Acasă Blog Pagina 765

ULTIMA ORĂ: Cutremur produs în România luni dimineața

Un cutremur mediu s-a produs în România, luni dimineața la ora 4.42, în zona seismică Vrancea, informează Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

„În ziua de 23 iunie 2025, la ora 04:42:13 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICĂ VRANCEA, BUZĂU un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.0, la adâncimea de 125.3 km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 51km V de Focșani, 51km NV de Buzșu, 68km SE de Sfântu-Gheorghe, 74km E de Brașov, 81km NE de Ploiești”, a transmis INCDFP.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Caniculă în România până vineri. Ne vom răcori în weekend

ANM a anunțat o încălzire semnificativă a vremii în această săptămână, cu temperaturi care vor atinge pragul caniculei.

ANM a emis, luni dimineața, un Cod Galben de caniculă valabil până miercuri la ora 10 care include și județul Sibiu.

Potrivit ANM, pe arii relativ extinse va fi caniculă și se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 34 și 38 de grade.

Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Noaptea va fi caldă, cu temperaturi minime în general între 17 și 20 de grade

Luni, 23 iunie, vremea va deveni călduroasă în majoritatea zonelor țării, cu disconfort termic în creștere. Local în Oltenia și izolat în Muntenia și în sudul Banatului va fi caniculă.

Cerul va fi mai mult senin, cu unele înnorări noaptea în nord și nord-vest unde pe arii restrânse vor fi averse și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în regiunile estice, nord-vestice și la munte.

Temperaturile maxime se vor situa în general între 28 și 34 de grade, iar cele minime între 10 și 22 de grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei spre 5 grade.

Marți, 24 iunie, vremea va fi călduroasă în cea mai mare parte a teritoriului, caniculară în Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea continentală și pe arii restrânse în Banat și în sud-vestul Transilvaniei, unde și disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmând să atingă sau să depășească pragul critic de 80 de unități.

Cerul va fi mai mult senin, cu unele înnorări ziua în nord și în nord-est, unde izolat vor fi averse slabe și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, temporar cu intensificări ziua la munte, local în jumătatea de nord a țării și izolat în rest.

Temperaturile maxime se vor situa între 29 și 37 de grade, iar cele minime între 10 și 21 de grade, mai scăzute în depresiuni spre 6 grade, dar și mai ridicate pe litoral până la 23 de grade.

Miercuri, 25 iunie, vremea se va menține călduroasă, caniculară în Banat, Oltenia, Muntenia, cea mai mare parte a Crișanei, local în Transilvania și izolat în sudul Moldovei și partea continentală a Dobrogei, zone în care și disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime se vor situa în general între 29 și 37 de grade. Cerul va fi variabil, mai mult senin dimineața și noaptea.

Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în cursul zilei în regiunile nord-vestice și centrale și la munte.

Temperaturile minime se vor încadra între 9…10 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 22…24 de grade în Dealurile de Vest și pe litoral.

Joi, 26 iunie, vremea va fi în continuare călduroasă în întreaga țară – caniculară în Banat, Oltenia, Muntenia, partea continentală a Dobrogei, cea mai mare parte a Crișanei, local în Transilvania și izolat în sudul Moldovei, zone în care și disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși pragul critic de 80 de unități.

Cerul va fi variabil și doar izolat, după-amiaza, îndeosebi în zonele de munte, iar noaptea în regiunile nord-vestice, vor fi averse și descărcări electrice.

Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în cursul zilei la munte.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 38 de grade, iar cele minime între 9…10 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 24…25 de grade în Dealurile de Vest.

Vineri, sâmbătă și duminică, temperaturile vor începe să mai scadă, mai întâi în vestul, centrul și nordul țării, apoi și în rest.

Probabilitatea pentru manifestări de instabilitate atmosferică va fi ridicată în prima zi a intervalului (vineri) în regiunile vestice, centrale, nordice și la munte, iar în a doua zi (sâmbătă) în cea mai mare parte a teritoriului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Incendiu într-un duplex din Șelimbăr. Pompierii au stins focul

UPDATE 2: În urma incendiului care s-a manifestat la un aparat electrocasnic (prăjitor de pâine), au ars un frigider și a fost parțial afectată mobilă de bucătărie. Întregul imobil a fost inundat cu fum.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit electric.

UPDATE: „Pompierii au lichidat incendiul care s-a manifestat la un aparat electrocasnic din bucătărie.

Se lucrează pentru stabilirea cauzei probabile de izbucnire a incendiului și pentru ventilarea încăperilor.

Din fericire nu sunt victime”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Salvatorii sibieni intervin, duminică seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în interiorul unui imobil tip duplex din Șelimbăr.

„ISU Sibiu intervine de urgență pe strada Octavian Goga din Șelimbăr pentru stingerea unui incendiu care se manifestă în interiorul unui imobil de tip duplex.

La fața locului sunt mobilizate două autospeciale de stingere, o autoscară și un echipaj SMURD.

Din primele informații incendiul se manifestă la etajul imobilului”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

România 2025: Elevi puși să muncească pentru a nu rămâne corigenți. Au cărat moloz și parchet la școală

Mai mulți elevi de la o școală din județul Dolj, care riscau să rămână corigenți, au fost puși să muncească în schimbul unei medii de trecere.

Potrivit părinților, copiii care riscau să rămână corigenți au fost trimiși să care găleți de moloz și să încarce parchet, în contextul unor lucrări de renovare desfășurate în școală.

Elevii reveneau acasă epuizați, murdari și cu dureri de spate și mâini.

Se pare că activitatea s-ar fi desfășurat mai multe zile la rând, elevii fiind implicați în muncă fizică timp de 3-4 ore zilnic, chiar în preajma încheierii mediilor.
Unii părinți afirmă că inclusiv directoarea școlii le-ar fi cerut elevilor să „ajute” la transportul materialelor.

„Copiii erau cu roabele, cărau molozul. Nu mi se pare normal, pentru că nici noi nu îi punem acasă”, a declarat un părinte pentru Știrile PRO TV.

„Doamna directoare i-a rugat pe copii să ajute să care parchet. Nu au făcut ore. Ei sunt copii, trebuie să învețe!”, a spus un alt părinte.

Situația nu a fost necunoscută cadrelor didactice. O profesoară a declarat că i-a văzut pe copii muncind alături de îngrijitorul școlii și i-a avertizat că nu e rolul lor să facă astfel de sarcini.

„Îl ajutau pe îngrijitorul școlii să demoleze sobele. I-am întrebat ce e cu ei, le-am spus că nu e treaba lor acolo. Acești copii cărau gălețile de 25 de kg de moloz, abia puteau să meargă”, a declarat Gheorghița Stănică, profesoară la școala din Apele Vii, pentru Știrile PRO TV.

SURSĂ FOTO: educatieprivata.ro

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Mașină răsturnată pe DN 1. Trei persoane implicate în accident

Două persoane au fost rănite, duminică, într-un accident produs pe Drumul Național 1, în localitatea Bradu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe DN 1, din direcția Brașov spre Sibiu, un sibian în vârstă de 63 de ani, a pierdut controlul direcției de deplasare și s-a răsturnat în șanțul de pe marginea carosabilului.

În urma evenimentului, doi pasageri sibieni din autoturism, o femeie de 54 de ani și un bărbat de 58 de ani, au fost răniți și transportați la spital.

Un echipaj SMURD, o autospecială de stingere și două echipaje de la Ambulanța Sibiu au intervenit la acest eveniment.

În accident au fost implicate trei persoane care au primit asistență medicală la fața locului:

  • echipajul SMURD a preluat un bărbat în vârstă de 58 de ani care a suferit un traumatism la mâna și l-a transportat la UPU Sibiu
  • echipajul de la Ambulanță a preluat o femeie în vârstă de 54 de ani cu multiple traumatisme și a transportat-o la UPU Sibiu
  • Un bărbat în vârstă de 63 de ani a fost evaluat medical însă a refuzat transportul la spital.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Miniștrii propuși de PNL. Nume surpriză la liberali și USR. Cătălin Predoiu continuă la MAI

Ilie Bolojan a anunțat că noul guvern va fi validat mâine și că PNL propune menținerea lui Cătălin Predoiu la Interne și a lui Daniel David la Educație.

Alături de aceștia vor fi și nume noi, respectiv Alexandru Nazare la Finanțe și Dragoș Pîslaru la Fonduri Europene.

Premierul desemnat Ilie Bolojan a anunțat că sunt îndeplinite condițiile pentru validarea noului guvern, care vor avea loc mâine. De asemenea, acesta a prezentat propunerile PNL pentru alte patru ministere.

La Ministerul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu își va continua mandatul;

În cazul Ministerului Educației, își va continua mandatul Daniel David;

Pentru Finanțe, Bolojan a spus că alegerea PNL este Alexandru Nazare;

La Fonduri Europene, PNL îl nominalizează pe Dragoș Pîslaru.

În cazul MAI și Educației, Ilie Bolojan a subliniat că “se bazează pe experiența și pe competența pe care miniștrii dovedit-o” în trecut. În cazul desemnărilor noi, Bolojan a spus că mizează pe experiență mare în domeniile în care sunt nominalizați.

USR a nominalizat, ieri, patru portofolii:

Ministerul Apărării – Ionuț Moșteanu (care va deveni și vicepremier);

Ministerul de Externe – Oana Țoiu;

Ministerul Economiei și Digitalizării – Radu Miruță;

Ministerul Mediului – Diana Buzoianu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Un nou partid a fost lansat în România. „Este o mișcare de rezistență morală”

Sâmbătă a avut loc conferința oficială de lansare a Partidului Acțiunea Conservatoare (ACT), lansat de Claudiu Târziu.

Principalul moment al conferinței a fost discursul fondatorului și liderului ACT, Claudiu-Richard Târziu, care a subliniat elementele definitorii din programul polic al formațiunii.

„ACT nu este o improvizație electorală. Este o mișcare de rezistență morală și o platformă de reconstrucție națională”, a precizat politicianul.

Târziu spune că România se află într-un moment de răscruce, în care criza valorilor, cenzura și haosul legislativ paralizează societatea. ACT își propune să repornească „busola morală, economică și culturală a națiunii”.

„Noi nu lansăm doar o formațiune politică. Lansăm o chemare. Chemarea la reclădire națională”, a spus Târziu

Liderul ACT a structurat proiectul politic în jurul a trei axe fundamentale:

  • Libertatea – ca drept de a spune adevărul și de a trăi în numele lui;
  • Ordinea – bazată pe lege, dreptate și autoritate, în opoziție cu haosul și relativismul;
  • Prosperitatea – ca rezultat al muncii cinstite, bine plătite, în România.

„Nu ne adaptăm la vremuri. Le înfruntăm. Nu mimăm schimbarea. Pornim reconstrucția”, spune europarlamentarul.

În finalul discursului, Claudiu Târziu a transmis un avertisment ferm legat de rescrierea istoriei naționale, de interzicerea simbolurilor identitare și de reinstaurarea cenzurii:

„Ni se interzic din nou eroii, martirii și sfinții. Se incriminează opinia. Se instalează din nou cenzura – sub ochii noștri, fără reacție, inclusiv din partea opoziției parlamentare”, a spus Târziu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/ERATĂ: Academicianul Leon Dănăilă nu a murit

UPDATE: Cunoscutul neurochirurg Leon Dănăilă trăiește! Societatea Română de Chirurgie Cardiovasculară a anunțat moartea lui în mod eronat.

Mai mulți medici au intervenit după comunicatul Societății Române de Chirurgie Cardiovasculară și au infirmat anunțul conform căruia prof. Dănăilă ar fi murit.

Leon Dănăilă a transmis un mesaj pe pagina oficială de Facebook.

Dragi prieteni,

Am aflat cu surprindere (și un pic de umor negru) că circulă o știre falsă despre moartea mea. Vreau să vă asigur personal că sunt bine, sănătos și foarte viu.

Nu știu de unde a pornit această dezinformare, dar vă mulțumesc tuturor celor care v-ați îngrijorat sau ați trimis mesaje. Apreciez grija voastră.

Vă rog să nu dați mai departe astfel de știri neverificate. Într-o lume în care veștile circulă cu viteza luminii, adevărul are nevoie de sprijinul nostru.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Academicianul Leon Dănăilă a murit la vârsta de 91 de ani, a anunțat, duminică, președintele Societății Române de Chirurgie Cardiovasculară.

„A murit cunoscutul neurochirurg Leon Dănăilă, la 91 de ani. Academicianul a efectuat peste 40.000 de operații pe creier.

Personlitate marcantă, domnia sa a adus contribuții determinante la dezvoltarea neurochirurgiei vasculare intracerebrale și a neurochirurgiei în general.

A fost pionierul intervențiilor neurochirurgicale folosind microscopul operator. La școala domniei sale de la Spitalul Bagdazar Arseni a instruit cu generozitate și altruism generații de neurochirurgi.

Societatea Română de Chirurgie Cardiovasculară îi aduce un pios omagiu. Condoleanțe.

Presedinte SRCCV,

Prof. Univ. Dr. Horatiu Moldovan”

Leon Dănăilă a fost medic specialist neurochirurg la Institutul Național de Neurologie și Boli Neurovasculare, fiind membru titular al Academiei Române.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Anunț de ULTIMĂ ORĂ de la SRI. „Folosesc abuziv numele și sigle asemănătoare cu cele ale SRI”

SRI avertizează că pe platforma TikTok au fost identificate conturi care folosesc abuziv numele şi sigle asemănătoare cu cele ale SRI.

Reprezentanţii Serviciului anunţă că există un cont oficial al instituţiei pe TikTok.

Serviciul Român de Informaţii recomandă populaţiei să verifice întotdeauna sursa informaţiilor şi să urmărească doar canalele oficiale ale SRI – site-ul sri.ro şi conturile de pe platformele Facebook şi Instagram.

”Pe platforma TikTok au fost identificate conturi care folosesc abuziv numele şi sigle asemănătoare cu cele ale SRI, fără a avea vreo legătură cu instituţia.

Precizăm că niciunul din aceste conturi nu aparţine SRI şi nu reflectă poziţia oficială a instituţiei.

În ultimele zile, pe aceste conturi au fost publicate imagini şi texte referitoare la subiecte precum dezinformarea, proiecte legislative şi „fake news” – toate prezentate într-un mod care poate crea confuzie”, a anunțat SRI pe pagina de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FITSi atenți! A treia zi include o conferință specială cu Éric-Emmanuel Schmit, un spectacol de Milo Rau, „Grădina de sticlă”, „Spirala vieții” în Piața Mare

Cea de-a 32-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu cuprinde peste 842 de evenimente pe parcursul a zece zile pline de teatru, dans, muzică, circ, expoziţii şi multe altele. Sunt aşteptaţi peste 5000 de artişti din 82 de ţări.

Conform tradiției, FITS prezintă în perioada festivalului, care anul acesta are loc între 20 și 29 iunie, FITSRecomandă – o rubrică informativă cu cele mai captivante spectacole ale zilei, astfel încât cei prezenți la Sibiu să poată face cele mai potrivite și inspirate alegeri.

Astfel, 22 iunie, a treia zi de Festival, ne aduce un dialog între Éric-Emmanuel Schmitt şi jurnalistul Ionuț Sociu, „Vizionara” – un spectactacol de Milo Rau, „Grădina de sticlă” – bazat pe romanul cu același nume scris de Tatiana Țîbuleac, distins cu Premiul Uniunii Europene pentru Literatură, dar și o sculptură suspendată la 40 de metri prezentă în „Spirala vieții” în Piața Mare.

A treia zi de festival înseamnă aproximativ 20 țări, care prezintă zeci spectacole captivante, 15 spectacole outdoor gratuite, 3 spectacole difuzate online. Cel mai ieftin bilet din a treia zi costă numai 30 lei.

Sumarul zilei în cifre

● Aproximativ 20 de țări prezintă spectacole captivante

● 15 spectacole outdoor gratuite

● 3 spectacole difuzate online

● Cel mai ieftin bilet costă 30 de lei

Recomandările zilei de 22 iunie

Éric-Emmanuel Schmitt în dialog cu Ionuț Sociu, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 12:00 (Detalii)

FITS Talks cu Marius Chivu – online, 13:00 (Detalii)

Grădina de sticlă, Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Chișinău, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala Lulu, 16:00 (Detalii)

Bazinul de nord, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București, Teatrul GONG – Sala parter, 17:00 (Detalii)

Mozart Requiem KV626, Dorking Choral Society cu soliști români de seamă, Catedrala Luterană Evenghelică ,,Sf. Maria”, 19:00 (Detalii)

Nunta însângerată, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, Sala mare TNRS 20:00 (Detalii)

Glorie lui Dumnezeu, Howard Gospel Choir of Howard University, Biserica Ursulinelor, 20:00 (Detalii)

Cifre, Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași, Teatrul GONG – Sala etaj, 21:00 (Detalii)

Radio Nostalgia, Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Facultatea de Arte în Limba Maghiară, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 23:00 (Detalii)

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 842 de evenimente și 5000 de artiști din 82 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 20 iunie – 29 iunie, tema ediției cu numărul 32 fiind MULȚUMESC. FITS 2025 are 842 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 82 de țări. Tema din acest an – MULȚUMESC – reprezintă legătura între generozitate, bucurie, puterea de a dărui, emoție și relația dintre artiști și public, mijlocită de toți cei care contribuie la susținerea acestui miraculos proces.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS. Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Ar fi cazul să luăm exemplu de la alții și să terminăm cu avalanșa de zile libere”. Mesaj pentru reducerea liberelor legale

Diana Șucu, soția patronului de la Rapid, Dan Șucu, crede că ar fi cazul ca statul român să mai reducă din zilele libere acordate bugetarilor.

Diana Șucu pare să fi fost inspirată de președintele SUA, Donald Trump, a cărui postare a distrubuit-o soția șefului de la Rapid.

Diana Șucu a distribuit postarea în mediul online, atașând, totodată, un mesaj ferm: „Poate ar fi cazul să luăm exemplu de la alții și să terminăm cu avalanșa de zile libere plătite… tot din banii noștri”.

În Statele Unite ale Americii, Donald Trump a vorbit despre cheltuielile uriașe generate de zile libere ale bugetarilor și a anunțat măsuri drastice din acest punct de vedere.

„Ne costă miliarde, trebuie să schimbăm asta”, au fost cuvintele sale.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Bat clopotele… de nuntă

Articol de Sorin Cigher

Cei trecuți de vârsta tinereții știu de ce bat clopotele în turlele bisericii. Unii nu suntem familiarizați cu aceste obiceiuri, nu avem clopote în biserici, dar glasul lor îl auzim, fără să știm  de ce răsună. Bătăile clopotelor prevesteau ceva, fie un eveniment important, fie o sărbătoare sau un pericol de incendiu, ori o calamitate, dezastru iminent, precum o sirena modernă răsună strident și azi. Aceia care știu sunetul fac diferența dintre evenimente; întreabă-i pe cei mai bătrâni și vei afla. Dar este și un obicei, atunci când mirii intră în biserică, să răsune clopotele. Ele anunțau o sărbătoare…, începea nunta.

Am să las clopotele deoparte, nu știu multe despre ele, dar am să vorbesc despre ceva care răsună a sărbătoare și aud zilnic sunetul ciudat, chiar strident uneori, parcă nu se mai oprește, dar e de bine! Sunetele care se fac auzite tot mai des ne vorbesc despre o nuntă, este Nunta Mirelui! Pentru un creștin care știe despre ce nuntă este vorba, tot ce se petrece în lume este sunetul venit de sus, Mirele e gata să înceapă nunta, este la ușă.

Mirele ne-a atras atenția: „Veți auzi de războaie și vești de războaie…”, calamități intense și alte semnale puternice, dar să nu vă întristați, e vorba de sărbătoarea care ne așteaptă, ea este gata să înceapă. Nu te îngrijora, e ultima nuntă la care vei participa, vii și fără dar, oricum nu ai cu ce să-L impresionezi…

u ne place să auzim răsunetul, ne agităm, ne îngrijorăm, intrăm în depresie degeaba, ne panicăm fără motiv, ne facem rău singuri. Privim la scenariile apocaliptice și ne piere cheful de viață, uitând de fapt ce ne-a spus Mirele, El vine pentru a ne lua la nuntă! Este trist, este dureros să vezi că la un pas distanță sau un simplu click, avem informații de pe mapamond, catastrofe aviatice, cutremure, inundații, războaie, epidemii, răscoale, dezbinare, ură, înșelătorii, lipsă de încredere etc., toate există, nu suntem absurzi, am fi lipsiți de discernământ să nu le recunoaștem, parcă totul e întors pe dos, parcă lumea a înnebunit…, zicem în surdină.

Toate acestea pe care le vedem și auzim nu înseamnă răsunetul clopotului de nuntă? Nu ar trebui sa fiu pregătit și să privesc într-un mod pozitiv, că Mirele vine să mă ducă la ospăț? Gândesc în termenii mei sau ai Lui?  Scriptura îmi prezintă viitorul într-o notă optimistă, în condițiile în care sunt invitat și voi fi prezent la nuntă…, iar tot ce se petrece în jur este doar un sunet care îmi amintește că urmează ceva frumos.  

Asigură-te că ți-ai pregătit hainele de sărbătoare, că ți-ai făcut bagajul și pleci cu Mirele, pentru veșnicie! Nu te lăsa întristat privind la ce se petrece în jur,  ca unul fără nădejde, căci știi că Mirele se ține de cuvânt! El vine! El vrea să fii prezent la ospăț, onorează-I invitaţia! Clopotele lumii vor răsuna până la nuntă!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.