5.2 C
Sibiu
marți, aprilie 8, 2025

ULTIMA ORĂ: Traian Băsescu vine cu acuzații teribile. „Alegerile nu s-au anulat din cauza lui Călin Georgescu. S-au anulat pentru că Ciolacu nu a intrat în turul 2”

Cele mai citite

Fostul președinte Traian Băsescu a dinamitat lumea politică și nu numai, luni seara, la postul de televiziune Realitatea Plus.

Într-un interviu acordat postului Realitatea Plus, fostul președinte Traian Băsescu a lansat acuzații grave la adresa principalelor partide politice, susținând că anularea alegerilor prezidențiale nu a fost determinată nici de presupuse fraude, nici de influențe externe, ci de o realitate politică incomodă: lipsa unui candidat viabil din partea PSD sau PNL în turul al doilea.

„Nu mă poate convinge nimeni că s-au anulat alegerile din cauza lui Georgescu. S-au anulat pentru că Ciolacu nu a intrat în turul doi”, a declarat ferm Băsescu.

„V-aș pune o întrebare simplă: dacă Ciolacu intra în turul doi, se anulau alegerile?”, a întrebat retoric Băsescu în timpul interviului.

Această replică a marcat momentul-cheie al intervenției sale, în care a sugerat că întreaga strategie de anulare a scrutinului a fost un plan de avarie pentru a evita pierderea totală a controlului politic.

Traian Băsescu a avut câteva replici și pentru Marcel Ciolacu.

Legat de actualul lider PSD, Băsescu consideră că acesta nu a avut curajul să meargă până la capăt în contestarea rezultatului:

„Ciolacu și-a dat seama că la renumărare nu poate câștiga și i-a fost frică. A preferat anularea.”

Întrebat cum răspunde celor care îl acuză că intervine în dezbaterea electorală pentru a-l susține pe Nicușor Dan, fostul președinte a reacționat tăios:

„Sunt un politician care a câștigat două mandate la Capitală, două la Cotroceni. Văd câte un începător politic care spune ‘Băsescu minte’. Să fim serioși”, a spus fostul președinte al statului.

În încheiere, Băsescu a punctat faptul că, în lipsa dovezilor clare de fraudă în momentul anulării, decizia CCR a fost luată pe baze discutabile: „Statul român nu a demonstrat că Georgescu a fraudat alegerile.

Anularea trebuie judecată pe baza probelor disponibile la 6 decembrie, nu a speculațiilor ulterioare”, a încheiat Băsescu.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Ultimele știri

Donald Trump Jr, unul dintre copiii lui Donald Trump, vine în România înainte de primul tur al prezidențialelor

Donald Trump Jr., unul dintre fiii președintelui Statelor Unite ale Americii (SUA), vine în România pe 28 aprilie.Acesta va...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect