21.3 C
marți, iulie 9, 2024

Trei puncte esențiale: Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt 1-2

FC Hermannstadt a obținut o victorie extre de importantă, scor 2-1, în deplasarea de duminică după amiaza, cu Chindia Târgoviște.

Gazdele au deschis scorul în minutul 15. Doru Popadiuc a recuperat balonul, i-a pasat lui Daniel Popa, iar atacantul dâmbovițenilor l-a driblat pe Letica și a deschis scorul cu destul noroc. Cinci minute mai târziu, același Popa a marcat din nou, dar golul i-a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Prima oportunitate a sibienilor a venit în minutul 23. Gabi Iancu a șutat din colțul careului, dar balonul a fost prins de Cătălin Căbuz.

Tot FC Hermannstadt a avut prima oportunitate a reprizei secunde. În minutul 47, Balaure a preluat mingea la marginea careului, dar șutul său a fost respins de Cătălin Căbuz. În minutul 60, Daniel Paraschiv a scăpat singur cu Căbuz, dar Orozco a reușit să respingă în ultimul moment mingea în corner.

Chindia a avut o șansă în minutul 69. Târgoviștenii au reușit să recupereze un balon, mingea a ajuns la Daniel Popa, însă șutul său a fost respins de Karlo Letica. Două minute mai târziu, tot gazdele au avut o nouă oportunitate. Neguț a preluat mingea foarte bine, dar șutul său a fost respins de Karlo Letica.

Sibienii au reușit să egaleze în minutul 78. Butean a centrat perfect în careu, iar Baba Alhassan a reluat n poarta lui Căbuz. Centralul partidei nu a acordat reușita în primă instanță, însă după două minute și jumătate în care s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, acesta a arătat mijlocul terenului.

Trupa lui Marius Măldărășanu a rămas în inferioritate numerică în minutul 90. Gabi Iancu a fost eliminat, după ce a înjurat un suporter al gazdelor. FC Hermannstadt a dat lovitura în minutul 90+2. Butean a centrat excelent în careu pentru Opruț, iar acesta a reluat foarte bine din prima și l-a învins pe Căbuz.