Contractul pentru reparaţia şi întreţinerea celor aproximativ 720 de bănci a fost semnat de Primărie în această săptămână. Obiectul contractului este acela de a efectua lucrările de reparaţii la bănci şi întreţinere a acestora. Firma a fost contractată în urma unei proceduri de cumpărare directă, valoarea contractului fiind de 38.829 de lei, fără TVA. Lucrările de reparaţii vor demara de săptămâna aceasta şi vor fi finalizate până în luna septembrie. ,,Din păcate proporţional cu criza economică dispare şi bunul simţ” a comentat primarul Iohannis supărat de distrugerile frecvente ale băncilor din parcuri.
Înscrieri la creşe
Municipalitatea sibiană are în administrare 7 creşe pe care le gestionează prin intermediul serviciului de resort. Numărul de locuri disponibile în aceste unităţi este de 317, însă de cele mai multe ori este suplimentat pentru a răspunde cererilor venite din partea sibienilor. Ultimele cifre indicau 462 de copilaşi înscrişi în programul creşelor sibiene şi 59 de solicitări în aşteptare (creşele pot prelua un număr mai mare de copii pentru că, în cazul vârstelor mici, se întâmplă ca aceştia să lipsească destul de des, mai ales din cauza îmbolnăvirilor, iar creşele ar funcţiona sub nivelul de locuri disponibile).
Reconfigurarea traficului în zona Dioda
Municipalitatea propune reconfigurarea traficului în una dintre cele mai aglomerate intrări în Piaţa Unirii, zona Dioda, situată între Calea Dumbrăvii, Bulevardul Vasile Milea şi strada Oituz. În acest sens, serviciul abilitat a elaborat un plan de trafic structurat pe sensuri unice, pentru străduţele situate în perimetrul amintit. Planşa care conţine propunerile de sensuri unice a fost afişată începând de joi pentru dezbatere publică pe site-ul www.sibiu.ro, la secţiunea „anunţuri publice” Cei care doresc să facă sugestii o pot face în scris, la Centrul de Informaţii pentru Cetăţeni, în atenţia Direcţiei Tehnice.
Lucrări de decolmatare pe pârâuri
Având în vedere cantităţile mari de precipitaţii căzute în ultima perioadă, municipalitatea a verificat şi ajustat starea albiilor pârâurilor din Sibiu. În urma verificărilor efectuate de inspectori, se lucrează din data de 25 iunie la decolmatarea canalelor din cartierul Turnişor, în zona străzilor Stăvilarului – Topârceanu. ,,Am fost feriţi de inundaţii, un pic şi datorită pregătirilor făcute în anii trecuţi”, a declarat primarul Klaus Iohannis.
Vin lolele!!!
Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Săsească „Emil Sigerus” din cadrul Complexului Naţional Muzeal „ASTRA” Sibiu organizează, vineri, 5 februarie 2010, vernisajul expoziţiei „Obiceiul Lolelor din Agnita. Trecut şi prezent „. Evenimentul va avea loc la sediul Muzeului „Franz Binder” din Piaţa Mică, nr. 11.
Expoziţia este organizată cu sprijinul financiar al Forumului Democrat al Germanilor din Sibiu, Asociaţiei „Breasla Lolelor” şi al Primăriei Oraşului Agnita. Aceasta cuprinde bunuri de patrimoniu cu valoare muzeală – lăzi şi sigilii de breaslă de secol XVII-XIX, provenite din colecţia Muzeului de Istorie „Valea Hârtibaciului” Agnita, steaguri de breaslă aparţinând Parohiei Evanghelice din Agnita precum şi exponate ale Muzeului de Etnografie şi Artă Populară Săsească „Emil Sigerus”.
Tematica expoziţiei cuprinde segmente reprezentând istoricul obiceiului practicat până în anul 1990 de către locuitorii din Agnita – înmânarea lăzii de breaslă „Ladeforttragen”, desfăşurarea paradei, rolul „Lolelor” în cadrul alaiului. Expoziţia este completată prin imagini de arhivă, reconstituirea unui interior săsesc de secol XIX specific oraşului Agnita şi de replici ale elementelor paradei aparţinând Asociaţiei „Breasla Lolelor” din Agnita.
Vernisajul va avea loc vineri în data de 5 februarie 2010, ora 13.00, la sediul Muzeului „Franz Binder” din Piaţa Mică, nr. 11 Evenimentul va fi urmat de proiecţia unor filme documentare, care prezintă obiceiul „Lolelor”.
Duminică 7 februarie 2010 între orele 10.00 – 17.00, se va desfăşura „Fuga Lolelor” în oraşul Agnita.
Functionarii publici in greva
In data de 2 februarie 2010, intre orele 8 si 10, activitatea functionarilor publici din cadrul Primariei Sibiu va fi intrerupta temporar datorita unei actiuni de protest intreprinsa de Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie.
Rehau nu şi-a ţinut promisiunea
La gala premiilor Rehau pentru cei mai buni studenţi în economie din România desfăşurată în decembrie la Sibiu, reprezentaţii acestui concern declarau că, deşi este criză, ei continuă activitatea la fabrica din Cisnădie. Totuşi fabrica se va închide în luna mai, conform reprezentaţilor companiei citaţi de Ziarul Financiar. Rehau Polymer, subsidiara locală a grupului german Rehau, va închide fabrica de ţevi din plastic din judeţul nostru, după ce a investit începând din 2003 circa 10 mil. euro în dezvoltarea unităţii, şi va renunţa la 37 din cei 50 de angajaţi din cauza volumului scăzut de vânzări din ultimul an.
Fabrica va fi pusă sub conservare, pentru că în anii următori, în funcţie de cerere, germanii să înceapă producţia pe alte segmente din domeniul ingineriei civile şi infrastructurii, cum ar fi sisteme de canalizare, de transport şi distribuţie a căldurii, de gospodărire a apelor şi sisteme cu aplicaţii în geotermie şi biomasa. „în contextul acutizării crizei economice şi a orientării pieţei locale către standardele calitative reduse şi preţuri mici, avantajele producţiei locale Rehau de sisteme de tubulatură PVC şi PE la Sibiu s-au dovedit insuficiente pentru continuarea activităţii fabricii de la Cisnădie. Decizia de încetare a activităţii acesteia, începând cu sfârşitul lunii mai 2010, a fost luată cu scopul de a optimiza distribuţia la nivel internaţional şi de a eficientiza costurile. Angajaţii afectaţi de această măsură vor beneficia de sprijinul companiei pentru căutarea unui alt loc de muncă”, afirmă Emil Pop, directorul general al Rehau Polymer. (C.B.)
ATENTIE! Din septembrie schimbări majore la şcolile sibiene
Primarul Klaus Iohannis va merge în faţa consilierilor locali joi, în cadrul unei şedinţe extraordinare, pentru a cere un aviz consultativ privind reforma reţelei şcoalre din Sibiu, aflată în gestiunea primăriei.
Proiectul va fi pus în aplicare din toamna acestui an, odată cu începerea anului şcolar 2010-2011. Modificările sunt făcute şi la cererea Insectoratului şcolar Judeţean pentru eficientizarea reţelei şcolare. Decizia va afecta cu siguranţă şi personalul didactic încadrat la aceste instituţii.
Astfel şcoala nr. 12 devine structură a şcolii 13, fără modificarea locaţiei.
şcoala nr. 19 se comasează cu Colegiul Pedagogic „Andrei şaguna, care îşi schimbă locaţia pe Aleea Turnu Roşu nr. 2. şcoala „Mihai Eminescu se comasează cu Liceul Teoretic „C.Noica, care îşi schimbă locaţia pe str. Oştirii nr. 5. Liceul Baptist Betania devine structură la Liceul „C.Noica, fără schimbare locaţiei.
Grupul şcolar Industrial Transportui Căi Ferate se comasează cu Grupul şcolar Industrial Construcţii Maşini, cel dintâi schimbându-şi locaţia pe str. H. Coandă nr. 51.
şcoala nr. 11 devine structură a şcolii nr. 20, fără schimbarea locaţiei.
Grădiniţa nr. 19 redobândeşte ca structură Grădiniţa nr. 2, fără schimbare locaţiei.
Fisura anală
Fisurile anale reprezintă rupturi liniare, extrem de dureroase, ale mucoasei care tapetează canalul anal. Apariţia lor se datorează unor traumatisme locale generate în majoritatea cazurilor de pasajul unor scaune de consistenţă tare (la cei suferind de constipaţie), de episoade diareice repetate, sau ca urmare a diferitelor manevre instrumentale (clisme, supozitoare, investigaţii imagistice etc). Ruptura mucoasei duce la dezgolirea sfincterului anal intern (muşchiul care controlează contracţia sau relaxarea anusului), ducând la spasmul reflex al acestuia, ceea ce produce durere intensă şi scăderea fluxului de sânge înspre mucoasă (încetinind vindecarea), toţi aceşti factori realizând un cerc vicios care contribuie la întreţinerea şi agravarea leziunilor locale şi a simptomatologiei.
Viteza de rulare pe strada Semaforului va fi redusă
Începând de luni, 5 iulie, pe strada Semaforului va intra în vigoare măsura de reducere a vitezei maxime de rulare la 30 de km/oră. Această modificare va fi operată datorită numeroaselor accidente care au avut loc pe această stradă intens tranzitată, aceasta fiind şi o arteră de trafic greu pe un sens. Tot cu acest scop trecerile de pietoni de pe această stradă au fost marcate cu roşu pentru a creşte vizibilitatea lor pentru participanţii la trafic. Primăria Sibiu va monta indicatoarele corespunzătoare, iar Poliţia va monitoriza zona.
Calfele ocupă Sibiul
Asociaţia Casa Calfelor Sibiu împreună cu societatea Deutsche Gesellschaft e. V. Berlin organizează cu sprijinul Primăriei Municipiului Sibiu şi a altor instituţii pentru a patra oară la Sibiu ateliere de lucru ale calfelor călătoare. În perioada 5 iulie – 7 august 2010 strada Cetăţii între Turnurile Olarilor şi Dulgherilor va fi locul de prezentare a diferitelor tehnici meşteşugăreşti tradiţionale şi a unui schimb viu de experienţă. În cadrul atelierelor de lucru vor fi prezente calfe de diferite meserii precum dulgheri, tâmplari, tapiţeri, bijutieri, fierari şi pietrari care vor putea fi urmăriţi direct la lucru.
Festival de cultură şi mâncare la Biertan
Transilvania Fest, eveniment de promovare a regiunii Transilvania, se va desfăşura între 30 iulie şi 1 august în comuna Biertan, în nordul judeţului. Festivalul de „cultură şi mâncare” promovează tradiţiile şi obiceiurile din regiunea Transilvania, dorind să contribuie la dezvoltarea comunitară, comercială şi turistică în această regiune şi, în mod specific, a localităţilor Biertan, Richiş şi Copşa Mare. Festivalul a început în 2005 în Turda cu scopul de a dezvolta, a organiza şi a implementa un eveniment care să revitalizeze meşteşugurile şi obiceiurile din zonă şi să pună oraşul Turda şi zona Arieş pe harta rutelor de turism cultural.


