Acasă Blog Pagina 763

Peste 400 de viceprimari vor fi dați afară, iar 18.000 de posturi din administrațiile publice vor dispărea

Peste 18.000 de posturi din Unitățile Administrativ-Teritoriale vor dispărea, iar peste 400 de viceprimari vor fi dați afară.

Este vorba despre comunele au sub 1.500 de locuitori, a anunțat Cseke Attila, ministrul Dezvoltării.

Potrivit ministrului, măsurile vor fi aplicate începând cu următorul mandat al aleșilor locali, adică după 2028.

„Este vorba despre 810.390 de posturi din simularea noastră. Care rămân sau dispar?

Care pot să dispară prin această formulă, dar, încă o dată, cel mai important este criteriul profesional.

Adică nu venim peste tot, pentru că sunt UAT-uri la care numărul acesta de personal este un număr suficient și profesionist.

Și se intervine pe acest criteriu. De asemenea, la autoritățile mai mici, o să propunem desființarea funcției de viceprimar la UAT-urile sub 1.500 de locuitori.

Este vorba de peste 400 de UAT-uri”, a spus Cseke Attila.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Cadrele didactice și copiii din grădinițe s-au întâlnit în nordul județului Sibiu. „Împreună să fim mai buni”

În cadrul proiectului educațional interinstituțional județean „Împreună să fim mai buni”, zeci de cadre didactice și copii din grădinițele partenere din județul Sibiu s-au întâlnit, recent, pentru un schimb de experiență dedicat promovării incluziunii, empatiei și diversității.

Evenimentul a fost deschis sub coordonarea și în prezența inspectoarelor școlare prof. dr. Maria Turean și prof. Carmen Firu, reprezentante ale Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, care au subliniat importanța colaborării între unitățile de învățământ preșcolar și promovarea educației incluzive încă din primii ani de viață ai copilului.

Programul a fost marcat de momente artistice și prezentări creative, în care copiii au fost actorii principali ai unui spectacol al valorilor umane.

„Au dansat cu entuziasm și talent copiii de la Grădinița „Dumbrava Copiilor” Dumbrăveni, sub îndrumarea doamnei profesor Șandru Ana Maria, iar elevii Școlii Populare de Arte și Meserii din Sibiu, coordonați de Luminita Maria Dejan, au adus un plus de culoare prin cântece și dansuri.

Un moment deosebit a fost susținut de cadrele didactice de la Grădinița „Rază de Soare” Mediaș, care au prezentat o poveste emoționantă despre incluziune și acceptare, captând atenția tuturor participanților și transmițând un mesaj profund despre prietenie și empatie.

Evenimentul a fost și un prilej de prezentare a bunelor practici din grădinițele partenere, fiecare instituție aducând exemple valoroase de activități desfășurate cu copiii pentru dezvoltarea socială timpurie și sprijinirea diversității.

Proiectul, inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Sibiu în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Sibiu, s-a desfășurat sub coordonarea inspectorilor școlari și a directorilor grădinițelor implicate, reunind peste 25 de instituții de învățământ preșcolar din județ.

Tema centrală – Educația socială timpurie și incluziunea – a fost abordată prin activități comune, expoziții, dans, povești și multă implicare din partea celor mici, demonstrând că valorile se învață și se trăiesc de la cea mai fragedă vârstă.

„Împreună să fim mai buni” nu este doar un titlu de proiect, ci o realitate care prinde viață atunci când educația este făcută cu suflet, iar copiii sunt sprijiniți să crească în armonie și acceptare.

Gazda evenimentului: Grădinița Șaroșu pe Târnave- Dumbrăveni, director prof. Ramona Dârloșan”, au transmis organizatorii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Guvernul Ilie Bolojan a adoptat primele măsuri. Ședința a avut loc luni seara

Guvernul condus de Ilie Bolojan s-a reunit, luni seara, la ora 21, după numai o oră de la depunerea jurământului și a adoptat primele măsuri.

Guvernul a aprobat, în ședința de luni, proiectul de lege prin care sunt stabilite domeniile în care Executivul va putea emite ordonanțe simple pe perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a legii şi până la reluarea lucrărilor Parlamentului în cea de a doua sesiune ordinară a anului 2025.

Astfel, Guvernul va putea reglementa în următoarele domenii de activitate: finanțe și economie, dezvoltare, lucrări publice și administrație, agricultură, muncă și solidaritate socială, digitalizare, sănătate, transporturi și infrastructură, mediu, afaceri externe, activități consulare și investiții străine, investiții și proiecte europene, cultură și în ceea ce privește prorogarea sau modificarea unor termene prevăzute în acte normative cu putere de lege.

Proiectul de lege va fi transmis Parlamentului cu solicitarea de a fi dezbătut și aprobat în procedură de urgență.

În același timp, a fost adoptată Ordonanța de urgență privind stabilirea unor măsuri la nivelul administrației publice centrale

Ordonanța de urgență adoptată în ședința de luni transpune în legislația de organizare a Executivului Hotărârea adoptată de Parlament pentru acordarea încrederii Guvernului.

Astfel, la nivelul Guvernului își vor desfășura activitatea cinci viceprim-miniștri, dintre care doi viceprim-miniștri cu portofoliu și trei viceprim-miniștri fără portofoliu. Atribuțiile viceprim-miniștrilor fără portofoliu se stabilesc prin decizie a prim-ministrului.

De asemenea, potrivit actului normativ, un viceprim-ministru fără portofoliu coordonează instituțiile publice și structurile din cadrul aparatului de lucru al Guvernului, un viceprim-ministru fără portofoliu coordonează reforma statului și procesul de eficientizare a activității instituțiilor publice, și, totodată, viceprim-miniștrii fără portofoliu avizează proiectele de acte normative care au impact bugetar, conform deciziei prim-ministrului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Sibian accidentat pe o trecere de pietoni de pe strada Rahovei

Un pieton a fost rănit, luni seara, într-un accident produs pe o trecere de pietoni de pe strada Rahovei din municipiul Sibiu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Rahovei o sibiancă în vârstă de 51 de ani nu a acordat prioritate de trecere și a acroșat un sibian în vârstă de 47 de ani, care se afla în traversare regulamentară pe trecerea de pietoni.

În urma accidentului, bărbatul a suferit mai multe leziuni.

Acesta a primit asistență medicală din partea unui echipaj al Ambulanței Sibiu.

În urma impactului, bărbatul a suferit un traumatism la picior și escoriații la mâini, fiind transportat la UPU Sibiu în stare stabilă.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sute de șoferi sancționați pe șoselele din Sibiu Amenzi de peste 200.000 de lei

Polițiștii rutieri sibieni au constatat în weekend 10 infracțiuni la regimul circulației, au reținut 25 de permise de conducere și au retras 41 de certificate de înmatriculare.

De asemenea, au fost aplicate 570 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 200.000 de lei.

În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un moped condus pe Șoseaua Alba Iulia de către un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Cisnădie.

Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit că mopedul nu este înregistrat.

În cauză, la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat/neînregistrat.

În Șelimbăr, un bărbat în vârstă de 45 de ani, din Șelimbăr, a condus un autoturism pe DJ 105 G, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un copac de pe marginea drumului.

Evenimentul s-a soldat doar cu pagube materiale.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,81 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Șelimbăr, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

În Tălmaciu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gheorghe Lazăr de către un sibian în vârstă de 67 de ani.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,68 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În afara localității Tălmaciu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe DJ 106 G de către un bărbat în vârstă de 50 de ani, din Arpașu de Jos.

În urma testării alcoolscopice a conducătorului auto a rezultat o valoare de 0,73 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În Rășinari, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Octavian Goga de către un localnic în vârstă de 21 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul că autoturismul condus de către tânăr nu este înmatriculat.

Astfel, la nivelul Secției de Poliție Rurală Șelimbăr, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat/neînregistrat.

În Mediaș, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Stephan Ludwig Roth de către un localnic în vârstă de 34 de ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că dreptul bărbatului de a conduce autovehicule pe drumurile publice este suspendat.

În cauză, la nivelul Biroului Rutier Mediaș, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducere având acest drept suspendat.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Muzeul Astra sărbătorește, marți, Sânzienele. Surprize pregătite pentru sibieni

Muzeul ASTRA sărbătorește în data de 24 iunie, Sânzienele, Ia, frumusețea și feminitatea prin mai multe evenimente.

Astfel, la Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului vor avea loc următoarele:

· 9.30 – 11.45, Sfânta Liturghie la Biserica din lemn „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, Bezded, Sălaj (79A), urmată apoi de activități dedicate tradițiilor ancestrale și dansului participativ.

· 12.00 – 15.00, în cadrul atelierului „Sânziene. Flori și fire de dor”, participanții vor împleti coronițe din flori de sânziene în două locații emblematice din Muzeu: Biserica din lemn „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” și Casa parohială din Spermezeu, Bistrița-Năsăud.

· 12.00-15.00, seminarul „Practicarea și transmiterea dansului în comunități patrimoniale și metode de facilitare a dansului într-un muzeu”, susținut de etnologul drd. Menuț Maximinian în dialog cu dr. Mirela Crețu va fi completat de un workshop de dansuri tradiționale cu Grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac, județul Bistrița-Năsăud – Casa parohială Spermezeu, Bistrița-Năsăud

· 14:00 – 15:00, Expoziția Dansul – patrimoniul intangibil european în mișcare din Pavilionul Muzeal Multicultural, Sala 2, va fi animată de workshop-ul de dans al Grupului de tradiții și obiceiuri din Tureac.

· 16.00, elevii Școlii de dans „Ioan Macrea” pornesc „Hora satului” la Târgul de țară. Evenimentul face parte din proiectul „Copilăria în pași de dans” inițiat de CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu în parteneriat cu Muzeul ASTRA și cofinanțat de Primăria Sibiu prin Agenda Culturală 2025.

În plus, grupul de tradiții și obiceiuri din Tureac readuce în atenția vizitatorilor ritualul de pe Valea Bârgăului legat de cununile de Sânziene și va recrea momente din nunta tradițională din Tureac.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Aproape 5.000 de autovehicule controlate în județul Sibiu. S-a terminat acțiunea „Alcohol & Drugs”

În perioada 16-22 iunie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au participat la acțiunea „Alcohol & Drugs”, desfășurată în cadrul calendarului de acțiuni ROADPOL.

Scopul acesteia este prevenirea accidentelor de circulație produse pe fondul consumului de băuturi alcoolice și/sau de substanțe interzise.

Polițiștii rutieri au acționat pe raza întregului județ cu aparatele etilotest și drugtest pentru depistarea conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului sau a substanţelor interzise.

Pe parcursul săptămânii, au fost controlate 4.875 de autovehicule, fiind efectuate 3.507 testări privind consumul de alcool, dintre care 35 au avut rezultat pozitiv.

„Astfel, 33 de conducători auto au fost depistați la volan sub influența alcoolului, în 27 de cazuri concentrația fiind cuprinsă între 0,001 și 0,40 mg/l, alcool pur în aerul expirat (faptă ce constituie contravenție și se sancționează cu amendă și suspendarea dreptului de a conduce), iar 6 cu concentrație de peste 0,40 mg/l, faptă ce constituie infracțiune, fiind întocmite dosare penale.

Totodată, două testări au indicat rezultate pozitive în cazul altor participanți la trafic (bicicliști, pietoni).

Spre exemplu, la data de 21 iunie a.c., în jurul orei 22:40, în municipiul Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control în trafic un autoturism condus pe strada Nicolae Iorga de către un bărbat în vârstă de 39 de ani, din municipiul Bârlad.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 1,11 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

La nivelul Secției de Poliție Urbană Sibiu se continuă cercetările, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

În aceeași perioadă, polițiștii au efectuate 105 testări pentru depistarea consumului de droguri, toate în rândul conducătorilor auto. Rezultatele testărilor privind consumul de substanțe psihoactive sunt în curs de prelucrare sau confirmare prin analize de laborator, conform procedurilor legale.

