15.2 C
miercuri, iulie 3, 2024

„Remontada” după pauză: FC Hermannstadt bate Voluntari cu 3-1

FC Hermannstadt a câștigat cu 3-1 partida cu FC Voluntari după ce a fost condusă la pauză cu 1-0. Oaspeții au avut doi jucători eliminați.

FC Hermannstadt a avut prima ocazie a partidei în minutul 14. Butean a centrat în careul ilfovenilor, însă Gabi Iancu a trimis cu capul peste poartă.

Trei minute mai târziu, FC Voluntari a avut prima oportunitate. Sigurjonsson a centrat din corner, iar Matricardi a trimis cu capul peste poartă.

Ilfovenii au avut o ocazie mare în minutul 26. Boboc i-a pasat la marginea careului lui Nemec, al cărui șut a nimerit bara laterală.

Un minut mai târziu, FC Voluntari a deschis scorul. Sigurjonsson a reușit să se înalțe la o centrare expediată de pe partea stângă și a trimis cu capul în poarta lui Căbuz.

În al doilea minut al prelungirilor, FC Hermannstadt a mai avut o oportunitate. Alhassan a șutat puternic de la marginea careului, dar Vâlceanu a reușit să respingă.

FC Hermannstadt a reușit egalarea în minutul 51. Din partea dreaptă, Balaure a trimis în fața porții, iar Dragoș Iancu a reușit să îl învingă pe Vâlceanu.

Patru minute mai târziu, sibienii au trecut în avantaj. Vâlceanu a încercat să respingă un balon din careu, însă l-a lovit în față pe Alhassan, iar Ovidiu Hațegan a dictat lovitură de la 11 metri.

Paraschiv a transformat penalty-ul, iar FC Hermannstadt a făcut 2-1.

În minutul 65, FC Volunatari a avut o bună oportunitate. Răduț a centrat în careul sibienilor, Boboc a reluat spectaculos din prima, însă în blocajul lui Căbuz.

Ilfovenii au rămas în inferioritate numerică în minutul 76. Matricardi a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

FC Voluntari a rămas în 9 jucători în minutul 82, Igor Armaș, stoperul oaspeților, fiind eliminat.

FC Hermannstadt a mai înscris o dată în minutul 85. Paraschiv i-a pasat în careu lui Petrișor Petrescu, iar acesta l-a învins pe Vâlceanu cu o execuție minunată.