11.3 C
Sibiu
marți, mai 20, 2025

De 1 Decembrie, sibienii sunt invitați la „birdwatching”

Cele mai citite

Sibienii care iubesc natura sunt invitați duminică, 1 Decembrie, să participe la o excursie specială de birdwatching, organizată în cadrul Programului „Anii Drumeției”.

Acesta va avea loc în zona lacurilor de la Mândra, un loc cunoscut pentru diversitatea speciilor de păsări care își petrec iarna aici.

banner
banner
banner

Grupul va fi condus de ghidul Mihai Proca: „Zilele trecut am fost la Mândra și parcă niciodată nu am văzut atât de multe specii și exemplare de păsări laolaltă. Parcă eram în Delta Dunării!”

Printre păsările care pot fi observate în drumeția organizată de Ziua Unirii, se află rața roșie, rața mare, rața mică, lingurarul, gârlița, lișița, egreta mare, stârcul cenușiu, șoimul, scatiul, șoimul șoricar, pănțărușul (zis și „Ochiul-boului”) și vânturelul.

„În zona de stufăriș, numeroase păsări încă își mai găsesc hrană, la fel și pe dealurile din vecinătate, unde mai sunt măceșe, păducel sau porumbele. Sunt convins că vom petrece o zi de neuitat”, mai spune Mihai Proca.

Alături de ghidul programului „Anii Drumeției” se va mai afla ornitologul George Iacob care, pe lângă cunoștințele vaste, va fi „înarmat” cu o lunetă de observare.

La Mândra se intersectează două arii importante: situl „Natura 2000 Podișul Secașelor” și Rezervația Naturală „Eleșteele”, aici putând fi identificate 161 de specii de păsări.

Participanții pot să se înscrie pe site-ul oficial al programului, www.aniidrumetiei.ro, iar plecarea va avea loc la ora 10:00 din parcarea magazinului „Kaufland” de pe Calea Șurii Mari.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Ultimele știri

VIDEO: Supărați că George Simion a pierdut alegerile, românii din Diaspora își distrug documentele de identitate

Românii din Diaspora care au votat George Simion își taie documentele de identitate pentru că nu a câștigat favoritul...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect