Grila de impozitare pentru imobile a fost majorată cu până la 50%

Cele mai citite

Grila de impozitare pentru imobile a fost majorată cu până la 50% după ce senatorii au aprobat, miercuri, Ordonanța de modificare a Codului Fiscal.

Senatul a amendat, miercuri, OG 16/2022 pentru modificarea Codului fiscal, prin care grila de impozitare pentru clădirile rezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice a fost majorată cu până la 50%, dar marja în care se pot stabili impozitele locale pe teren şi imobile a rămas aceeaşi, 0,08 – 0,2%.

Au fost înregistrate 67 de voturi „pentru”, 37 „împotrivă” şi o abţinere. Senatorii USR şi AUR s-au pronunţat împotriva ordonanţei amendate, pentru actul normativ votând PNL, PSD şi UDMR.

Ordonanţa va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.

Publicitate

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
spot_img
Ultimele știri

SCANDAL DUPĂ RETROGRADARE! Suporterii sibieni au răbufnit: „Ați făcut orașul de râs! Ne-ați băgat în B, mercenarilor! Dezbrăcarea!”

Hermannstadt a avut una dintre cele mai dureroase seri din istoria recentă a clubului și a fost nevoită să...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect