17.3 C
miercuri, iulie 3, 2024

FC Hermannstadt a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0, duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii de fotbal.

FC Hermannstadt venea după trei etape fără victorie, un egal şi două eşecuri, și a reușit să câștige primele trei puncte din acest an.

În prima repriză, jucătorii pregătiți de Marius Măldărășanu și-au creat mai multe ocazii la poarta apărată de Răzvan Ducan.

Sibienii au reușit să deschidă scorul în minutul 10 prin Silviu Balaure, care l-a învins pe goalkeeperul advers printr-un șut expediat din interiorul careului.

În repriza secundă, tot sibienii au fost cele care au insistat la poarta celor de la FC Botoșani și au reușit să-și dubleze avantajul prin același Balaure în minutul 50.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt se află pe locul al 7-lea în SuperLiga, cu 32 de puncte acumulate după 23 de partide.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

România a părăsit Campionatul European marți seara, în faza optimilor de finală, după ce a fost învinsă cu 3-0...