Drumuri și Poduri Sibiu continuă lucrările stabilite în cadrul Programului anual de reparații și întreținere a drumurilor județene finanțat de Consiliul Județean Sibiu.
În această săptămâna se va interveni astfel:
✅plombări cu emulsie bituminoasă (manual): 🔘DJ 141A (int. DN 14 – int. DJ 106) 🔘DJ 106 (int. DJ 105A – Agnita) 🔘DJ 105A (int. DJ 106 – Ilimbav)
✅cosirea vegetației ierboase (mecanizat): 🔘DJ 107B (Păuca – limită județ Alba) 🔘DJ 106 (Agnita – limită județ Mureș) 🔘DJ 143B (int. DJ 143D – Apoldu de Jos) 🔘DJ 143D (nod autostrada – int. DJ 143B) 🔘DJ 141A (Șeica Mare – int. DJ 106)
✅toaletarea vegetației ierboase (mecanizat), degajarea terenului de frunze și crengi: 🔘DJ 106E (ieșire Galeș – limită județ Alba)
✅marcaje longitudinale și transversale: 🔘DJ 104G (intravilan Roșia) 🔘DJ 106S (int. DJ 106 – Vurpăr) 🔘DJ 1432C (Dumbrăveni – limită județ Mureș) 🔘DJ 142E (int. DJ 142F – int. DN 14) 🔘DJ 143A (int. DN 14 – Nou Săsesc) 🔘DJ 142F (int. DJ 142E – int. DN 14)
✅curățire șanțuri, rigole executată manual, cosirea vegetației ierboase (manual), cu motocoasaȘ 🔘DJ 107B (limită județ Alba – Slimnic)
Motociclistul rănit ieri după amiază pe Transfăgărășan în urma unui accident rutier este internat în stare gravă la Spitalul Județean Sibiu.
Potrivit reprezentanților unității medicale, acesta se află la ATI în cadrul Secției Neurologie.
„Bărbatul în vârstă de 35 de ani a fost adus la Serviciul UPU ieri, în jurul orei 18, având politraumatisme survenite în urma unui accident rutier.
A fost internat în cadrul secției Neurochirurgie, iar acum se află la ATI, sub supravegherea medicilor specialiști”, a precizat purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Sibiu, Cristina Bălău.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Bâlea Lac spre Bâlea Cascadă, un bărbat in vârstă de 47 de ani, cetățean străin, a virat la stânga fără să se asigure corespunzător, moment în care a intrat în coliziune cu un bărbat în vârstă de 35 de ani, cetățean străin, care se deplasa pe motocicletă, pe sensul opus de mers.
Motociclistul a suferit multiple traumatisme grave.
Săptămâna 22–26 iulie 2025 va fi una incendiară pentru Sibiu – iar Aria se află în inima acestei experiențe. Red Bull Romaniacs, cea mai dură cursă hard enduro din lume, aduce la Aria Sibiu Paddock-ul oficial și punctele de service, transformând complexul într-un hub vibrant pentru rideri, echipe și fani.
Timp de cinci zile, Aria pulsează în ritmul enduro – cu energie, adrenalină, confort și servicii premium.
Ce se întâmplă la Aria: • Paddock-ul oficial & Service Points – zona centrală în care motoarele sunt pregătite, reparate și readuse la viață pentru fiecare zi de cursă • Aria Aqua Park – pentru un refresh binemeritat după o zi plină de praf și viteză • Aria Wellness & SPA – relaxare completă, de la masaj sportiv la jacuzzi, saune și patul cu pietre jad • After Race Party pe Aria Rooftop – sâmbătă, 26 iulie | Muzică, cocktailuri și apusuri legendare, la înălțime, ca spiritul Romaniacs
Acces Supporters: Vrei să fii parte din backstage, să susții pe cineva drag sau să ai acces direct în zonele Paddock și Service Points? Achiziționează badge-ul oficial „Supporters” – 50 euro / 250 lei Include accesul complet în toate zonele dedicate participanților (cu excepția celor restricționate exclusiv staff-ului organizatoric).
Aria susține curajul. Suntem onorați să fim parte din această ediție de poveste a Red Bull Romaniacs și ne angajăm să oferim tuturor participanților – rideri, echipe, fani și susținători – o experiență completă: sport, wellness, distracție, energie.
Ne vedem pe traseu, ne relaxăm la SPA și petrecem la rooftop. Let the madness begin.
În weekend, polițiștii din cadrul Biroului Protecția Fondului Forestier si Piscicol, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, au derulat o acțiune pe râul Olt, în zona barajului Avrig, cu scopul protejării fondului piscicol precum și pentru prevenirea și combaterea pescuitului ilegal.
Ca urmare a verificărilor efectuate au fost constatate mai multe fapte ilegale și au fost aplicate 17 sancțiuni contravenționale, în valoare de 3.750 de lei, conform Legii nr. 176/2024, pentru pescuit fără permis, pescuit cu mai multe lansete decât maximul prevăzut de lege, pescuit la o distanta mai mica de 500 de metri în aval fata de baraj și pescuit cu permis necorespunzător.
„Totodată, cu ocazia controalelor efectuate a fost identificată și ridicată în vederea confiscării o parașută din plasă monofilament, folosită pentru pescuit ilegal.
În noaptea de duminică spre luni, 20 spre 21 iulie, în jurul orei 03.00, sistemele de supraveghere radar ale Ministerului Apărării Naționale au semnalat ținte aeriene care au evoluat pe diferite traiecte de zbor în spațiul aerian ucrainean, la nord de frontiera cu România, în apropiere de zona Maramureș – Suceava.
Ca urmare a acestei situații, MApN a informat structurile care coordonează traficul aerian civil, pentru monitorizarea integrată a situației.
„Totodată, două aeronave F-16 românești au decolat, în jurul orei 03.30, din Baza 86 Aeriană Borcea, pentru misiuni de cercetare aeriană, iar în jurul orei 05.00, a fost dat ordin de decolare pentru două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu.
Patru dintre acestea au pătruns neintenționat, pentru câteva minute, în spațiul aerian al țării noastre, în zonele Sighetu Marmației și Vicovu de Sus, fără a reprezenta un pericol real pentru securitatea națională, viața persoanelor sau patrimoniul românesc.
După finalizarea misiunilor, aeronavele F-16 ale Forțelor Aeriene Române au aterizat, în jurul orei 06.00, în baza aeriană de la Borcea, iar aeronavele italiene Eurofighter Typhoon, în jurul orei 07.00, în baza de la Mihail Kogălniceanu.
Deși țara noastră nu este vizată direct, desfășurarea luptelor din Ucraina, în vecinătatea teritoriului național, precum și atacurile asupra infrastructurii ucrainene impun măsuri pentru protejarea cetățenilor români și a infrastructurii naționale.
Măsurile sunt dispuse gradual și sunt adaptate, în funcție de categoria și natura amenințării, pentru prevenirea producerii unor daune extinse, potrivit competențelor stabilite de CSAT și de conducătorii instituţiilor din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi securitate naţională.
Un român din Diaspora care s-a întors în țară recent și a mers la o nuntă a stârnit valuri după ce a dezvăluit cât a pus în plic.
El a lăsat în plic un dar de 100 de lei, însă acest gest a stârnit rapid controverse și a devenit subiect de bârfă.
„Am fost recent la o nuntă (prima nuntă din viața mea în România) și am lăsat 100 de lei darul de nuntă în plic, iar acum am aflat că mirii au început să mă vorbească stânga-dreapta pentru că am dat atât de puțin și că ‘se iese în pagubă cu mine’,” povestește bărbatul pe Reddit.
Postarea sa a devenit virală, strângând sute de comentarii și reacții.
Românul explică că, în țările europene în care a trăit, darurile la nunți nu sunt obligatorii sau sunt simbolice, iar sumele sunt mult mai mici.
„La nunțile la care am fost în afară nu prea se dădea dar deloc, maxim ceva simbolic, iar bani doar cei foarte apropiați. În rest, se mai punea la dispoziție un cont bancar în care se trimiteau sume mici, gen 10-20 de euro,” spune el.
Contrastul cu obiceiurile din România l-a lăsat nedumerit: „Am aflat cu stupoare că aici se dau 400-500 de euro de cuplu, adică cât un salariu minim.
De unde până unde sumele astea la nunți? Mai am o nuntă în octombrie și oscilez între a da tot 10-20 de euro sau să nu mă duc deloc.”
63 de națiuni s-au reunit în Sibiu, formând o comunitate unică în jurul competiției de Hard Enduro, RedBull Romaniacs. Mulți concurenți sunt aici pentru a păstra tradiția unui eveniment ajuns la a 22-a ediție, iar alții pentru prima oară, însă toți sunt pregătiți să înfrunte provocările care îi așteaptă săptămâna aceasta.
Numele ales pentru anul acesta este sugestiv „Game Changer”, ediția a 22-a a Red Bull Romaniacs, va începe luni, 21 iulie, cu Ceremonia de Deschidere – care va debuta cu „Nations City Ride”, o plimbare prin centrul istoric al orașului Sibiu. Concurenții vor pleca din paddock, de la ARIA la ora 13:30 EEST.
Parada va străbate orașul, trecând pe sub Podul Minciunilor, spre Bulevardul Corneliu Coposu, unde media, jurnaliștii și spectatorii sunt invitați să urmărească demonstrația DEMOmaniacs, o prezentare a clasei Gold efectuând un test al Prologului urban.
După demonstrație, va avea loc conferința de presă la fântâna situată pe terasa emblematică Red Bull, lângă zidul cetății, imediat după demonstrație.
O sesiune de autografe și poze cu superstarurile va avea loc la ora 14:20 EEST și va încheia ceremonia de deschidere.
Photo credit: Dragos Dumitru
Ceremonia de deschidere va fi transmisă în direct.
Parada națiunilor 2024
Spectatori din toată lumea vor putea urmări în direct programul online al cursei, asigurându-se că nu vor rată niciun moment important din Red Bull Romaniacs.
Orarul exact pentru întreaga acțiune zilnică poate fi consultat în Ghidul de Planificare pentru Spectatori, inclusiv punctele de vizionare offroad. Pentru cei care nu pot fi prezenți live, întregul eveniment poate fi urmărit online, inclusiv transmisiuni în direct – stage-urile LEATT LIVEmaniacs, care pot fi vizualizate și în reluare, pentru a se potrivi diferitelor fusuri orare.
Prezentarea generală a programului:
Luni, 21 iulie – Ceremonia de deschidere și DEMOmaniacs, conferința de presă, sesiunea Meet & Greet.
Marți, 22 iulie – Show-ul extrem de motociclete pe „Bulevardul Coposu” din centrul medieval al Sibiului.
Ora 17:00 EEST – Războiul final al Prologului Romaniacs.
Cei mai rapizi 35 de concurenți din clasele Bronze, Silver și Gold vor lupta într-o cursă cu mai multe tururi pentru titlul de campion la Prolog 2025.
17:00 – Prezentarea celor zece cei mai buni concurenți
cursele claselor Bronze, Silver și Gold
Transmisia LEATT LIVEmaniacs va începe la ora 17:00 EEST, cu finalele Prologului Romaniacs, disponibile în întregime pe ProArena din România, începând cu ora 17:00, marți.
Miercuri, 23 iulie – sâmbătă, 26 iulie – Zilele offroad. Fiecare zi va include start offroad, un punct de service obligatoriu și o finalizare offroad. În timpul cursei, există numeroase puncte pentru spectatori, de unde pot admira traseul – dar nu toate pot fi accesate în aceeași zi. Anumite puncte pot prezenta riscuri, așa că spectatorii trebuie să-și evalueze și să-și asume responsabilitatea pentru siguranța lor, mai ales dacă sunt cu copii.
Sâmbătă, într-un iulie rumenit de arșița care topește răbdarea și transpiră speranțele cu greu ținute în chingi, Hermannstadt a primit vizita Metaloglobusului cu gulerul ridicat, ca un june încrezător ieșit la plimbare cu pălărie nouă. Terenul vibra ușor sub crampoanele promisiunii, iar publicul sibian – adunat între tribunele Municipalului și munții care ne știu toate durerile – părea pregătit pentru un festin fotbalistic.
Și ce început de poveste am avut! În minutul 3, Tiberiu Căpușă, stâlp al flancului drept și băiat cu fruntea ca o lamă de plug, s-a înălțat aidoma unei siluete din vitraliile Bisericii Evanghelice – cel mai înalt edificiu din Sibiu – și a trimis mingea cu capul în poarta Metaloglobusului. Era ca o lovitură de tun dată cu har, nu cu ură – și parcă aerul din jur s-a înmuiat de încântare.
Apoi, în minutul 40, Ianis Stoica – cu nume, vorba lui Fănuș Neagu, „de prinț rătăcit printre ghete și fente” – a scăpat pe culoar și a trimis mingea la colț, cu o cruzime frumoasă, cum doar tinerii lipsiți de regrete o pot face. 2–0. Părea că Hermannstadt dansează cu pantofi de lac pe gazonul pe care l-a încins, aparent, fără prea mare efort. Dar ce e dansul fără un pas greșit?
După pauză, băieții noștri au ieșit pe teren ca niște elevi care cred că au luat nota de trecere din oficiu. Iar Metaloglobus, echipă care joacă fără trufie, dar cu încăpățânare, a simțit mirosul rănilor neînchise, răni pe care sibienii le au de mult timp. În minutul 58, Yassine Zakir, olandezul zburător al echipei oaspete, s-a înșurubat în eter și a trimis mingea cu capul în poartă, în liniștea unei apărări sibiene care părea dusă cu gândul la premierele de pe Disney Channel.
Și a venit fatidicul minut 77. Și a venit și Huiban. Și, vai, a venit și vinclul… Și am rămas cu gura căscată. Acel șut – cu toată frumusețea lui distructivă – a fost ca o rugăciune lansată în cosmos, care, din păcate, a nimerit exact în altarul buturilor noastre. 2–2. Și nicio strofă de consolare. Doar câteva cuvinte pentru Mister-ul sibienilor, Marius Măldărășanu: Domnule profesor, suntem oameni calzi și înțelegători în urbea de pe Cibin. Dar de câțiva ani vedem același film mut: conducem, visăm, ne lăsăm pe tânjală – și plecăm cu buza umflată. E timpul să-i învățați pe flăcăii din vestiar că meciul ține 90 de minute și că în fotbal, poezia nu ține loc de pragmatism. Că altfel rămânem un ansamblu folcloric șchiop de-o țâțână: știm să cântăm, dar nu știm să ținem ritmul când ieșim pe ușa vestiarului!
Rezultatul de sâmbătă e unul care doare mai mult decât o înfrângere. Pentru că ne arată că putem, dar refuzăm să vrem până la capăt. Și noi, sibienii cu sufletul pendulând între mândrie și dezamăgire, plecăm acasă privind în zare, căutând acel meci în care vom duce scorul până la fluierul final. Până atunci, să mai citim o dată cronicile vechi. Poate că-n ele se află antidotul pentru acest blestem de-a juca bine, însă pe puncte puține, ori chiar pe degeaba.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Alexandru Nazare a prezentat, în calitate de nou ministru al Finanțelor, situația actuală din România și a transmis un semnal clar privind angajamentul României pentru responsabilitate fiscală și consolidare bugetară. „În doar 2 săptămâni de la învestirea noului Guvern, România a adoptat cel mai important pachet fiscal din ultimii 15 ani”.
Totuși societatea este atentă și preocupată de mesajul primului ministru care viza „solidaritatea socială”, un concept prea puțin explicat.
Societatea a devenit atentă la mesajele politice transmise de premieri în evoluția istorică ce vizau o reformă socială majoră și nu putem să nu ne amintim cel puțin două: „economia autohtonă este un morman de fiare vechi” și „să tăiem coada câinelui dintr-o singură mişcare”.
Ne întrebăm care este relația corectă și cum ar trebui să privim solidaritatea prin prisma fiscalității și a efortului bugetar colectiv, la nivel nașional.
Potrivit lui Émile Durkheim, tipurile de solidaritate socială corelează cu tipurile de societăți. Durkheim a introdus termenii de solidaritate „mecanică” și „organică”, drept parte din teoria sa a dezvoltării societăților din teza „The Division of Labour in Society” (1893). Într-o societate care manifestă solidaritate mecanică, coeziunea și integrarea sa vine din omogenitatea indivizilor – oamenii se simt conectați prin activitate, formare educațională și religioasă și stil de viață similar.
Ar trebui să acordăm mai multă importanță aspectului insuficient analizat definit ca „stil de viață”, care se pare că în plan social este aplicat, identificat și tratat diferit. Nu mai este aplicată lozincă bine-cunoscută „Proletari din toate țările, uniți-vă!”, care făcea trimitere la un stil de viață comun. Mesajul politic de azi adresat națiunii ar fi mai aproape de doctrina liberală „Prin noi înșine”, dar având în vedere formula mixtă de guvernare, cred că mai potrivit ar fi o parafrazare a unei sintagme cândva uzuale, „haideți să munciți” cu una specifică fiscalității, „haideți să plătiți”.
Bineînțeles că prima tendință este de a te raporta statistic la diferite categorii de subiecți, așa cum putem să-i identificăm și etichetăm, cetățeni din țară sau din diasporă, contribuabili fiscali sau evazioniști, alegători de stânga sau de dreapta, bugetari sau privați, oameni de la țară sau de la oraș. Și exemplele pot continua.
Poate că lipsește un dialog mai puternic pentru a se înțelege care sunt așteptările guvernanților de la contribuabili fiscali (persoane fizice și juridice), dar și cum ar trebui redefinită relația de „bună-credință” la care se referă principiul conform căruia relațiile dintre contribuabil și organul fiscal trebuie să se bazeze pe onestitate și corectitudine reglementată de Codul de procedură fiscală.
Toată perioada postdecembristă Sibiul a fost în primele locuri la contribuții încasate pentru bugetul de stat și în ultimele locuri la alocații primite de la bugetul de stat. Da, este o onoare și un exemplu bun, dar „cronicizarea” acestei situații începe să creeze probleme când situația este aceeași timp de 35 ani.
Solidaritatea bugetară stabilită deja prin Legea nr. 9/2025 a bugetului de stat pe anul 2025 poziționează Județul Sibiul cu mândrie pe primul loc, alături de Ilfov, Cluj, Timiș, Brașov, cu 0 lei alocați de la bugetul de stat sub forma sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2025, fiind pe primul loc și cu cele mai mici estimări pentru anii 2026-2028. Prin comparație cu celelalte județe din extrema opusă, Suceava, Bacău, Dâmbovița, Botoșani, care s-au solidarizat prin alocarea unor sume de aproximativ 30.000 mii lei pentru anul 2025, cu o previziune în creștere pentru perioada 2026-2028.
Solidaritate, da, pentru o dezvoltare regională, dar și sustenabilă! Totuși să nu uităm și de vorba din popor, neelegantă, dar adevărată: „Frate, frate, dar brânză-i pe bani!”
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Sigur, toți cei care au responsabilități pentru organizarea unei astfel de întâlniri extrem de importante se implică.
Mă bucur că în egală măsură, conducerea Ministerului de Externe își asumă această responsabilitate, pentru că într-adevăr trebuie să concretizăm o astfel de bilaterală cât mai curând posibil”, a declarat Cristian Diaconescu la Digi24.
De curând, a împlinit 27 de ani. A plecat din vremea liceului în Germania, împreună cu părinții. Aici a continuat liceul și apoi a studiat psihologia. Sportivă de performanță (a fost selectată în lotul național de schi al României), și-a cultivat pentru ceva vreme pasiunea în această direcție, până când a avut nevoie să aleagă ce își dorește să facă în viață.
Din discrepanța dintre sistemul educațional românesc și cel german s-a născut un proiect îndrăzneț, pe care îl implementează acum în România și pe care îl dorește internaționalizat. Are un copilaș de 3 ani, Vladimir, care e, cum spune ea, „catalizatorul” pentru tot ceea ce face. Pentru el și pentru ceilalți copilași din România, Alexa Luca vrea să schimbe lumea. Și să sprijine sistemul educațional românesc, cu experiența, intuițiile și competențele sale.
Desenează. Scrie cu vreme și fără de vreme. Poezie, proză, dramaturgie. De curând, a publicat un volum liric, dedicat lui Vladimir: „Mai mult decât cuvintele știu. Cu tine-n privire, întreagă-mi e viața”. Și are în lucru multe alte proiecte editoriale, de la cazuistica traumelor într-o relație, până la cărți pentru copii.
Între două iubiri
Avea 16 ani când a plecat în Germania. O țară nu chiar străină pentru ea, din moment ce de foarte mică studiase limba germană. Terminase clasa a X-a la Liceul Onisifor Ghibu. O alegere de profil normată de pasiunea ei pentru schi. Pentru că, spune Alexa, „am început să schiez la 5 ani. Prima mea tabără a fost la Poiana Brașov, la Cabana Postăvaru. Știu că am stat aproximativ două săptămâni, din care prima săptămână cu mama, fiind foarte mică.
Apoi am rămas cu domnul care urma să îmi fie învățător. Mi-a plăcut foarte mult și am continuat. Și am ajuns și mai departe. Aveam foarte multe antrenamente. Am început cu Cupa Speranțelor, care se organiza pe la noi pe atunci, m-am înscris la CSS Șoimii Sibiu și am început să merg la competiții școlare, locale și naționale. Apoi am fost selectată în lotul național, am concurat și la competiții internaționale.
Dar la 16 ani, când am plecat în Germania, m-am lăsat de schi, pentru că am ajuns într-o zonă în care era câmpie. Părinții au avut o tentativă de a mă da în sudul țării, la un internat, însă până la urmă nu s-a dovedit o idee favorabilă pentru mine. Nu m-am lăsat cu totul de sport, pentru că a mai fost un an în care am participat la naționale. La un moment dat stăteam în apropierea celei mai lungi hale de schi din lume. Mă antrenam acolo cu clubul de schi, însă nu era același lucru.
La un moment dat, în copilărie, am avut și o fisură de coloană, de foarte multe ori am avut probleme la genunchi și simțeam că trebuie să mă opresc. Eram și pusă în postura: mă ocup de mine, de partea mea de viitor sau continui să fac sport de performanță? Și atunci am ales să rămân la școala de schi ca instructor, cât am mai putut și mi-am folosit experiența pentru a-i ajuta pe alții. Am prins și tot felul de contracte, să fiu instructor în Norvegia, Austria…”
Între sisteme de învățământ.De la a fi descurajată că nu ia Bac-ul, la șefă de promoție
După absolvirea liceului, a studiat psihologia, tot în Germania, specializându-se în psihologie clinică, psihologie organizațională și psihologia marketingului.
Cum a fost adaptarea, trecerea de la un sistem de învățământ la altul? „Foarte complicată, îmi spune Alexa. Nu în sensul că mi-ar fi dat mie bătăi de cap, ci pentru că am ajuns într-un loc unde nu se mai punea atât de multă presiune pe mine, ci eram încurajată să îmi folosesc capacitățile de gândire. Limba nu îmi este străină, pentru că am făcut germana de la grădiniță. Însă discrepanța dintre ceea ce se studiază ca limbă germană în România și ce se studiază în Germania este una majoră.
Deci nu atât limba a fost problema mea, cât modul de predare. Dintr-o dată am avut mai puține materii și accentul se punea pe mai puține lecții, cu mai mult timp alocat pentru implementarea a ceea ce învățai în acele lecții. Adică, ni se dădeau, de pildă, materialele necesare, dar aveam posibilitatea să implementăm materia în felul nostru. Desigur, era și cadrul didactic acolo, cu noi, dar acesta ne lăsa să lucrăm pe cont propriu sau în echipă în așa fel să ne stimuleze gândirea. De aceea nici nu era nevoie să ni se dea teme acasă.
Să fiu foarte sinceră, nu a fost niciodată foarte încântată de școală în România! Și asta, nu pentru că aș fi avut ceva cu sistemul neapărat, dar era foarte multa presiune, încât nu mai aveam timp (și nu e vorba doar despre mine, ci și despre colegii mei) să integrăm tot ce ni se preda. 8 ore pe zi, 8 materii diferite, la care aveam și temele aferente. Noi abia așteptam orele de sport, de desen, de dirigenție sau religie, pentru că de fapt acolo reușeam să respirăm. Aveam nevoie să respirăm, să ne lase cineva și pe noi în pace!
Toată această experiență mi-a fost benefică. Și în vreme ce dirigintele de la clasă îmi spunea adesea că nu știe dacă îmi voi lua Bac-ul, am terminat șefă de promoție. În condițiile în care în România eu nu îmi mai făceam nicio temă. Mama nu mai știa ce soluții să găsească pentru mine. Făceam schi de performanță, de aceea și lipseam mult de la școală și am ales un liceu sportiv ca studiu. Din octombrie până în martie-aprilie eu eram foarte mult plecată, în cantonamente, competiții. Mai ales că fusesem selectată și în lotul național. Mama a avut însă o regulă foarte strictă: Dacă vrei să faci sport, trebuie să ai media generală peste 9.50! Și o singură dată, cred că în clasa a VII-a, am avut 9.46. În rest, i-am îndeplinit condiția!”
Înspre așezarea în rost
Alexa e o învingătoare. Nu știe să piardă și nu concepe să se plictisească. Sau să se cantoneze într-un singur proiect. De aceea, în paralel cu facultatea, s-a implicat într-o mulțime de alte direcții. „Lucram minim 30 ore pe săptămână, în primul an de facultate, apoi cu normă întreagă. Am lucrat enorm de mult în Germania! Și m-a ajutat extrem de mult felul lor, sistemul lor. În primul rând, ca sportul, m-a ajutat în ceea ce privește disciplina, organizarea, asumarea. În timpul facultății, cum spuneam, lucram cu normă întreagă, și au fost perioade în care lucram mai mult decât atât. În sensul că mă trezeam la 1.30 – 2, și lucram până la 6-7 într-o băcănie, unde făceam croasante și prăjiturele, apoi fugeam la lucru undeva la o sală de sărituri pe arcuri. Acolo aveam de organizat, de ținut angajații, de planificat, de comandat…
Am experimentat foarte multe domenii. Inclusiv în home office. A fost o perioadă în care eram și într-o etapă de căutare de sine, pentru că nu mă regăseam foarte mult într-un singur loc. Și aceasta nu pentru că nu îmi plăcea ceea ce făceam, însă când simțeam că nu îmi mai place acolo, plecam. Am lucrat inclusiv în sistemul de aviație.
Și mi-am dat seama, după un timp, că nu sunt făcută pentru așa ceva. Și că, de fapt, latura care mi se potrivește cel mai mult este lucrul cu copiii. Și sunt convinsă că acesta e unul din țelurile mele în viață. Și că trebuie să lucrez în zona aceasta. Și atunci m-am gândit: Ce anume a constituit pentru mine o schimbare majoră, pe care aș putea să o implementez pentru copiii din țara în care m-am născut eu? Și așa am ajuns la sistemul educațional. Și la proverbul: De cele mai multe ori, mai puțin e mai mult”, mărturisește Alexa Luca.
Peste 45.000 materiale educaționale, adunate într-o singură platformă
Așa a ajuns să gândească și să lucreze la proiectul ei, unic în România: o platformă digitală interactivă, prin care să ofere copiilor sprijin în evoluția lor educațională. Întâi a fost ideea, născută tocmai din experiența sa între cele două sisteme de învățământ: român și german. A accesat un start-up destinat Diasporei și a pornit la treabă. Și astfel a creat o platformă (www.lumealuibuddy.ro), în care sunt postate peste 45.000 de materiale educaționale, aferente tuturor materiilor studiate în școala românească. Plus cursuri adiacente, cum ar fi: dezvoltarea gândirii critice, igienă dentară, educație sexuală, nutriție și sport etc.
Am întrebat-o pe Alexa ce a motivat-o să aleagă această direcție. „Am dorit să ofer un produs calitativ, pe lângă sistemul nostru educațional și ceea ce se predă în școli, care să ofere posibilitatea ca ceea ce cere Ministerul nostru să fie implementat mult mai ușor. Eu nu am venit cu ideea că tot ce face Ministerul Educației e perimat și trebuie reformat. Sunt și foarte multe plusuri în acest sistem. Ceea ce mi se pare inadecvat însă e presiunea. Vrem doar o soluție, standardizată, care să ajute atât părintele, cât și copilul și cadrul didactic să aibă resursele necesare ca indiferent ce se întâmplă în sistemul nostru școlar, dacă acesta nu este adaptabil nevoilor copilului, părintele sau cadrul didactic să poată accesa și acest suport, pe care îl oferim noi.
Platforma funcționează întru totul după cerințele Ministerului Educației. Eu ce am făcut? Am înțeles că nevoia cea mai mare nu este la creșă, la grădiniță și la ciclul primar. Ci mai degrabă începând cu clasa a IV-a, a V-a. Am luat toate cerințele Ministerului Educației. Și pe lângă acestea, am implementat și alte materiale.
Am început de la creșă și am ajuns până la clasa a VIII-a, inclusiv evaluarea națională. Și acum oferim, la toate materiile obligatorii, la fiecare unitate/capitol/lecție, mai multe modalități de învățare. Și aici mă refer la texte explicative, la fișe de lucru pe niveluri graduale (inclusiv nivelul începător este adaptabil copiilor cu CES), quiz-uri, evaluări, recapitulări, experimente, proiecte, dezbateri, power-point-uri, filmulețe, materiale audio și multe altele. Iar de curând, pentru abonații noștri, oferim suport zilnic, timp de 3 ore, de integrare a materiei. Și nu e vorba de Inteligență Artificială, ci de oamenii noștri, cadre didactice care oferă acest suport. Și facem acest lucru și în weekend”.
A început cu 2 angajați și cu o echipă de 7 specialiști în IT. Li s-au alăturat peste 100 de voluntari. Dascăli, specialiști pe fiecare domeniu abordat. Și munca lor a început să fie căutată și apreciată de școli, primării, cadre didactice, copii. S-a implicat foarte mult în satele cu copii preponderent de etnie romă, cărora le-a oferit abonamente și sprijin în educație.
Mai mult, în 4 septembrie, la Biblioteca ASTRA va organiza o Gală a Copiilor de pe Valea Hârtibaciului, pentru a le oferi un start cu tot ceea ce este nevoie pentru noul an școlar. La acest moment, împreună cu echipa lucrează la elaborarea de materiale pentru CES-uri, atât în ceea ce privește pregătirea dascălilor, cât și însoțirea copiilor în excursul lor profesional. Mai ales că pentru acest tip de învățământ, suportul didactic e unul lacunar, atunci când nu e de-a dreptul inexistent.
A scris special o carte pentru fiul său, Vladi.
Și pentru oricare alt copil
Alexa Luca scrie. Prima ei carte publicată, Mai mult decât cuvintele știu, e o înduioșătoare scrisoare de dragoste pentru copilașul ei, Vladimir. O minunăție de puști de 3 ani! „Scriu de când mă știu. Mi-am dat seama foarte mult de asta când era Vladimir mic și improvizam tot felul de cântecele. Iar după despărțirea de tatăl lui, am început să scriu despre abuzurile prin care am trecut. A fost o formă de terapie pentru mine. Nu am publicat acea carte. O voi face la un moment dat.
Cartea dedicată lui Vladimir am scris-o vreme de un an de zile. Și fiecare poezie e născută tot dintr-un fel de terapie, în condițiile în care eu eram într-un point down, crescându-l singură. A fost o perioadă în care am avut nevoie de foarte mult curaj și ambiție, să cresc singură un copil, să duc un proiect și firma din Germania. Însă nicio secundă nu am avut sentimentul că nu aș fi capabilă să fac asta! Am avut o credință fantastică în Dumnezeu și știam că nu voi claca. Și așa a fost!
Vladimir e un copil foarte energic. Dar ne-am creat simbioza aceasta între noi, încât eu pot să zic că e greu să crești un copil, dar pe cât este de greu, pe atât este de minunat! Eu m-am învățat să îmi iau puterea trăind cu el, alături de el. Am avut nevoie de el și el a fost un catalizator extraordinar! Eu am avut impulsul și puterea să mă ridic, să fac acest proiect, după ce l-am născut pe el. Era foarte mic, mic-mic, atunci.
Este o carte pe care i-am dedicat-o lui în totalitate, cu diferite învățături, despre cum percep eu viața și direcțiile pe care le-am avut eu până acum”.
Cât privește puterea, energia și concepția de viață prin care Alexa este mereu învingătoare, aceasta este una pe cât de simplă, pe atât de revelatoare: „Este foarte important să trăim în viață cu gândul că tot ce se întâmplă, se întâmplă în favoarea noastră. Chiar dacă nu sesizăm în momentul respectiv că ar fi în favoarea noastră.
Eu nu am avut vreun impas în viața mea pe care să nu pot să îl categorizez după ca fiind în favoarea mea. Indiferent cât de dificil sau dureros ar fi fost acel moment! Și cred că foarte multor persoane le e greu să integreze durerea și suferința ca fiind parte din viața lor. Psihologic vorbind, prin terapiile pe care le-am avut cu terțe persoane, este foarte greu, în societatea din ziua de astăzi, să fii vulnerabil și să spui: Da, eu sunt trist, eu sufăr! Eu am nevoie de timp și spațiu să fiu eu cu mine și să mă vindec!
Și cumva am încercat să transpun prin ceea ce am scris ce înseamnă să fii bun, ce înseamnă să fii calm, să ai încredere că totul se întâmplă în favoarea ta. Să ai încredere, să ai răbdare, să ai toleranță la frustrare, să nu jignești, să te comporți civilizat și să te bucuri de fiecare moment din viață. Vezi, copiii se bucură foarte mult pur, din orice. Noi nu mai facem acest lucru! Dar sunt momente în viața fiecăruia în care spunem: Mă bucur ca un copil mic! Iar acele momente sunt foarte bine impregnate, rămân în noi. Or asta am încercat să îi transmit lui Vladimir. Și sunt convinsă că peste ani va fi un manual după care se va ghida. Simt asta”.
Întotdeauna există minim o soluție
Alexa Luca se împarte în continuare între România și în Germania. O întreb cum face să facă ceea ce face. Ca ritm, volum de lucru, energie. Răspunsul a venit într-o notă de debordant firesc: „Niciodată nu m-am plictisit. Nu cred că am spus vreodată Eu nu mai pot! Întotdeauna există minim o soluție. Și mai e ceva: eu fac ce îmi place. Și sunt cu totul aici! Și pentru mine, ca primă dorință, e să văd o schimbare în ochișorii copiilor”.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Circulația rutieră este oprită pe sensul de mers Sibiu-Deva, fiind deviată la kilometrul 334, în zona localității Orăștie.
Trei ambulanțe SMURD B2, o ambulanță cu medic, două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean, două autospecialele de stingere cu modul de descarcerare au intervenit la acest eveniment.
Pentru unul dintre copii, care prezenta mai multe plăgi la nivelul capului, a fost nevoie de intervenția salvatorilor pentru a fi extras în siguranță din autovehicul.