Unul dintre instrumentele pe care Primaria le are pentru a cuantifica evolutia domeniului turistic în Municipiul Sibiu este suma încasata de municipalitate lunar din taxa hoteliera. Prin intermediul Biroului de Dezvoltare si Promovare în Turism Municipalitatea monitorizeaza situatia activitatilor în turism în functie de încasarile din aceasta taxa.
în 2005, suma totala încasata de Directia Fiscala ca taxa hoteliera a fost de 677.721 de lei, în 2006 suma a crescut la 901.248 de lei si a ajuns în 2007 la 1.558.111 lei. în anul 2008 suma a crescut din nou, ajungând la 1.697.117 lei. „în urma unei analize a acestor sume, a fost confirmata o crestere în acest domeniu în 2007 si 2008 în comparatie cu 2005 si 2006. Sumele încasate pâna în prezent pe anul 2009 sunt si acestea comparabile cu anii trecuti. Aceasta situatie ne da certitudinea ca sectorul turistic în Sibiu functioneaza bine”, a declarat primarul Klaus Iohannis.
în 2009 se înregistreaza o usoara scadere a încasarilor în extra sezon (perioada ianuarie – aprilie), iar în primele doua luni ale sezonului (mai si iunie) încasarile se încadreaza în normalitatea contextului economic actual. „Aceasta crestere în suma achitata de hotelieri pentru întreaga perioada de sedere a fiecarui tuirst ne indica indirect o crestere a numarului de turisti care au ales sa viziteze orasul nostru” a declarat primarul Klaus Iohannis. (G.M)




