• Despre noi
  • Termeni si conditii
  • Confidentialitate
  • Despre cookies
  • CONTACT
sâmbătă, aprilie 17, 2021
12 °c
Sibiu
Sibiu 100%
  • Sănătate
  • Educatie
  • Sport
  • Politica
  • Opinii
  • Eveniment
  • Administrație
  • Judeţ
  • Fapt Divers
  • Social
  • Produs în Sibiu
No Result
View All Result
Sibiu 100%
  • Sănătate
  • Educatie
  • Sport
  • Politica
  • Opinii
  • Eveniment
  • Administrație
  • Judeţ
  • Fapt Divers
  • Social
  • Produs în Sibiu
No Result
View All Result
Sibiu 100%
No Result
View All Result
Technova
Home Featured

Un copil din Sibiu infectat cu coronavirus a ajuns în ATI. Aproape 300 de pacienți sunt în spitalele COVID din județ

Gabriel Dogaru by Gabriel Dogaru
18 martie 2021
in Featured, Sănătate
0
Primul copil cu COVID internat la ATI în România

FOTO: ARHIVĂ

Autoritățile din Sibiu au anunțat internarea unui copil în Secția ATI a spitalului de pediatrie, fără a oferi prea multe detalii. În total, în secțiile de terapie intensivă din județ se află 37 de persoane în stare gravă. În ultimele 24 de ore au fost testate pozitiv alte 91 de persoane.

În județul Sibiu, de la debutul pandemiei și până în prezent au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2 21628 de persoane (dintre care în ultimele 24 de ore 91 de persoane). Până la data curentă au fost vindecate 15698 de persoane, iar 775 persoane au decedat (1 în ultimele 24h), din rândul celor confirmate pozitiv. La ora 08:00 erau spitalizate un număr de 295 de persoane, dintre care pe ATI 36 adulți și 1 minor.

După cum anunță Prefectura Sibiu, la solicitarea Sibiu 100%, este vorba despre un copil de 3 ani și 2 luni, o fetiță, starea sa fiind stabilă, iar evoluția din punct de vedere COVID fiind favorabilă.

La nivelul județului Sibiu în ultimele 24 de ore s-au efectuat 773 de teste.

Primul copil internat într-o secție ATI din România, bolnav de COVID-19, s-a înregistrat anul trecut, în luna septembrie. Micuțul, în vârstă de 8 ani, a suferit un sindrom inflamator care i-a agravat starea de sănătătate.

În Sibiu, mai mulți copii au ajuns în ATI în ultimul an, ca urmare a infectării cu virusul SARS-COV-2.

Centru Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, are în monitorizare un număr de 1291 persoane aflate în carantină la domiciliu și un număr de 884 persoane în izolare la domiciliu.

Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției care își desfășoară activitatea în cadrul  Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu  oferă în continuare  sprijin cetățenilor prin răspunsul prompt și eficient la solicitările sosite prin intermediul celor două linii telefonice 0269-211254 și 0269-216103.În ceea ce privește numărul de apeluri din ultimele 24 de ore, acestea au însumat un număr de 51 de apeluri ca urmare a noilor prevederi legale.

În ceea ce privește solicitările la numărul de Urgență 112, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu în ultimele 24 de ore, au răspuns unui număr de 45 de solicitări, iar Serviciul Județean de Ambulanță Sibiu unui număr de 136 solicitări. Intervențiile au fost preponderent cazuri de natură medicală.

În ultimele 24 de ore, au fost desfășurate acțiuni de verificare cu efective mărite în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la  respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii noului Coronavirus, la activităţile de verificare participând 106 forțe ale poliției și poliției locale.

Astfel, au fost verificate 1.293 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și măsurilor impuse privind izolarea/carantina; de asemenea, au fost verificate 87 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și 189 de mijloace de transport, din care 14 mijloace de transport în comun.

În urma controalelor efectuate, polițiștii sibieni au aplicat 53 de sancțiuni contravenționale în valoare de 9.500 de lei, dintre care:

–          2 sancțiuni contravenționale în valoare de 6.000 de lei aplicate pentru nerespectarea măsurii izolării / carantinei. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 58 de ani, din Alțâna, sancționat cu amendă în valoare de 1.000 de lei pentru nerespectarea măsurii izolării, respectiv despre un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Coveș, sancționat cu amendă în valoare de 5.000 de lei pentru nerespectarea măsurii carantinei, revenit din străinătate;

–          50 de sancțiuni contravenționale în valoare de 3.000 de lei pentru nerespectarea măsurii privind portul măștii de protecție;

–          1 sancțiune contravențională în valoare de 500 de lei pentru nerespectarea interdicțiilor privind deplasarea/libera circulație.

Polițiștii locali au verificat 37 de persoane și au aplicat 9 sancțiuni contravenționale cu avertisment pentru nerespectarea măsurii privind portul măștii de protecție.

În cursul zilei de 17 martie a.c., jandarmii sibieni au desfășurat activități de verificare a respectării măsurilor impuse în această perioadă pe raza județului Sibiu.

De asemenea, jandarmii montani au desfășurat activități de verificare a respectării măsurilor de protecție în stațiunile montane Bâlea și Păltiniș.

În urma desfășurării activităților de verificare au fost aplicate 2 avertismente scrise pentru nerespectarea măsurilor dispuse.

Tags: cazuri covid Sibiucopil ATI Sibiupacienti COVID Sibiu
ShareSend

Related Posts

O firmă din Sibiu a început producția de măști medicale pentru Spitalul Județean

Scade incidența COVID-19 în tot județul, inclusiv în municipiul Sibiu. Doar două localități mai au peste 5 cazuri la mie

by Redactia Sibiu 100%
17 aprilie 2021
0

Veștile bune încap să apară și în județul...

17 noi cazuri de COVID-19, confirmate în ultimele 24 de ore în județul Sibiu

BILANȚ COVID-19 Numărul de cazuri se menține scăzut, în ultima zi. Continuă să scadă și numărul celor internați

by Redactia Sibiu 100%
17 aprilie 2021
0

În ultimele șapte zile, în România s-a mai...

România se menține pe locul 45 în clasamentul mondial privind calitatea vieții și bunăstarea socială

„Produs în Sibiu, 2021” – o campanie pentru o comunitate unită

by Gabriel Dogaru
16 aprilie 2021
0

După un an greu, care aproape că ne-a...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ad
Ad
Ad
Ad
O firmă din Sibiu a început producția de măști medicale pentru Spitalul Județean
Eveniment

Scade incidența COVID-19 în tot județul, inclusiv în municipiul Sibiu. Doar două localități mai au peste 5 cazuri la mie

17 aprilie 2021
Cărți pentru copii, din suflet de copil: Ruxandra Orga-Dumitriu
Cultura

Cărți pentru copii, din suflet de copil: Ruxandra Orga-Dumitriu

17 aprilie 2021
17 noi cazuri de COVID-19, confirmate în ultimele 24 de ore în județul Sibiu
Eveniment

BILANȚ COVID-19 Numărul de cazuri se menține scăzut, în ultima zi. Continuă să scadă și numărul celor internați

17 aprilie 2021
Două localități din județ, fără curent electric
Info utile

Întreruperi ale energiei electrice în Mediaș și Copșa Mică

17 aprilie 2021
Fapt Divers

Cum s-ar putea redeschide cinematografele în funcție de rata incidenței COVID

17 aprilie 2021
9 body cam-uri au ajuns la Poliția Mediaș. Sunt folosite la Rutieră și Ordine Publică
Fapt Divers

Bărbat decedat după o intervenție a polițiștilor. A fost trântit la pământ și imobilizat

16 aprilie 2021

CELE MAI CITITE

  • Scandal sexual și șantaj, la Agnita. Un bărbat a fost reținut

    Scandal sexual și șantaj, la Agnita. Un bărbat a fost reținut

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Restricțiile pentru următoarele 30 de zile, inclusiv de Paște, au fost aprobate de CJSU Sibiu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Se întrerupe energia electrică în Sibiu și alte 6 localități din județ

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Bărbat decedat după o intervenție a polițiștilor. A fost trântit la pământ și imobilizat

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Noile criterii pentru instituirea carantinei în Sibiu și municipiile cu peste 100.000 de locuitori, publicate în Monitorul Oficial

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
Sibiu 100%

© 2020 Sibiu 100% - Site de stiri din Sibiu. Dezvoltat pe Wordpress de SensMedia.ro.

Sibiu 100%

  • Despre noi
  • Termeni si conditii
  • Confidentialitate
  • Despre cookies
  • CONTACT

Social Media

No Result
View All Result
  • Sănătate
  • Educatie
  • Sport
  • Politica
  • Opinii
  • Eveniment
  • Administrație
  • Judeţ
  • Fapt Divers
  • Social
  • Produs în Sibiu

© 2020 Sibiu 100% - Site de stiri din Sibiu. Dezvoltat pe Wordpress de SensMedia.ro.