Medicii au hotărât doar în cazul unui bărbat de 34 de ani, din Avrig, care a suferit o contuzie cerebrală minoră, să-l interneze pentru observaţie medicală până astăzi.

Sirenele vor suna de Ziua Protecţiei Civile

Sirenele de avertizare din municipiul Sibiu vor suna pentru scurt timp vineri, 26 februarie, cu ocazia unui exerciţiu organizat de Ziua Protecţiei Civile.

în ziua menţionată, începând cu ora 12, vor suna patru dintre sirenele din Sibiu: cea instalată pe Hotelul Ibis, cea de pe clădirea Direcţiei Generale a Finanţelor Publice de pe Calea Dumbrăvii, sirena de la U.M. 01606 de pe Bulevardul Vasile Milea şi cea de pe clădirea SC Sibdress S.A. de pe Bulevardul Victoriei.

Sirenele vor emite, la începutul exerciţiului, semnale acustice specifice pentru dezastre (conform legislaţiei) constând în cinci sunete a câte 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele, iar la finalul simulării, specific încetării pericolului, un sunet continuu, de aceeaşi intensitate, cu durata de 2 minute.

Această acţiune face parte dintr-un exerciţiu organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al Judeţului Sibiu, cu ocazia aniversării a 77 de ani de existenţă a Protecţiei Civile în România, exerciţiu la care şi Primăria Municipiului Sibiu este partener, prin intermediul Serviciul pentru Situaţii de Urgenţă.

Exerciţiul va cuprinde o intervenţie în Pasajul Dumbrava în situaţia de urgenţă generată de producerea unui cutremur, salvarea de persoane blocate la unul dintre etajele superioare ale Hotelului Ibis, lichidarea unor focare de incendiu provocate de scurt-circuite şi avarii la reţelele de alimentare cu energie electrică şi gaze naturale şi o intervenţie în cazul producerii unui accident grav de circulaţie.

 

Tichetele de parcare se pot achiziţiona şi de la chioşcurile TURSIB

începând cu data de 1 martie, tichetele de parcare pentru spaţiile cu această destinaţie deţinute de Primăria Sibiu se vor putea achiziţiona şi de la chioşcurile de vânzare a biletelor Tursib.

Tichetele de pacare care costă 1 leu şi care permit parcarea pe parcursul unei zile în parcările administrate de Primăria Sibiu vor putea fi achiziţionate şi de la următoarele chioşcuri Tursib, situate în cartierele sibiene:
– Bulevardul Corneliu Coposu, vis-a-vis de parcarea de la Teatru
– strada Râului, lângă fosta cantină PIM
– strada Poiana
– strada Semaforului, în faţa pieţei agro-alimentare
– Bulevardul Victoriei, vis-a-vis de sediul vechi al Primăriei
– strada Rahovei, în faţa Hidroelectrica
– strada Henri Coandă, vis-a-vis de poarta I Compa
– şoseaua Alba Iulia, vis-a-vis de Alcomsib
– Calea şurii Mici, vis-a-vis de Obor

în afara acestei noi modalităţi de achiziţie a tichetelor de parcare, sibienii au la dispoziţie şi următoarele locaţii pentru a cumpăra aceste tichete:
– cele 11 automate de eliberare a tichetelor de parcare amplasate în zonele parcărilor amenjate
– sediul Serviciului Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat situat în Piaţa Mică nr. 22
– centrul de Informaţii pentru Turişti din sediul Primăriei Sibiu din strada Samuel Brukenthal
– cele 13 chioşcuri de distribuţie a presei cu care SPADPP a încheiat un protocol
– alte 14 puncte de distribuire autorizate de către SPADPP (diverse magazine)

Remintim sibienilor că tarifele de parcare practicate în municipiu sunt printre cele mai scăzute din ţară. Astfel, un tichet de parcare valabil pentru o zi întreagă costă 1 leu, un abonament de parcare pentru riverani costă 2 lei/lună, un abonament de parcare pentru o singură locaţie costă 10 lei/lună iar un abonament pentru toate parcările costă 20 de lei/lună.

 

Strazile sibene in santier

în şedinţa cu constructorii care a avut loc luni, 22 februarie, primarul Klaus Iohannis a cerut constructorilor contractaţi de municipalitate şi societăţilor deţinătoare de utilităţi să redeschidă în maximum două săptămâni şantierele începute pe străzile oraşului anul trecut.

„în primă fază vor reîncepe lucrările pe 12 străzi situate în cartierele Hipodrom, Terezian, Lazaret, Turnişor, Trei Stejari şi Guşteriţa. Am rugat constructorii să redeschidă aceste şantiere cât mai curând posibil şi să lucreze într-un ritm susţinut pentru a putea finaliza lucrările începute în anii precedenţi”.

Una din cele mai importante lucrări care a fost începută încă de anul trecut este cea de pe strada Siretului. Dacă anul trecut pe aceastră strada s-a lucrat exclusiv la modernizarea reţelelor de utilităţi, începând din data de 1 martie va demara săpătura generală pentru reabilitarea structurii carosabile şi pietonale. începând cu data menţionată strada Siretului va fi închisă complet traficului auto pentru o perioadă de 6 luni.

Un alt şantier de o mai mare amploare este cel de reabilitare a străzii Rusciorului. Societatea deţinătoare a reţelei de gaz va efectua în următoarea perioadă ultimele lucrări de cuplare la conducta nouă. Săpătura generală fiind deja realizată, constructorul Geiger va începe turnarea straturilor rutiere.

Constructorul Comtram va intra la stratului de uzură pe strada Cezar Bolliac şi pe strada Solidarităţii, H. Heine. Pe strada Verzăriei se vor continua lucrările la reţeaua de apă şi canalizare.

Pe strada Dragalina se va intra la săpătură generală, reţelele de apă şi canalizare fiind finalizate.

Carosabilul pe strada E.A. Bielz a fost adus la stadiu de binder înainte de intrarea în sezonul rece, iar constructorul COMTRAM va finaliza în această primăvară asfaltarea trotuarelor şi a parcărilor şi turnarea stratului de uzură pe carosabil.

şi pe Aleea Călăreţilor constructorul SCA.MO.TER va relua lucrul, pe cel de-al doilea tronson al străzii situat între strada Privighetorii şi strada Ludoş, prin completarea stratului de piatră spartă şi balast. Primul tronson al străzii a fost finalizat anul trecut.

începând cu data de 1 martie strada Moldoveanu va fi închisă traficului în întregime pentru realizarea branşamentelor la canalizare în prealabil şi a săpăturii generale. Această lucrare va avea o durată de aproximativ 3 luni. Strada Negoi va putea fi folosită ca rută alternativă. şi pe strada Hegel s-au demarat lucrările de săpătură generală în vederea reabilitării acesteia.

O lucrare de mai mică importanţă, dar care va afecta traficul în zonă se va realiza pe strada Abrud – colţ cu Calea Guşteriţei. începând de luni, 1 martie, în această intersecţie vor avea loc lucrări de modificare a traselului reţelei de canalizare: traficul va fi persmis, însă şoferii sunt rugaţi pe cât posibil să ocolească această zonă, iar dacă acest lucru nu este posibil, să dea dovadă de prudenţă la traversarea ei.

încep şi lucrările de plombări

începând de luni, 1 martie, staţia de producere a mixturilor asfaltice va fi pusă în funcţiune, iar SC DPC va începe acţiunea de refacere a defectelor apărute în stratul de uzură pe străzile din municipiul Sibiu.

Primele străzi pe care se va interveni sunt: Avrig, Calea Dumbrăvii, Lungă, Bulevardul Vasile Milea, Semaforului, Turnişorului, Malului, ştefan cel Mare, Principatele Unite, Macaralei, Ocnei, Râului, Oţelarilor, Octavian Goga, Ilie Măcelaru, Bulevardul Victoriei, Calea Poplăcii, C. Noica, Lomonosov, Strungului, Galdiolelor şi Anina.

Pe lângă acestea, echipele SC DPC vor începe executarea refacerilor carosabililui după intervenţiile la reţelele de utilităţi.

Carte interactiva: Eu cine sunt?

Vineri, 26 februarie 2010, ora 18.00, in Libraria Humanitas va avea loc evenimentul de lansare la Sibiu a primei carti interactive din Romania – „Eu cine sunt?”, semnata Mihail Musat. Cartea a fost lansata la Bucuresti de catre Editura Tritonic in 20 iunie anul curent. „Eu cine sunt?” este o carte alcatuita exclusiv din intrebari, cu ajutorul careia fiecare cititor poate sa calatoreasca in viata lui. Este o carte deschisa pe care oricine o poate scrie in stilul sau.
„Eu cine sunt?” este o carte unica, ce te invata cum sa iti pui intrebari, nu doar sa ai raspunsuri. „Cartea este aparent simpla pentru ca nu are mult text, insa de aici vine provocarea pentru cititor de a descoperi in el insusi ceea ce se potriveste pe fiecare pagina… fiecare pagina a vietii. Prin aceasta carte il invit pe cititor intr-o calatorie catre el insusi. O calatorie in care sa descopere mai multe despre cine este, incotro vrea sa se indrepte si ce alege sa faca pentru a ajunge acolo”, spune Mihail Musat despre demersul sau.
Nu e doar inca o carte „motivationala” sau „inspirationala” ci e o provocare. E un exercitiu care te poate scoate din zona de confort pentru a ajunge sa vezi cine esti, ce iti place, ce te motiveaza, ce te opreste. Nu vei gasi raspunsuri standardizate. Nu vei primi sfaruri intelepte. Nu ti se va da o reteta despre cum sa faci. Si nici macar nu vei beneficia de intelepciunea profunda a unui om care scrie o carte.
Mai multe despre carte, poze, filme si impresii de la cititori, puteti gasi pe site-ul cartii: www.eucinesunt.ro
Evenimentul de lansare va avea loc vineri, 26 februarie, ora 18.00 in Libraria Humanitas, Str Nicolae Balcescu, nr 16.