Fundaţia Vier Pfoten a demarat în 28 septembrie un nou program de sterilizare gratuită a câinilor comunitari în parteneriat cu Primăria Sibiu. La doar o săptămână de la lansarea programului, acesta a fost blocat, medicii veterinari implicaţi fiind chemaţi de urgenţă în Kenya. Fundaţia desfăşoară acolo un amplu program de salvare a zeci de mii de animale sălbatice afectate de secetă. Sterilizarea câinilor la Sibiu se va relua luni. „Primăria vrea să continuăm colaborarea încă doi-trei ani”, a declarat Ruxandra Stoica, director marketing al fundaţiei. În luna mai fundaţia a sterilizat, tratat şi vaccinat 855 de animale fără stăpân la Sibiu. „După sterilizare câinii suferă modificări hormonale în bine. Numărul oamenilor muşcaţi de câinii sterilizaţi scade, dar este posibil ca un câine sterilizat să muşte”, a explicat Stoica.
Actualizat:
Seceta din Kenya blochează sterilizarea câinilor la Sibiu
Cele mai citite
Ultimele știri
Diana Șoșoacă, din nou la Moscova: laudă Rusia și vorbește despre „libertate” într-un live pe Facebook, platformă interzisă de Kremlin
Europarlamentara Diana Șoșoacă se află din nou în Rusia, unde a transmis sâmbătă un live pe Facebook din apropierea...
Articolul precedent
Articolul următor



