30.2 C
duminică, iulie 7, 2024

Înfrângere aproape de final: Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Hermannstadt 2-1

FC Hermannstadt a pierdut, scor 1-2, partida disputată sâmbătă după amiaza cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 27. Marius Ștefănescu a profitat de greșeala Antoche, a recuperat mingea, a centrat pe jos în interiorul careului, iar Adnan Aganovic a scăpat de marcajul lui Butean și a înscris pe centrul porții.

În minutul 32, sibienii au ratat o ocazie mare, prin Petrișor Petrescu. Acesta a șutat din lovitură liberă, de la 25 de metri, însă Began a respins excelent mingea, care se ducea în vinclul drept al porții. La faza imediat următoare, Butean a centrat, iar Alexandru Tudorie, atacantul lui Sepsi, a trimis cu capul în transversala propriei porți.

În minutul 75, Sepsi a rămas cu un om mai puțin pe teren. Mark Tamas a atins mingea cu mâna în interiorul careului, iar maghiarul a văzut al doilea galben și a fost eliminat. Centralul partidei VAR-ul și a acordat penalty, tranformat fără probleme de Babic.

În minutul 85, Sepsi a reușit să înscrie, tot în urma unui penalty. Adnan Aganovic a fost faultat în careu de Mino Sota, iar Mihai Bălașa a marcat și a adus victoria celor de la Sepsi.

În urma acestei înfrângeri, FC Hermannstadt e pe locul 11, cu un total de 26 de puncte.

SURSĂ FOTO: gsp.ro