23.1 C
Sibiu
sâmbătă, iunie 15, 2024

Harta politică a primăriilor din județ după alegerile locale din 9 iunie 2024

Publicitate

Cele mai citite

SURSA foto: rezultatevot.ro

Roșu- PSD,
Galben- PNL
Turcoaz-FDGR
Albastru-ADU
Gri-Independenți
Verde deschis-PER

Articol de Cosmin Pal, Ștefania Colpoș și Vasile Alexandru

PNL – 34 de primari, PSD – 22 de primari, Alianța Dreapta Unită – 4 primari, 2 independent, 1 FDGR și 1 Partidul Ecologist Român

Primari aleși în 9 iunie 2024 vs. foști primari

Municipii

  1. Sibiu – Astrid Fodor – FDGR; Astrid Fodor – FDGR
  2. Mediaș – Gheorghe Roman – PNL; Gheorghe Roman – PNL

Orașe

  1. Agnita – Alin Schiau-Gull – PNL; Alin Schiau-Gull – PNL
  2. Avrig – Adrian David – PNL; Adrian David – PNL
  3. Cisnădie – Mircea Orlățan ADU; Gheorghe Huja – PNL
  4. Copșa Mică – Nicolae Tăpălagă – PNL, Daniel Mihalache – PNL, nu a mai candidat
  5. Dumbrăveni – Emil Dârloșan – PSD, Emil Dârloșan – PSD
  6. Miercurea Sibiului – Ioan Troancă – PNL, Ioan Troancă – PNL
  7. Ocna Sibiului – George Claudiu Predescu – PNL, George Claudiu Predescu – PNL
  8. Săliște – Horațiu Răcuciu – PNL, Horațiu Răcuciu – PNL
  9. Tălmaciu – Ioan Oancea – PNL, Ioan Oancea – PNL

Comune

  1. Alma – Alexandru Curcean – PNL, Alexandru Curcean – PNL,
  2. Alțâna – Adrian Antal – PSD, Ioan Bucșă – PSD, nu a mai candidat
  3. Apoldu de Jos – Ioan Barbu – PSD, Ioan Barbu – PSD
  4. Arpașu de Jos – Vasile Vasu – PSD, Constantin Văcariu – PNL
  5. Axente Sever – Marius Grecu – PNL, Marius Grecu – PNL
  6. Ațel – Ioan Aldea – PNL, Ioan Aldea – PNL
  7. Bazna – Octavian Alin Limbășan – PSD, Lucian Gligor Scumpu – PNL
  8. Biertan – Mircea Dragomir – PNL, Mircea Dragomir – PNL
  9. Blăjel – Marius Mărginean – PNL, Marius Mărginean – PNL
  10. Boița – Nicolae Cocoș – PNL, Nicolae Cocoș – PNL
  11. Brateiu – Elena Marian – independent, Elena Marian – PNL
  12. Bruiu – Emil Gherghel – PNL, Emil Gherghel – PNL
  13. Brădeni – Liviu Modoi – PNL, Liviu Modoi – PNL
  14. Bârghiș – Ștefan Șulumberchean – PNL, Ștefan Șulumberchean – PNL
  15. Chirpăr – Eugen Feldeoiu – PSD, Eugen Feldeoiu – PSD
  16. Cârța – Daniel Cândulețiu – PNL, Daniel Cândulețiu – PNL
  17. Cârțișoara – Sorin Cârțan – PSD, Sorin Cârțan – PSD
  18. Cristian – Claudiu Pâșu – PER, Ioan Seuchea – PNL
  19. Dârlos – Ioan Lupu – PNL, Ioan Lupu – PNL
  20. Gura Râului – Ioan Toma Zav, independent, susținut de PSD; Gheorghe Călin – PNL
  21. Hoghilag – Nicolae Lazăr – PSD, Nicolae Lazăr – PSD
  22. Iacobeni – Ioan Maca – PSD, Ioan Maca – PSD
  23. Jina – Vasile Beschiu – PSD, Vasile Beschiu – PSD
  24. Laslea – Ioan Onea – PSD, Ioan Onea – PSD
  25. Loamneș – Maria Greavu – PSD, Maria Greavu – PSD
  26. Ludoș – Ilie Berghezan – PNL, Ilie Berghezan – PNL
  27. Marpod – Sebastian Ioan Dotcoș – PSD, Sebastian Ioan Dotcoș – PSD
  28. Merghindeal – Aurel Țerbea – PSD, Aurel Țerbea – PSD
  29. Micăsasa – Adrian Suciu – PSD, Timotei Păcurar – USR+, nu a mai candidat
  30. Mihăileni – Cristian Bratu – ADU, Ioan Schiau – PSD
  31. Moșna – Dumitru Nuțu – PNL, Dumitru Nuțu – PNL
  32. Nocrich – Adrian Mușoaie – PSD, Adrian Mușoaie – PSD
  33. Orlat – Gheorghe Pop – ADU, Aurel Gâță – PNL, nu a mai candidat
  34. Poiana Sibiului – Adrian Iovi PSD, Adrian Iovi PSD
  35. Poplaca – Vasile Budin – PSD, Vasile Budin – PSD
  36. Porumbacu de Jos – Dorel Martincu – PSD, Georgeta Poșa – PNL
  37. Păuca – Niculae Dancu – PNL, Niculae Dancu – PNL
  38. Racovița – Andreea Voicu – PNL, Andreea Voicu – PNL
  39. Roșia – Ioan David – PSD, Ioan David – PSD
  40. Râu Sadului – Daniel Minea – PNL, Daniel Minea – PNL
  41. Rășinari – Bogdan Bucur – PNL, Bogdan Bucur – PNL
  42. Sadu – Valentin Ivan – PNL, Valentin Ivan – PNL
  43. Slimnic – Adrian Nan- PNL, Adrian Nan- PNL
  44. Tilișca – Vasile Cîmpean – PNL, Vasile Cîmpean – PNL
  45. Turnu Roșu – Andreea Anghel – ADU, Stelian Istrate – PSD
  46. Târnava – Mihai Ioan Feisan – PNL, Norbert Pleiner – PSD
  47. Valea Viilor – Ilie Avram Pinte – PSD, Ilie Avram Pinte – PSD
  48. Vurpăr – Mihai Lienerth – PSD, Liviu Toma – PER- PNL
  49. Șeica Mare – Nicolae Șușa – PNL, Nicolae Șușa – PNL
  50. Șeica Mică – Emil Marius Urian – PNL, Emil Marius Urian – PNL
  51. Șelimbăr – Marius Grecu – PNL, Marius Grecu – PNL
  52. Șura Mare – Ionuț Maier – PNL, Ionuț Maier – PNL
  53. Șura Mică – Valentin Ristea – PNL, Valentin Ristea – PNL


Roșu- PSD,
Galben- PNL
Turcoaz-FDGR
Albastru-ADU
Gri-Independenți
Verde deschis-PER

Rezultatele în urma numărătoarelor paralele ale partidelor

Publicitate

Publicitate

spot_img
Ultimele știri

FOTO/VIDEO: Simona Halep a făcut show alături de Steffi Graf și Andre Agassi la Sports Festival

Simona Halep și Steffi Graf au făcut spectacol alături de Andrei Pavel și Andre Agassi, la Sports Festival, la...

Publicitate

Cele mai citite

SURSA foto: rezultatevot.ro

Roșu- PSD,
Galben- PNL
Turcoaz-FDGR
Albastru-ADU
Gri-Independenți
Verde deschis-PER

Articol de Cosmin Pal, Ștefania Colpoș și Vasile Alexandru

PNL – 34 de primari, PSD – 22 de primari, Alianța Dreapta Unită – 4 primari, 2 independent, 1 FDGR și 1 Partidul Ecologist Român

Primari aleși în 9 iunie 2024 vs. foști primari

Municipii

  1. Sibiu – Astrid Fodor – FDGR; Astrid Fodor – FDGR
  2. Mediaș – Gheorghe Roman – PNL; Gheorghe Roman – PNL

Orașe

  1. Agnita – Alin Schiau-Gull – PNL; Alin Schiau-Gull – PNL
  2. Avrig – Adrian David – PNL; Adrian David – PNL
  3. Cisnădie – Mircea Orlățan ADU; Gheorghe Huja – PNL
  4. Copșa Mică – Nicolae Tăpălagă – PNL, Daniel Mihalache – PNL, nu a mai candidat
  5. Dumbrăveni – Emil Dârloșan – PSD, Emil Dârloșan – PSD
  6. Miercurea Sibiului – Ioan Troancă – PNL, Ioan Troancă – PNL
  7. Ocna Sibiului – George Claudiu Predescu – PNL, George Claudiu Predescu – PNL
  8. Săliște – Horațiu Răcuciu – PNL, Horațiu Răcuciu – PNL
  9. Tălmaciu – Ioan Oancea – PNL, Ioan Oancea – PNL

Comune

  1. Alma – Alexandru Curcean – PNL, Alexandru Curcean – PNL,
  2. Alțâna – Adrian Antal – PSD, Ioan Bucșă – PSD, nu a mai candidat
  3. Apoldu de Jos – Ioan Barbu – PSD, Ioan Barbu – PSD
  4. Arpașu de Jos – Vasile Vasu – PSD, Constantin Văcariu – PNL
  5. Axente Sever – Marius Grecu – PNL, Marius Grecu – PNL
  6. Ațel – Ioan Aldea – PNL, Ioan Aldea – PNL
  7. Bazna – Octavian Alin Limbășan – PSD, Lucian Gligor Scumpu – PNL
  8. Biertan – Mircea Dragomir – PNL, Mircea Dragomir – PNL
  9. Blăjel – Marius Mărginean – PNL, Marius Mărginean – PNL
  10. Boița – Nicolae Cocoș – PNL, Nicolae Cocoș – PNL
  11. Brateiu – Elena Marian – independent, Elena Marian – PNL
  12. Bruiu – Emil Gherghel – PNL, Emil Gherghel – PNL
  13. Brădeni – Liviu Modoi – PNL, Liviu Modoi – PNL
  14. Bârghiș – Ștefan Șulumberchean – PNL, Ștefan Șulumberchean – PNL
  15. Chirpăr – Eugen Feldeoiu – PSD, Eugen Feldeoiu – PSD
  16. Cârța – Daniel Cândulețiu – PNL, Daniel Cândulețiu – PNL
  17. Cârțișoara – Sorin Cârțan – PSD, Sorin Cârțan – PSD
  18. Cristian – Claudiu Pâșu – PER, Ioan Seuchea – PNL
  19. Dârlos – Ioan Lupu – PNL, Ioan Lupu – PNL
  20. Gura Râului – Ioan Toma Zav, independent, susținut de PSD; Gheorghe Călin – PNL
  21. Hoghilag – Nicolae Lazăr – PSD, Nicolae Lazăr – PSD
  22. Iacobeni – Ioan Maca – PSD, Ioan Maca – PSD
  23. Jina – Vasile Beschiu – PSD, Vasile Beschiu – PSD
  24. Laslea – Ioan Onea – PSD, Ioan Onea – PSD
  25. Loamneș – Maria Greavu – PSD, Maria Greavu – PSD
  26. Ludoș – Ilie Berghezan – PNL, Ilie Berghezan – PNL
  27. Marpod – Sebastian Ioan Dotcoș – PSD, Sebastian Ioan Dotcoș – PSD
  28. Merghindeal – Aurel Țerbea – PSD, Aurel Țerbea – PSD
  29. Micăsasa – Adrian Suciu – PSD, Timotei Păcurar – USR+, nu a mai candidat
  30. Mihăileni – Cristian Bratu – ADU, Ioan Schiau – PSD
  31. Moșna – Dumitru Nuțu – PNL, Dumitru Nuțu – PNL
  32. Nocrich – Adrian Mușoaie – PSD, Adrian Mușoaie – PSD
  33. Orlat – Gheorghe Pop – ADU, Aurel Gâță – PNL, nu a mai candidat
  34. Poiana Sibiului – Adrian Iovi PSD, Adrian Iovi PSD
  35. Poplaca – Vasile Budin – PSD, Vasile Budin – PSD
  36. Porumbacu de Jos – Dorel Martincu – PSD, Georgeta Poșa – PNL
  37. Păuca – Niculae Dancu – PNL, Niculae Dancu – PNL
  38. Racovița – Andreea Voicu – PNL, Andreea Voicu – PNL
  39. Roșia – Ioan David – PSD, Ioan David – PSD
  40. Râu Sadului – Daniel Minea – PNL, Daniel Minea – PNL
  41. Rășinari – Bogdan Bucur – PNL, Bogdan Bucur – PNL
  42. Sadu – Valentin Ivan – PNL, Valentin Ivan – PNL
  43. Slimnic – Adrian Nan- PNL, Adrian Nan- PNL
  44. Tilișca – Vasile Cîmpean – PNL, Vasile Cîmpean – PNL
  45. Turnu Roșu – Andreea Anghel – ADU, Stelian Istrate – PSD
  46. Târnava – Mihai Ioan Feisan – PNL, Norbert Pleiner – PSD
  47. Valea Viilor – Ilie Avram Pinte – PSD, Ilie Avram Pinte – PSD
  48. Vurpăr – Mihai Lienerth – PSD, Liviu Toma – PER- PNL
  49. Șeica Mare – Nicolae Șușa – PNL, Nicolae Șușa – PNL
  50. Șeica Mică – Emil Marius Urian – PNL, Emil Marius Urian – PNL
  51. Șelimbăr – Marius Grecu – PNL, Marius Grecu – PNL
  52. Șura Mare – Ionuț Maier – PNL, Ionuț Maier – PNL
  53. Șura Mică – Valentin Ristea – PNL, Valentin Ristea – PNL


Roșu- PSD,
Galben- PNL
Turcoaz-FDGR
Albastru-ADU
Gri-Independenți
Verde deschis-PER

Rezultatele în urma numărătoarelor paralele ale partidelor

Publicitate

Publicitate

spot_img
Ultimele știri

FOTO/VIDEO: Simona Halep a făcut show alături de Steffi Graf și Andre Agassi la Sports Festival

Simona Halep și Steffi Graf au făcut spectacol alături de Andrei Pavel și Andre Agassi, la Sports Festival, la...

Știri pe același subiect