-6 C
Sibiu
marți, ianuarie 13, 2026

Aproape 2.500 de cazuri de rujeolă în acest an în România. 445 confirmate în ultima săptămână

Cele mai citite

Institutul Naţional de Sănătate Publică a informat marţi că, în ultima săptămână, au fost raportate 445 de cazuri confirmate cu rujeolă în România.

Conform INSP, dacă până la data de 10 decembrie (1 ianuarie – 10 decembrie 2023) fuseseră notificate 2.010 cazuri confirmate cu rujeolă în 29 de judeţe şi în municipiul Bucureşti, la ultima raportare, de marţi, numărul a crescut, ajungându-se la un total de 2.455 de cazuri (perioada de referinţă 1 ianuarie – 17 decembrie 2023) confirmate cu rujeolă în 34 de judeţe şi în Capitală.

Cele mai multe cazuri, potrivit INSP, se înregistrează în judeţele Mureş – 711, Braşov – 510, Cluj – 196, Giurgiu – 170, Ilfov – 115 şi în Bucureşti – 326.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ/FOTO: Trafic blocat complet pe DN 1. Tamponare în lanț între 3 autoturisme

Traficul rutier pe Drumul Național 1, între Avrig și Bradu, este blocat complet luni seara în urma unei...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect