10.2 C
Sibiu
marți, aprilie 21, 2026

În mai puțin de un an, un minor medieșean a dat 87 de spargeri și furturi

Cele mai citite

furt locuinte medias doi.jpgLa 11 ani, un minor din Mediaș vrea să bată recordul la capitolele furt și sparegere din locuințe. Doar în acest an, până în prezent, hoțul a comis 87 de furturi sau spargeri de locuințe din diferite zone ale municipiului de pe Târnava Mare. Copilul este din Buzd, însă locuiește cu mama lui în Mediaș, fără forme legale.

Hoțul fură în plină zi, din apartamente sau case. Se asigură de fiecare dată ca nimeni să nu fie în imobil, astfel încât să nu dea nas în nas cu proprietarul. Dacă în majoritatea cazurilor este vorba despre sume cuprinse între 30-50 de lei, s-a întâmplat să fie vorba și de furturi de sute de lei, în cazul caselor. Lucrătorii Biroului de Investigații Criminale Mediaș cercetează fiecare caz în parte, ceea ce înseamnă sute de ore pierdute, întocmesc documente și recuperează, acolo unde se mai poate recupera, câte ceva din prejudiciu.

Timp de două luni a fost și internat într-un centru pentru minori cu probleme, Centrul pentru Copilul Delincvent de la Ghimbav. Odată întors acasă, s-a apucat din nou de „treabă”. Abia după împlinirea vârstei de 14 ani, un minor poate fi internat într-un centru de reeducare.

Publicitate

Infractorul a trecut la nivelul următor, la tâlhării. La finele săptămânii trecute, acesta a tâlhărit o persoană în plină stradă, în Mediaș. Oamenii legii spun că, din păcate, legislația românească nu le oferă prea multe alternative. Minorul este prins de fiecare dată, îl cercetează pentru spargere sau furt, dar mai mult de atât nu se poate face nimic.

spot_img
Ultimele știri

Traversare periculoasă, final dureros: o sibiancă a ajuns la spital după impactul cu o mașină

Un accident rutier s-a produs marți în Sibiu, pe strada Rahovei, în zona pieței agroalimentare, unde o tânără de...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect