Mii de pași pentru un vis mare: medieșenii au strâns 10.000 de lei pentru tinerii roboțiști care merg în Olanda la un concurs.
Energie, voie bună și mult spirit de comunitate au definit ediția din acest an a evenimentului Mediaș Coffee Run, care a reunit sute de participanți de toate vârstele într-o acțiune dedicată mișcării, socializării și susținerii tinerilor performeri ai orașului.
Atmosfera a fost una deosebită, organizatorii descriind-o drept „absolut molipsitoare”.
De la cei mai mici alergători, plini de entuziasm și emoție, până la adulții dornici să facă mișcare și să petreacă timp împreună, evenimentul a demonstrat încă o dată forța unei comunități unite în jurul unei cauze comune.
Mai mult decât o simplă competiție sportivă, Mediaș Coffee Run a devenit un exemplu de solidaritate și implicare civică.
În urma evenimentului, Primăria Municipiului Mediaș, în parteneriat cu The Bean Roasters Mediaș și Coffee CooP Mediaș, dar și cu sprijinul sutelor de medieșeni prezenți la start, a reușit să strângă aproximativ 10.000 de lei pentru echipa de robotică The Resistance.
Fondurile vor contribui la susținerea participării elevilor de la Liceul Teoretic Roth-Oberth la un concurs internațional de robotică ce va avea loc în Olanda, unde tinerii vor reprezenta atât Mediașul, cât și România într-o competiție de nivel înalt.
Evenimentul a avut și o componentă dedicată Zilei Internaționale a Copilului.
În prezența primarului municipiului Mediaș, Gheorghe Roman, toți copiii care au participat la cursă au primit cadouri, gest care a adus și mai multe zâmbete pe chipurile celor mici și a transformat ziua într-o adevărată sărbătoare a comunității.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007





