21.3 C
marți, iulie 9, 2024

FC Hermannstadt se întoarce cu un punct de la Botoșani

FC Botoșani și FC Hermannstadt au remizat, 2-2, într-o partidă în care fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat.

Moldovenii au avut prima ocazie a partidei. În minutul 10, Florescu a șutat puternic cu stângul de la marginea careului, iar mingea a trecut puțin pe lângă poarta sibienilor.

FC Hermannstadt a dar replica trei minute mai târziu. Gabi Iancu a centrat foarte bine de pe partea stângă, însă Balaure a trimis cu capul pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 22. Căbuz a greșit o pasă și a trimis în interiorul careului direct la Drole. Portarul sibienilor a încercat să își repare eroarea, dar Drole a reușit să trimită mingea în poarta goală.

Sibienii au egalat după 7 minute. Balaure a centrat din flancul drept, iar Paraschiv a preluat în fața porții și a înscris. Reușita a fost validată după analiza VAR.

FC Hermannstadt a înscris și în minutul 40, dar golul a fost anulat de VAR. Balaure a trimis în fața porții, Gabi Iancu a urmărit mingea, Friday a încercat să îl incomodeze, a lovit mingea care a fost respinsă de Iancu și a intrat în poartă.

Golul a fost anulat la VAR pentru un henț al atacantului de la Hermannstadt.

FC Hermannstadt a trecut în avantaj în mintul 11 al prelungirilor primei reprize. Oroian a centrat în interiorul careului, iar Paraschiv a reluat cu capul și l-a învins pe Ducan.

La 8 minute de la debutul reprizei secunde, FC Botoșani a egalat. Butean a trimis slab spre Căbuz, iar Drole a urmărit balonul, portarul sibienilor a respins, iar mingea a ajuns la David Gabriel, care a trimis în poarta goală.

Moldovenii au avut o oportunitate foarte bună de a trece în avantaj. Florescu a centrat din corner, Pinson s-a înalțăt și a reluat cu capul, dar Căbuz a oprit balonul pe linia porții.

Gazdele au rămas în 10 jucători în minutul 67, când Drole a fost eliminat după o intervenție dură asupra lui Iancu.

În minutul 2 al prelungirilor partidei, Mino Sota a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.