21.3 C
marți, iulie 9, 2024

FC Hermannstadt a câștigat categoric, 4-0, întâlnirea de sâmbătă de pe teren propriu, cu Dinamo București.

Dinamo a avut un gol anulat în minutul 2 al partidei. Ilic a trimis spre poartă din lovitură liberă, balonul a lovit bara lateral, a ajuns la Gregorio, care a înscris, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

Sibienii au deschis scorul în minutul 5. Jipa a centrat de pe partea stângă, balonul a ajuns în careu la Balaure, care a șutat și l-a învins pe Golubovic.

FC Hermannstadt și-a dublat avantajul în minutul 19. Paraschiv a intrat în careu, Bena a încercat să îl deposedeze, însă mingea a ajuns în lateral la Jipa, care a șutat din unghi și a reușit să înscrie.

Dinamo a avut o primă oportunitate în minutul 23. Abdallah l-a găsit foarte bine în careu pe Costin, dar acesta și-a făcut o preluare prea lungă și a fost blocat.

În minutul 28, sibienii au mai avut o ocazie importantă. Alhassan i-a pasat la marginea careului lui Jipa, acesta a intrat în suprafața de pedeapsă și a șutat cu stângul puțin pe lângă poartă.

FC Hermannstadt a marcat pentru 3-0 la începutul reprizei secunde. Homawao a respins greșit o centrare, mingea a ajuns la Silviu Balaure care a șutat, fundașul lui Dinamo a deviat, iar mingea a intrat în poarta lui Golubovic.

Jucătorii lui Ovidiu Burcă au avut o bună ocazie de a egala. În minutul 56, Bena s-a înălțat la o centrare venită din corner și a trimis cu capul, dar Căbuz a reușit să respingă peste poartă.

Tot dinamoviștii au mai avut o oportunitate în minutul 76. Ghezali a intrat în careu și a șutat cu exteriorul la colțul scurt, dar a trimis în plasa laterală.

FC Hermannstadt a avut un gol anulat în minutul 86. Medina a centrat de pe partea dreaptă, Oroian a prelungit pentru Iancu, iar acesta a reușit să înscrie cu capul.

Golul a fost însă anulat pentru ofsaid.

S-a făcut 4-0 în minutul 90+1. Alhassan a preluat o minge la marginea careului, a șutat cu stângul și l-a învins pe Golubovic.