Sibiu
vineri, iulie 5, 2024

Publicitate

Cele mai citite

FC Hermannstadt a pierdut prima partidă din noul sezon al Superligii, 0-1 pe teren propriu, cu Farul Constanța.

În minutul 3, FC Hermannstadt a solicitat o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul Istvan Kovac a lăsat jocul să continue, după analiza VAR.

În minutul 28, Baba Alhassan a avut o oportunitate foarte bună, însă a șutat modest spre poarta Farului, iar Buzbuchi a reținut mingea.

Opt minute mai târziu, Balaure a încercat să centreze, dar mingea a fost deviată și a trecut puțin peste poarta lui Buzbuchi.

Farul a replicat în minutul 41. Dumitrache a profitat de o indecizie în apărarea sibienilor și a șutat din marginea careului mare, dar Letica a prins balonul.

FC Hermannstadt a avut o ocazie uriașă de a deschide scorul în minutul 2 al prelungirilor primei reprize. Cristian Neguț a șutat direct pe direcția lui Buzbuchi, după ce a rămas singur cu portarul Farului.

Campioana a replicat tot în prelungirile primei reprize, când Borgnino a șutat pe lângă poartă, din marginea careului de șase metri.

Sibienii au avut prima ocazie a reprizei secunde în minutul 46. Daniel Paraschiv a trecut de Buzbuchi, dar mingea trimisă de atacant spre poartă a fost respinsă de fundașii Farului.

Tot FC Hermannstadt a avut o ocazie uriașă în minutul 53. Alhassan a scăpat singur cu Buzbuchi, dar a trimis mult peste poartă din interiorul careului.

Campioana a deschis scorul în minutul 57. Grameni a reușit să marcheze cu un șut din marginea careului de șase metri, după mai multe ezitări ale apărării formației lui Măldărășanu.

Jucătorii sibieni au avut ocazia egalării în minutul 61. Balaure a centrat perfect din lovitură liberă, iar Găman nu a prins poarta din poziție ideală.

Tot FC Hermannstadt a avut o ocazie foarte mare în minutul 65. Biceanu a reluat cu capul din câțiva metri, însă portarul campioanei a respins în bară cu un reflex uimitor.

Sibienii au mai ratat o ocazie uriașă în minutul 75. Gabi Iancu a scăpat spre poarta constănțenilor, dar a trimis direct în Buzbuchi.

Campioana Farul a fost la un pas de 2-0 în minutul 79. Din interiorul careului, Rivandinho a lobat mingea peste portarul Letica, dar balonul a căzut pe transversală.

Farul a avut ultima ocazie a partidei în minutul 90. Borgnino a trecut de portarul Letica, dar mingea argentinianului a fost respinsă de Găman în ultimul moment.

Nu s-a mai întâmplat nimic până la final, iar sibienii încep noua ediție a Superligii cu un eșec.