-4.8 C
Sibiu
marți, februarie 3, 2026

Lista consilierilor judeteni – rezultate finale

Cele mai citite

PNL a obținut, în urma alegerilor locale din județul Sibiu, 340 de mandate de consilieri locali și 13 mandate de consilieri județeni, fiind urmat de PSD, cu 281 de mandate pentru CL și 12 pentru CJ, în total fiind 798 de consilieri locali și 33 de consilieri județeni în județul Sibiu.
Potrivit rezultatelor finale publicate, marți, de Biroul Electoral Județean (BEJ) Sibiu, în întreg județul sunt 798 de mandate de consilieri locali și 33 de consilieri județeni.
În urma scrutinului de duminică, PNL a obținut 340 de consilieri locali, PSD 281 consilieri, ALDE 51, PMP 34, FDGR 17, UNPR 12, candidaţi independenţi 12, PER 11, UDMR 8, PE 7,
Asociaţia Partida Romilor Pro Europa 6, PPU 6, PSD – UNPR 4, PSRO 3, Blocul Unităţii Naţionale 2, PRM 2 și PRU 2.
Consiliul Județean este format din 33 de consilieri. Doar PNL, PSD și FDGR au întrunit pragul de cinci la sută și, în funcție de listele depuse de către aceste partide, Consiliul Județean Sibiu este format din Daniela Cîmpean (nominalizată deja la funcția de președinte), Marcel Constantin Luca (actualul vicepreședinte care va ocupoa, cel mai probabil și în continuare acest post), Constantin Şovăială (actualul președinte interimar), Simion Săsăujan, Vlad Alexandru Vasiu, Gheorghe Sterp Vingerzan, Florin Adrian Popa, Florin Neag, Gheorghe Silvian Şorici, Marcela Maria Răulea, Laszlo Attila Mihucz, Mihai Mircea, Corina Simona Dăncilă, din partea PNL, Ioan Cindrea (fostul președinte al CJ, demis la începutul lunii martie), Mihai Mircea Sămărghiţan, Constantin Oprean, Radu Chicea, Lucian Ionel Cioca, Ioan Terea, Răzvan Ion Slavu, Beneamin Presecan Gîndilă, Nicolae Avram, Ovidiu Dionisie Nicoară, Daniel Ioan Cermonea, Mariana Tarniţă, din partea PSD și Paul Porr, Martin Bottesch, Christine Manta Klemens, Beatrice Ungar, Ilse Philippi, Friedrich Gunesch, Wiegand Helmut Fleischer (nominalizat deja ca viitor vicepreședinte), Eduard Wellman, din partea FDGR.
Potrivit BEJ Sibiu, PNL a obţinut 51.194 de voturi din cele 129.954 valabil exprimate pentru Consiliul Judeţean, ceea ce înseamnă un scor de 39,39%, în vreme ce PSD a câştigat 43.318 voturi – 33,33%, iar Forumul Democrat al Germanilor din România a fost ales în judeţ de 27.566 persoane cu drept de vot – 21,21%.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Criza concediilor medicale continuă: nu una, ci două zile nu vor fi plătite în unele cazuri

Membrii Camerei Consultanţilor Fiscali atrag atenția că în multe cazuri, nu doar prima, ci și a doua zi de...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect