23.1 C
duminică, iulie 7, 2024

În campania de calificare la Euro 2025, România U21 a jucat la Sibiu, marți seara, cu Finlanda U21. Tricolorii „mici” au câștigat cu 1-0, după ce au înscris la ultima fază a meciului.

Tricolorii au avut prima ocazie a meciului în minutul 4. Amzăr a preluat o minge la marginea careului, a intrat în careu, dar a fost blocat. Mingea a ajuns la Baiaram, dar șutul a fost respins în corner.

În minutul 10, România a avut o șansă imensă. Grameni a prelungit cu capul, pe spate, iar mingea a ajuns la Tavi Popescu. Singur, la 6 metri de poartă, acesta a lovit mingea rău și a trimis pe lângă.

Același Tavi Popescu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri în minutul 39, dar mingea a fost reținută fără probleme de portarul finlandez.

În minutul 63, oaspeții ar fi putut marca. Amzăr a comis o gafă în defensivă care putea duce la deschiderea scorului, însă tabela a rămas neschimbată.

Finlandezii au rămas în inferioritate numerică în minutul 78. Fundașul Koski a primit al doilea galben și a fost eliminat.

În minutul 81, Rareș Ilie a trecut de doi adversari, însă șutul său nu a prins spațiul porții.

Naționala a mai avut o oportunitate în primul minut al prelungirilor, când Corbu a șutat de la aproximativ 13 metri, dar portarul oaspeților a reținut fără probleme.

Tricolorii au dat lovitura în minutul 90+8, la ultima fază a meciului. După un corner executat de Rareș Ilie, Matei Ilie a reluat excelent, cu capul, din 6 metri și a adus cele 3 puncte României.

Prima clasată din grupă se califică direct la turneul final european din 2025. Și cele mai bune 3 formații clasate pe pozițiile secunde în grupele preliminarii ajung acolo.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

ULTIMA ORĂ/FOTO: Accident grav cu 7 victime în Vâlcea. Trafic blocat complet spre și dinspre Sibiu

Şapte persoane, între care şi trei minori, au ajuns la spital, duminică seara, în urma coliziunii a două maşini,...