Criza politică revine în prim-plan după ce președintele Nicușor Dan a anunțat că negocierile pentru formarea noului Executiv au intrat din nou în impas.
Șeful statului susține că, deși marți părea că s-a conturat o soluție capabilă să strângă o majoritate parlamentară, între timp situația s-a schimbat radical, iar România riscă să rămână în continuare fără un guvern cu puteri depline.
Într-o postare publicată pe Facebook, Nicușor Dan afirmă că singura formulă care părea să beneficieze de sprijin parlamentar era un guvern minoritar PSD, după ce PNL și-ar fi exprimat disponibilitatea de a-l vota, cu anumite condiții privind programul de guvernare.
Potrivit președintelui, liberalii și-au modificat însă poziția în doar câteva zile, readucând negocierile într-un blocaj.
„Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD.
Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare.
De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.
Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



