Acasă Blog Pagina 711

Un sibian poartă brățară de supraveghere pentru că și-a amenințat fosta soacră

Un bărbat din Rășinari este nevoit să poarte o brățară electronică de supraveghere după ce și-a amenințat fosta soacră.

Marți după amiaza, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Șelimbăr au fost sesizați telefonic de către o femeie despre faptul că mama sa a fost amenințată de fostul ginere, în timp ce se afla pe o stradă din comuna Rășinari.

„În fapt, la data de 15 iulie a.c., o femeie în vârstă de 56 de ani, din Rășinari, ar fi fost amenințată cu fapte de violență de către fostul ginere, un bărbat în vârstă de 34 de ani, tot din Rășinari, pe motiv că fiica persoanei amenințate nu respectă programul de vizita pentru fiul lor minor.

Faptele s-ar fi petrecut în timp ce femeie se afla pe strada Giurculețului, însoțită de nepotul său minor.

În baza formularului de evaluare a riscului, care a evidențiat un risc pozitiv, polițiștii au emis împotriva bărbatului ordin de protecție provizoriu, pe o perioadă de 5 zile.

Totodată, acestuia i-a fost montat un dispozitiv electronic de supraveghere„, spune purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Șoferii sibieni, sfătuiți de polițiști și DGA „să nu mai dea și ei ceva”

Miercuri, polițiști din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Sibiu, în cooperare cu Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu – Serviciul Rutier, au desfășurat o activitate de educație anticorupție destinată participanților la trafic, în contextul marcării Zilei Ministerului Afacerilor Interne.

Activitatea a fost organizată în cadrul Campaniei Naționale de Informare și Prevenire „E timpul să nu mai dăm și noi ceva!” și a constat în distribuirea de materiale informative conducătorilor auto opriți în trafic, având ca scop conștientizarea riscurilor asociate faptelor de corupție.

„Mesajul transmis a fost acela că integritatea începe cu fiecare dintre noi, prin refuzul de a oferi sau accepta foloase necuvenite, contribuind astfel la promovarea unui climat de legalitate, transparență și etică publică.

Prin activitățile derulate, structurile Ministerului Afacerilor Interne din județul Sibiu își reafirmă angajamentul pentru consolidarea integrității instituționale și dezvoltarea unei relații bazate pe încredere reciprocă între cetățeni și personalul MAI.

Campania „E timpul să nu mai dăm și noi ceva!”, derulată de Direcția Generală Anticorupție la nivel național, are ca obiectiv educarea beneficiarilor MAI în spiritul legalității și responsabilității civice, prin promovarea unui comportament activ în prevenirea și sesizarea faptelor de corupție„, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Călin Georgescu a primit două amenzi uriașe. Colecta pe ascuns datele oamenilor

Călin Georgescu a fost amendat mai mult de 50.000 de lei pentru că a colectat datele românilor fără să îi informeze.

Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal i-a aplicat două amenzi fostului candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu.

O primă amendă în valoare de 30.000 de lei și a doua amendă în valoare de 20.286 lei.

Călin Georgescu este acuzat că în perioada campaniei strângea datele personale ale oamenilor fără să le aducă la cunoștiință acest lucru.

”Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, a finalizat, în luna iunie 2025, o investigație la operatorul Georgescu Călin, în cadrul căreia s-a constatat încălcarea prevederilor art. 4 alin. (5) lit. a) și b) din Legea nr. 506/2004 și ale art. 12-14 din Regulamentul (UE) 2016/679.

-amendă în cuantum de 30.000 lei pentru încălcarea dispozițiilor art. 4 alin. (5) lit. a) și b) din Legea nr. 506/2004;

-amendă în cuantum de 20.286,80 lei (echivalentul a 4.000 euro) pentru încălcarea dispozițiilor art. 12-14 din Regulamentul (UE) 2016/679.

Investigația a fost demarată ca urmare a unei sesizări prin care s-a semnalat o posibilă încălcare a Regulamentului (UE) 2016/679.

În cadrul investigației s-a constatat că, în perioada 06.12.2024 – 03.04.2025, în momentul accesării site-ului operatorului, a fost posibilă stocarea și accesarea informațiilor stocate pe echipamentele utilizatorilor, prin instalarea de module cookies, fără a obține în prealabil consimțământul expres al utilizatorilor și fără ca aceștia să fie informați, raportat la prevederile art. 4 alin. (5) din Legea nr. 506/2004.

Ca atare, operatorul a fost sancționat cu amendă pentru încălcarea prevederilor art. 4 alin. (5) lit. a) și b) din Legea nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Lucrări la rețelele de apă și gaz în Sibiu. Vor fi restricții de trafic

Societățile deținătoare a sistemelor de apă, canalizare și gaz continuă lucrările de investiții pentru modernizarea rețelelor de pe mai multe străzi din Sibiu.

Aceste lucrări au fost avizate de Comisia pentru sistematizarea circulației, constructorii contractați de aceste societăți având în sarcină și efectuarea reparațiilor carosabilului și a trotuarelor afectate, odată ce lucrările se vor finaliza.

Lucrări la rețelele de apă și canalizare în curs în prezent:

SC Apă Canal SA lucrează pe următoarele străzi din Sibiu, în cadrul unui proiect amplu, finanțat din fonduri europene care are ca scop modernizarea și extinderea acestor rețele:

•La conductele de apă pe bulevardul Victoriei (între bazinul Olimpia și str. Rennes) și pe străzile Rahovei (între b-dul M. Viteazu și b-dul V. Milea), Râului, Henri Coandă (zona fabricii Trans Agape), Spartacus, E. Varga, Luceafărului și la intersecția străzilor I. C. Drăgușanu – Luarea Bastiliei.

•La canalizare se lucrează pe șoseaua Alba Iulia (între str. Verzăriei și str. E. A. Bielz) și pe străzile W. Mărăcineanu, Gh. Bănciulescu

•Pe str. Agârbiciu s-au încheiat lucrările de montaj și se pregătesc probele de presiune, executându-se în paralel și umpluturi ale șanțurilor, pentru pregătirea refacerii asfaltului afectat.

•Pe șoseaua Alba Iulia, în zona dintre fabrica Boromir și Aria, se lucrează la refacerea asfaltului în urma lucrărilor.

•Pe str. V. Aurie, intersecție cu str. Th. Aman se lucrează la un cămin de vane.

„Precizăm că:

-Lucrările presupun anumite restricții în trafic, fără închideri complete. Prin urmare, circulați cu atenție sporită în aceste zone și respectați indicatoarele de deviere!

-În cazul acestor lucrări, refacerea asfaltului afectat se poate realiza numai după finalizarea lucrărilor de pe întreaga stradă și efectuarea probelor de presiune, etanșeitate și spălare pe rețea!

În următoarea perioadă, vor începe pe rând lucrările pe străzile Solidarității, C. Bolliac, Lazaret, Lungă, Reconstrucției și M. Kogălniceanu, în acest sens urmând să se obțină avizul Comisiei de sistematizare a circulației.

Lucrări la rețelele de gaz sunt desfășurate de constructorii societății Delgaz Grid pe următoarele străzi: Calea Cisnădiei (între str. N. Iorga și giratoriul cu str. Rahovei), Oțelarilor, Drum Nou și Călan. Pe str. V. Aaron și Semaforului se lucrează la refacerea carosabilului și a trotuarelor afectate de lucrări.

Pe str. N. Teclu lucrările au început astăzi de pe str. Ocnei (din fața Tribunalului). În următoarele zile vor demara astfel de intervenții și pe Aleea Buia”, au transmis reprezentanții municipalității sibiene.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Programul Rabla va fi reluat doar pentru persoanele fizice

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat miercuri, în cadrul RFI România, că a fost salvată o parte din programul Rabla, dar doar pentru persoanele fizice și cu o alocare de 200 de milioane de lei.

În contextul reducerilor bugetare de aproximativ 30 de miliarde de lei, nu a fost posibilă regândirea completă a programelor, însă s-a reușit menținerea parțială a Rabla pentru acest an.

“Vorbim despre 200 de milioane de lei pentru persoanele fizice. Nu este ușor, am făcut multe calcule în ultimele săptămâni pentru a găsi o soluție. Sunt bucuroasă că am reușit să salvăm această parte din program. Este pentru prima dată când spun acest lucru”, a declarat Diana Buzoianu.

Ministrul Mediului a explicat că, în situația actuală, “nu ne mai permitem să oferim vouchere de 37.000 de lei. Ele vor scădea. Dar este o veste bună că programul continuă, chiar și parțial”.

Diana Buzoianu a atras atenția și asupra sistemului actual de acordare a voucherelor, care nu ține cont de venitul beneficiarilor.

“Astăzi, oferim același voucher atât unui om cu venituri de 10.000 de euro pe lună, cât și unuia care nu și-ar permite să renunțe la mașina veche, pentru că are un salariu minim pe economie. Asta trebuie corectat”, a mai spus ministrul.

Pe 18 iunie, Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a suspendat lansarea programelor de finanțare, inclusiv a sesiunii Rabla pentru persoane fizice, programată să înceapă ziua următoare (19 iunie), până la formarea noului guvern.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Copil din Sibiu aflat pe o trotinetă, lovit de un autoturism

Un copil de 13 ani a fost rănit, miercuri dimineața în Sibiu, într-un accident rutier produs pe Bulevardul Victoriei.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism, o sibiancă în vârstă de 51 de ani a ieșit din curtea unui imobil și a acroșat un minor în vârstă de 13 ani, care se deplasa cu o trotinetă, pe trotuar.

În urma acidentului, copilul a fost rănit.

Un echipaj SMURD a intervenit la acest eveniment pentru a-i acorda copilului asistență medicală.

Minorul a suferit un traumatism cranian și a fost transportat la Compartimentul Primire Urgențe al Spitalului Luther, conștient.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cine va plăti și cine va fi scutit de plata contribuțiilor la sănătate de la 1 septembrie 2025

Mai multe categorii de români vor fi exceptate de la plata contribuțiilor la sănătate începând cu 1 septembrie 2025.

Persoanele diagnosticate cu cancer beneficiază în continuare de scutirea integrală de la plata CASS, pe toată durata tratamentului și monitorizării, în cadrul programelor naționale derulate de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), în condiţiile Legii nr. 293/2022 pentru prevenirea şi combaterea cancerului, cu modificările şi completările ulterioare;

De asemena, urmează să fie exceptați de la plata contribuției de asigurări de sănătate bolnavii incluși în programele naţionale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătății, bolnavii cu afecțiuni oncologice (diabet, boli cardiovasculare), care beneficiază de servicii medicale, servicii conexe, medicamente, materiale sanitare, dispozitive medicale şi altele asemenea, după caz, acordate în cadrul programului național de sănătate al cărui beneficiar este, precum și de serviciile medicale care stau la baza acordării acestora, până la vindecarea respectivei afecţiuni.

De asemenea, nici pentru persoanele cu handicap nu se va aplica taxa CASS.

Cine va plăti contribuții la sănătate de la 1 septembrie 2025

Coasigurații, incluzând aici soții/soțiile sau părinții fără venituri, asigurați printr-un membru de familie, nu vor mai beneficia de asigurare de sănătate.

Pentru a continua să beneficieze de servicii medicale în cadrul CNAS, acestea vor trebui să se asigure individual prin depunerea Declaraţiei unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice. (D212).

Contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice asigurate, pentru fiecare persoană aflată în întreţinere, se determină prin aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul, reprezentând valoarea a 6 salarii de bază minime brute pe ţară, în vigoare la data de 1 ianuarie a anului în care se exercită opţiunea.

Calitatea de asigurat pentru această categorie de persoane se acordă pentru o perioadă de 12 luni de la data depunerii declaraţiei unice.

Noutatea este faptul că, plata contribuției de asigurări sociale de sănătate datorată pentru fiecare persoană pentru care se exercită opțiunea, se efectuează în 2 tranșe după cum urmează:

a) 25% din contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată, la data depunerii declaraţiei prin care se exercită opţiunea;

b) 75% din contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui in care s-a exercitat opțiunea.

Persoanele care sunt în prezent coasigurate la sănătate nu vor avea obligaţia să se asigure la sistemul asigurărilor sociale de sănătate după data de 1 septembrie.

În schimb, fără plata contribuției și nu vor mai putea beneficia de servicii medicale decontate de Casa de Asigurări de Sănătate.

CASS cu reţinere la sursă, de 10%, pentru mai multe tipuri de indemnizații

Se va reţine la sursă CASS din indemnizaţia primită, lunar, de către instituţia care le plăteşte acest venit (instituţiile subordonate Ministerului Muncii), începând cu venitul, din indemnizaţia aferentă lunii august pentru categoriile:

Părinţi aflaţi în concediu de creşterea copilului pentru indemnizaţia lunară acordată;

Persoane fizice aflate in concediu de acomodare, privind procedura adoptiei;

Persoane care benefciază de indemnizație de şomaj sau, după caz, de alte drepturi de protecție socială care se acordă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, potrivit legii;

Persoane fizice care beneficiază de venit minim de incluziune;

Oameni care primesc ajutor de incluziune şi ajutor pentru familia cu copii, acordate în baza Legii nr. 196 din 2016;

Persoanele persecutate politic, deportati, veterani, revoluţionari.

De asemenea, personalul monahal al cultelor recunoscute, aflat în evidenţa Secretariatului de Stat pentru Culte, nu va mai fi asigurat la sistemul asigurărilor sociale de sănătate fără plata CASS

Pensionarii ale căror pensii depășesc 3.000 lei vor plăti contribuție de sănătate doar pentru partea care depășește plafonul, în cuantum de 10%. Măsura se va aplica veniturilor din pensii începând cu luna august 2025, temporar, până la 1 ianuarie 2028.conform noii legislații.

Mai exact, în cazul pensiilor care depășesc 3.000 de lei, CASS se va aplica în cotă de 10% asupra părţii din pensie care depăşeşte suma de 3.000 de lei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Directorul Romsilva care a încasat 100.000 de euro la pensionare a dat în judecată regia. Motivul este scandalos

Fostul director general al Romsilva, Teodor Țigan, dat în judecată Regia Națională a Pădurilor pentru că instituția a decis să nu-i mai prelungească contractul individual de muncă semnat ulterior pensionării.

De numele lui Teodor Țigan este legat un adevărat scandal privind primele, sporurile și salariile scandaloase din interiorul Regiei.

Informația a fost publicată de RISE Project, care a arătat că Țigan a beneficiat de un bonus de aproape 100.000 de euro brut.

„Fostul director general al Romsilva, Teodor Țigan, a dat în judecată Regia Pădurilor pentru că instituția nu i-a mai prelungit contractul individual de muncă semnat după ce se pensionase și primise deja un bonus consistent la retragerea din activitate, conform contractului colectiv de muncă.

Țigan a ieșit la pensie în februarie 2023 și a beneficiat atunci de un bonus de aproape 100.000 de euro brut. Dar, după pensionare, el s-a reangajat în funcția de director la Direcția Silvică (DS) Arad.

Astfel că în 2023 a încasat atât 74.000 de lei brut pensie, cât și 825.000 de lei brut, valoarea salariilor de la Regia Statului care administrează pădurile publice”, arată Rise Project, conform căreia fostul director a încasat bonusul de pensionare în decembrie 2023 fără ca Romsilva central să fie informată.

După pensionare, contractul său de muncă a fost prelungit de două ori, până în iunie 2025, însă noua conducere a Regiei a decis, în urmă cu patru luni, încetarea colaborării.

Motivul: Teodor Țigan încasase deja bonusul de pensionare, iar continuarea activității sale contravenea prevederilor în vigoare.

Nemulțumit de decizia conducerii Romsilva, Țigan a deschis proces împotriva Regiei în aprilie 2025, solicitând anularea întreruperii contractului, plata salariilor restante până în iunie 2025, precum și actualizarea sumelor cu rata inflației și dobânda legală.

El a acuzat decizia de concediere ca fiind „intempestivă, discreționară și arbitrară.

”Primul termen al procesului a avut loc luna trecută la Tribunalul Arad, însă cauza a fost amânată pentru luna octombrie, în vederea administrării de noi probe.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Încă o zi cu instabilitate atmosferică în județul Sibiu. Avertismentul ANM

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de instabilitate atmosferică accentuată pentru județul Sibiu.

Avertizarea este valabilă astăzi între orele 10 și 22.

În Transilvania, Moldova, local în Maramureș și nordul Munteniei, precum și în cea mai mare parte a zonei montane vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50…70 km/h) și izolat grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 25…30 l/mp și izolat de peste 40…60 l/mp.

Perioade cu instabilitate atmosferică accentuată vor fi și în restul teritoriului, dar pe arii mai restrânse.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Care sunt primele produse care se vor scumpi de la 1 august, când crește TVA, dar și acciza la combustibil

Creșterea TVA de la 1 august, acciza mărită la combustibil și facturile mari la energie electrică pentru firme vor aduce un val de scumpiri.

Printre primele produse care se vor scumpi se numără articolele de îmbrăcăminte și încălțăminte, dar și electronicele și electrocasnicele, sectoare puternic influențate de evoluția cursurilor valutare.

Patronatul din sectorul textilelor și a încălțămintei vorbește de costuri de producție mai mari chiar și cu până la 20%, în contextul epuizării stocurilor dat fiind faptul că de la 1 ianuarie 2026 vor intra în vigoare noile reglementări cu privire la folosirea codului QR care va furniza informații despre trasabilitatea produsului, dar și obligativitatea ca în procesul de producție 40% din materia primă să reprezinte materii recuperabile.

Mihai Păsculescu, președintele FEPAIUS – Federația Patronală a Textilelor, Confectiilor si Pielărie, susține că firmele care au activitate în acest sector se așteaptă la o majorare a costurilor de producție de 10-20%, depinde, însă, și de cursul leului pentru că mai mult de 90% din materia primă este adusă din import.

De la 1 august, accizele la carburanți se vor mări cu 10%, potrivit pachetului de măsuri fiscale, la care se va adăuga și creșterea cotei standard de TVA de la 19% la 21%.

Aceasta înseamnă că la un preț de 7,4 lei/litrul de motorină, cam cât este acum în medie la benzinăriile din România, de luna viitoare vom avea un preț de circa 7,8 lei/litru. În cazul benzinei este estimată o majorare de 40-50 de bani pe litru, scrie termene.ro.

Cota generală de TVA se va majora de la 19% la 21%, începând cu luna august, în timp ce cotele reduse de 5% și 9% vor fi desființate, urmând să fie introdusă o cotă de 11%.

TVA redusă va fi doar la alimente, medicamente, apa pentru irigații, cărți și lemne de foc. De asemenea, industria hotelieră va avea și ea TVA de 11%, cel puțin până la finele anului.

În același timp, toate celelalte servicii și produse vor fi taxate cu 21%. Din august vor creste cu 10% și accizele la carburanți, alcool, tutun și produsele cu zahăr.

Nu în ultimul rând, Guvernul a fost anunțat măsuri importante pentru 2026: impozitul pe dividende va crește la 16% de la 1 ianuarie 2026, urmând să fie instituit un impozit suplimentar de 4% pentru bănci și, de asemenea, se va recurge la contribuții de sănătate extinse.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Curentul electric furat de români în acest an acoperă consumul pe 30 de ani al unei școli

Peste 660 de cazuri de potenţial consum fraudulos de energie au fost identificate în primele şase luni ale acestui an în 18 dintre cele 20 de judeţe în care operează compania de distribuţie Delgaz Grid, majoritatea vizând sustrageri de electricitate.

Prejudiciul generat de aceste practici se ridică la aproape 8,5 milioane de lei.

”Peste 660 de cazuri de potenţial consum fraudulos de energie au fost identificate în primele 6 luni ale acestui an în 18 dintre cele 20 de judeţe în care operează compania de distribuţie Delgaz Grid, majoritatea vizând sustrageri de electricitate”, anunţă compania.

Prejudiciul generat de aceste practici se ridică la aproape 8,5 milioane de lei. Cantitatea totală de energie sustrasă este de circa 9,9 milioane kWh.

Intervenţiile pentru evitarea înregistrării consumului pun în pericol siguranţa consumatorilor şi a bunurilor lor, dar şi alimentarea cu energie.

Astfel, 397 de cazuri reprezintă sustrageri de energie electrică, acestea fiind identificate în regiunea Moldova (judeţele Iaşi, Botoşani, Vaslui, Suceava, Neamţ şi Bacău).

De asemenea, 265 de cazuri au fost înregistrate pe parte de gaz în 18 judeţe (Cluj, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Sălaj, Timiş, Arad, Caraş-Severin, Hunedoara, Mureş, Sibiu, Alba, Bihor, Iaşi, Botoşani, Vaslui, Suceava, Neamţ şi Bacău).

Cantitatea sustrasă ar putea acoperi consumul de gaze naturale pentru circa 4-5 ani şi consumul de energie electrică pe durata a 30 de ani al unei instituţii de învăţământ cu 275 elevi şi cadre didactice.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Când vor crește din nou salariile și pensiile în România? Anunțul vicepremierului Tanczos Barna

În cazul în care România se echilibrează financiar, în a doua parte a anului viitor pensiile și salariile ar putea fi din nou indexate.

Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că măsurile de îngheţare a salariilor şi pensiilor sunt temporare şi că vede o posibilă indexare în a doua parte a anului viitor, în cazul în care România se echilibrează financiar.

„Măsurile de îngheţare de salarii sunt măsuri temporare. Eliminarea de sporuri este o măsură definitivă.

Dar îngheţarea şi neindexarea salariilor şi pensiilor este temporară. În cazul în care lucrurile se reechilibrează în 2026 văd posibilă o indexare undeva în a doua parte a anului viitor.

Dar România are nevoie de cel puţin un an pentru reaşezarea echilibrului fiscal-bugetar cu condiţia să avem şi măsuri de susţinere a economiei“, a declarat vicepremierul Tanczos Barna.

Barna crede că România poate reintra pe creştere economică timp de zece ani, dar această creştere nu trebuie să se mai bazeze pe consum.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.