sâmbătă, iulie 2, 2022

Voinţa înfrântă cu 3-0 de Gaz Metan Mediaş

Cele mai citite
banner continental

Voinţa Sibiu a fost înfrântă la începutul săptămânii trecute, cu un scor de 3-0 de Gaz Metan Mediaş. Deşi oficialii Voinţei sperau într-o victorie, scorul final i-a surprins şi i-a nemulţumit pe aceştia. Se abţin să-şi facă reproşuri, dar promit că vor învăţa din greşeli.

banner FITS
banner FITS
banner FITS

La începutul saptămânii trecute, Voinţa Sibiu s-a gândit să ia o pauză de la meciurile reuşite şi a suportat o înfrângere cu 3-0 în derbi-ul disputat cu Gaz Metan Mediaş. A fost un meci care, în prima repriză nu s-a ridicat la nivelul disputelor naţionale, dar în care au dominat clar cei de la Gaz Metan. Toate cele trei goluri au fost înscrise în repriza a doua de Ciprian Petre, chiar la începutul reluării meciului, Florin Bratu în minutul 62 şi Taher Bawab, la câteva minute după cel de-al doilea gol. Directorul tehnic al Voinţei, Sandu Tabirca consideră că experienţa pe care o au medieşenii în Liga 1, dar şi jucatorii de „talie înaltă” (1,95, 2,00 metri) ai echipei şi-au spus cuvântul în ceea ce priveşte scorul final. Cu toate acestea nu şi-a pierdut încrederea în echipă şi după o evaluare mai atentă a meciului are certitudinea că vor învăţa din greşeli. Pe de altă parte, Cristian Pustai, antrenorul de la Gaz Metan se declară mulţumit de scor şi se bucură că au mai recuperate la golaveraj. Dacă înaintea meciului Ioan Hambasan, preşedintele Voinţei spera din tot sufletul să bată echipa Mediaşului, acum cei de la tehnic cred că ar fost meritată o înfrângere, dar cu un scor de 1-0. „Părerea mea este că scorul de 3-0 nu a reflectat jocul din teren. La un gol diferenţă, spun eu că am fi meritat să pierdem, pentru că jocul a fost mult mai echilibrat şi la nivelul şanselor şi a posesiei…” a declarat Sandu Tabirca. Rezultatul final al celei de-a patra etape a Campionatului Naţional de fotbal a fost primul duş rece al Voinţei Sibiu. Să sperăm în mobilizarea lor şi în eviatarea unor astfel de meciuri. R.B

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele știri

Dans aerian și muzică simfonică, la final de FITS, în Piața Mare

FITS se apropie cu pași repezi spre finalul ediției 2022. Evenimentul va aduce în ultima seară un spectacol inedit....