23.1 C
duminică, iulie 7, 2024

Gaz Metan a încheiat anul 2021 cu un egal

Gaz Metan a încheiat anul 2021 cu un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu Universitatea Craiova. Cu salarii restante de mai multe luni, jucătorii medieşeni au făcut o partidă bună din punct de vedere defensiv.
Gaz Metan a deschis scorul în minutul 3. Marius Constantin a degajat o minge înspre propriul careu de 16 metri, Paul Papp nu a intervenit, iar Ronaldo Deaconu pe fază a trimis mingea în poartă. În minutul 16, șutul lui Gustavo Vagenin a fost reținut de către Octavian Vâlceanu.
Peste șapte minute, șutul lui Dan Nistor nu a prins cadrul porții Gazului. După o jumătate de oră de joc, portarul Octavian Vâlceanu a respins în corner de lângă bară, șutul lui Andrei Ivan. La poarta cealaltă, Ronaldo Deaconu l-a deschis foarte bine în adâncime pe Vlad Morar, însă acesta nu a reușit să șuteze și a fost deposedat în cele din urmă de un apărător advers.
În minutul 57, portarul Craiovei a reținut o lovitură liberă executată de Ronaldo Deaconu. Peste trei minute, la cealaltă poartă șutul lui Andrei Ivan a blocat de Yuri Matias. În minutul 62 Andrei Ivan a șutat la poarta lui Octavian Vâlceanu, Gabriel de Moura a reușit să blocheze șutul în prima fază, mingea i-a revenit lui Ivan care a șutat și a marcat la colțul scurt.
Peste șapte minute, Bryan Alceus a trimis în plasa laterală a porții adverse după o centrare primită de la Ronaldo Deaconu. În minutul 78, șutul lui Gustavo Vagenin a trecut pe lângă poarta Gazului, iar apoi Octavian Vâlceanu a reușit să îl blocheze pe același Gustavo. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, lovitura liberă executată de Ante Roguljic a lovit plasa laterală a porții Gazului.
În urma acestui rezultat, Gaz Metan a acumulat 20 puncte în clasamentul Ligii întâi. După vacanţa de iarnă, pentru medieşeni urmează partida din deplasare cu UTA Arad. Partida va avea loc pe data de 23 ianuarie 2022.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Accident grav cu 7 victime în Vâlcea. Trafic blocat complet spre și dinspre Sibiu

Şapte persoane, între care şi trei minori, au ajuns la spital, duminică seara, în urma coliziunii a două maşini,...