Sportivul celor de la Dinamo a încheiat pe poziția a treia întrecerea de la sărituri, de la Universiada de la Taipei. Andrei Muntean a totalizat 14.600 după cele două sărituri și a urcat pe ultima treaptă a podiumului de premiere. El a primit 14.800 pentru prima săritură și 14.400 pentru a doua. Pe locul I și medaliat cu aur a fost Audrys Nin din Republica Dominicană (14.783), iar pe II, superstarul gimnasticii masculine actuale, ucraineanul Oleg Verniaiev (14.733). Pentru România, aceasta este a doua medalie din întrecere, după ce tot gimnastica a adus-o pe prima, aur pentru Larisa Iordache la individual compus.
Evenimentul a început în 19 august și se va încheia în 30 august. Este cea de-a 29-a ediție a Universiadei de Vară. În concurs, participă sportivi din 144 de națiuni.
Andrei Muntean a început gimnastica de performanță la CSȘ Sibiu, alături de Carmen Roșianu. În acest moment el este legitimat la Dinamo București și este component al lotului național al României, fiind antrenat de sibianul Ioan Suciu, tehnicianul echipei masculine.
Aici puteți vedea evoluțiile sale de la masculin, Andrei fiind primul din concurs: