FOTO: Un pod nou se construiește în județul Sibiu

Cele mai citite

În această perioadă, noul pod care face legătura între localitățile Șomartin și Arpașu de Jos prinde tot mai mult contur.

Din fondurile nerambursabile pe care Consiliul Județean Sibiu le-a obținut din Programul „Anghel Saligny”, în zonă se construiește un pod nou, trainic și sigur.

Vechiul pod din lemn care făcea legătura între Șomartin și Arpașu de Jos a devenit amintire.

Recent au fost montate cele patru grinzi, fiecare având o lungime de 30 de metri și o greutate de 50 de tone.

Publicitate

Se lucrează la realizarea cofrajelor în vederea turnării stratului de beton.

Valoarea investiției este de 5,37 milioane lei, banii fiind alocați prin contractul de finanțare semnat în luna august 2023″, a transmis Consiliul Județean Sibiu.

Urmărește Sibiu 100% în Google News 

spot_img
Ultimele știri

Ministrul Transporturilor trimite la refacere bugetele TAROM, CFR Călători și CNAIR. Radu Miruță cere calcule realiste și reducerea pierderilor

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, a respins proiectele de buget prezentate de mai multe companii aflate...

Știri pe același subiect