17.9 C
marți, iulie 2, 2024

FC Hermannstadt – U Cluj 2-2. Oroian înscrie golul campionatului

FC Hermannstadt nu scapă de complex în fața Universității Cluj.

De 5 meciuri echipa sibiană are mari probleme în fața clujenilor pe teren propriu, nereușind să se impună. În această seară, echipa lui Măldărășanu a egalat în prelungiri printr-un gol fabulos al lui Alex Oroian, ceea ce ar putea fi golul campionatului. Oroian a șutat spectaculos de la mai bine de 25 de metri, direct sub bară.

Meciul dintre Hermannstadt și U Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a șaptea din SuperLiga României, după un gol superb, nesperat, înscris în prelungiri de formația pregătită de Marius Măldărășanu. Totodată, a fost meciul revenirii lui Ioan Sabău pe banca clujenilor ca antrenor principal. În clasamentul din SuperLiga României, Hermannstadt ocupă locul 9 în clasament, cu 8 puncte, în timp ce U Cluj este pe locul 11, cu șapte puncte.

În prima repriză, cele două formații s-au anihilat pînă spre final. Sibienii au reușit primul gol al meciului în minutul 35, prin Paraschiv, care a marcat cu un șut din careul de 16 metri. Clujenii au egalat în minutul 45 prin Bogdan Mitrea, care a fructificat o centrare a lui Nistor și a înscris cu capul din apropiere. În prelungiri primei reprize, formația oaspete a înscris din nou, de această dată pentru Daniel Popa. După pauză, același Daniel Popa a nimerit bara laterală cu un șut expediat din afara careului, iar Paraschiv a trimis puțin pe lângă poartă în minutul 77. Golul sibienilor a venit în prelungiri, când Oroian a șutat imparabil de la distanță, fără șansă pentru Gorcea, după o lovitură de colț respinsă spre centru de clujeni.

„Sunt foarte fericit. Am șutat ori la bal ori la spital”