Polițiștii sibieni vor continua să desfășoare astfel de acțiuni pentru reducerea accidentelor rutiere și menținerea unui climat de siguranță pentru toți participanții la trafic”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Viorel Hizo a primit însemnele orașului, ca Cetățean de Onoare al Sibiului

Astăzi Primăria Sibiu a găzduit o ceremonie emoționantă în cadrul căreia antrenorul sibian Viorel Hizo a primit însemnele orașului, ca Cetățean de Onoare al Municipiului Sibiu.

În prezența consilierilor locali, a familiei, a persoanelor dragi și a oamenilor din fotbalul sibian, dar și cel național, primarul Astrid Fodor i-a înmânat lui Viorel Hizo cheia orașului.

Emoționat, domnul Hizo a înscris un gând în Cartea de Onoare a Sibiului care rezumă dragostea sa pentru orașul în care s-a născut și și -a început cariera:
„Pentru mine, Sibiul este acasă. Este locul în care m-am născut. Am crescut aici. Oriunde m-au dus pașii carierei, Sibiul a rămas punctul meu de echilibru.”

„Trecând în revistă performanțele obținute de dl Hizo și rezultatele sale frumoase, este evident de ce este atât de apreciat ca profesionist.

Dar văzând astăzi atâtea persoane care l-au înconjurat și au vorbit cu multă căldură despre domnul Hizo, mi-am dat seama că, pe lângă un bun profesionist, este și un om iubit și apreciat cu sinceritate.

Felicitări domnului Hizo pentru obținerea acestui titlu din partea Sibiului, care îl așază între personalitățile orașului, acolo unde îi este locul.

Felicitări pentru o viață întreagă dedicată sportului, pentru pasiunea cu care s-a implicat în acest sport și pentru standardele înalte pe care le-a atins în pregătirea sportivilor și echipelor pe care le-a antrenat”, a spus primarul Astrid Fodor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Guvernul Ilie Bolojan A FOST VOTAT de Parlament

Guvernul Bolojan a fost votat luni, 23 iunie, în plenul Parlamentului cu un total de 301 voturi pentru și 9 voturi împotrivă.

Parlamentarii de la AUR, S.O.S. România şi POT nu au participat la vot.

Înaintea votului, Ilie Bolojan a susținut un discurs de aproximativ un sfert de oră în care a descris direcțiile pe care și le asumă în calitate de prim-ministru.

„În numele meu personal și al echipei de miniștri, vă mulțumesc pentru încrederea pe care ne-ați acordat-o.

Din această seară, după depunerea jurământului, așa cum v-am spus, vom face tot ceea ce ține de noi să respectăm acest vot, să fim în serviciul țării noastre și să-i respectăîm pe români”, a declarat Ilie Bolojan după vot.

Premierul și miniștrii vor depune jurământul la ora 20, la Palatul Cotroceni.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

S-a terminat cu concediile medicale fictive. Va fi introdusă „taxa pe boală”

Românii care își vor lua concedii medicale vor plăti așa-numita taxă pe boală pentru a împiedica concediile medicale fictive.

Aceasta este una dintre măsurile pentru creșterea veniturilor la Casa de Asigurări de Sănătate.

Potrivit noilor reglementări, se dorește stoparea concediilor medicale false. Se va plăti contribuție la sănătate pentru toate concediile medicale.

Până acum erau exceptate de la plată mai multe categorii de persoane, pacienții bolnavi cronic, mamele cu copii bolnavi sau aflate în concediu maternal.

Acest lucru nu se va mai întâmpla, deci vor plăti CASS.

„De asemenea, se vor elimina unele scutiri pentru a crește cu 20% numărul de oameni care plătesc la sănătate. În acest moment sunt 6,3 milioane de români care plătesc taxele la sănătate și beneficiază 16,6 milioane.

România are cele mai multe categorii de persoane exceptate de la plata CASS.

Pensionarii cu pensii mari vor plăti și ei CASS și este stabilit un prag de peste 4.000 lei, deci cine depășește acest prag va plăti CASS.

Vor fi reduse cu peste 20% paturile pentru internările de lungă durată până în 2030, iar medicii vor fi plătiți în funcție de cât de bine își fac treaba, cu bonusuri de performanță.

Sporurile vor fi reduse în spitalele care au datorii. Șefii de secție vor fi numiți de managerii spitalelor, nu de universități și vor avea contracte cu obiective clare.

Și mai multe spitale vor trebui să lucreze împreună pentru a cumpăra, de exemplu, materiale medicale mai ieftine”, anunță Digi 24.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Surprinzător: băuturile ambalate în sticlele din sticlă au mai multe microplastice decât cele din recipientele din plastic

Un studiu recent publicat de agenția franceză pentru siguranța alimentară (ANSES) a făcut o descoperire neașteptată.

Cercetarea indică faptul că sticlele de sticlă ar conține un număr mai mare de microplastice decât echivalentele lor din ambalaje de plastic.

Această nouă constatare ar deschide o nouă linie de analiză privind omniprezența acestor particule în materiale cu care nu sunt asociate.

Această contaminare se datorează probabil vopselei care îmbracă capacele metalice, potrivit studiului cofinanțat de Anses și publicat în revista de specialitate „Journal of Food Composition and Analysis”.

Microplasticele, bucăți de plastic în mare parte invizibile, au fost detectate în diverse medii. De la aerul pe care îl respirăm până la alimentele pe care le consumăm și chiar în interiorul corpului uman.

Deși nu există încă dovezi directe că această prezență masivă este dăunătoare pentru sănătatea umană, descoperirea în sticlele de sticlă a surprins cercetătorii.

Obiectivul studiului era „de a investiga cantitatea de microplastice din diferite tipuri de băuturi vândute în Franța și de a examina impactul pe care îl pot avea diferitele ambalaje”, așa cum a confirmat directorul de cercetare al ANSES, Guillaume Duflos, pentru AFP.

Rezultatele au arătat o medie de aproximativ 100 de particule de microplastice pe litru în sticle de sticlă de băuturi răcoritoare, limonadă, ceai rece și bere. Această cifră este între „de cinci și cincizeci de ori mai mare decât rata detectată în sticle de plastic sau cutii de metal”.

Doctoranda Iseline Chaib, care a efectuat cercetarea, a recunoscut că se așteptau „rezultatul opus”.

Probele analizate au indicat că majoritatea particulelor detectate proveneau de la capacele recipientelor.

„Am detectat că, în sticlă, particulele detectate aveau aceeași formă, culoare și compoziție polimerică ca vopseaua de pe exteriorul capacelor care sigilează sticlele de sticlă”, a explicat echipa.

În contrast, studiul a relevat că cantitatea de microplastice din apă (naturală și minerală) era relativ scăzută în toate tipurile de ambalaje, cu 4,5 particule pe litru în sticlele de sticlă și 1,6 particule în plastic.

Vinul conținea, de asemenea, puține microplastice, chiar și în sticlele de sticlă cu capace. Guillaume Duflos a subliniat că motivul acestei discrepanțe „rămâne de explicat”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Am ajuns rău: 23 de sesizări de violență domestică, în weekend, în județul Sibiu

În weekend, polițiștii sibieni au intervenit la 23 de sesizări privind fapte de violență domestică în diferite localități din județ.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, acesta a rezultat pozitiv în cazul a 5 dintre intervenții, motiv pentru care în perioada specificată au fost emise 5 ordine de protecție provizorii.

Polițiștii sibieni au fost sesizați prin apel 112 despre faptul că într-un imobil, de pe strada Ștefan cel Mare din muncipiul Sibiu, o femeie a fost agresată de către partenerul ei.

Din cercetările efectuate la fața locului a reieșit faptul că la aceeași dată, o tânără în vârstă de 23 de ani ar fi fost agresată de către un bărbat în vârstă de 34 de ani, ambii din Sibiu.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile prin care bărbatul a fost obligat să păstreze o distanță minimă de 100 de metri față de tânără, domiciliul și locuința acesteia.

De asemenea, polițiștii sibieni au fost sesizați direct de către o sibiancă în vârstă de 35 de ani despre faptul că fostul partener a amenințat-o și a lovit-o în repetate rânduri.

Din cercetările efectuate a reieși faptul că cele sesizate se confirmă, iar împotriva sibianului în vârstă de 40 de ani a mai fost emis un ordin de protecție anterior, care a expirat.

Astfel, în urma întocmirii formularului de evaluare a riscului polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.