FOTO Trei copaci au căzut pe aleile din Muzeul Astra. Muzeul va fi închis astăzi

Cele mai citite

Din cauza vremii din ultimele ore, trei copaci au căzut pe aleile din Muzeul Astra. Din fericire, nu au fost înregistrate pagube.

Muzeul Astra va fi închis astăzi, 4 aprilie 2023, pentru mai multă siguranță. Din cauza condițiilor meteo și a ninsorii din ultimele ore, un număr de 3 copaci au căzut pe aleile din muzeu.

Nu au fost înregistrate pagube, nu a fost afectat nici un monument sau obiect de patrimoniu, însă responsabilii muzeului sibian spun că doresc să evite orice risc de producere a unor evenimente nedorite.

„Pentru noi siguranța actului cultural este cea mai importantă! Când spun acest lucru mă refer atât la angajații Muzeului ASTRA, cât și la vizitatorii care ne trec pragul în fiecare zi sau patrimoniul cultural expus aici.

Locuri de muncă

Copacii care au căzut vor fi tăiați și degajați de către lucrătorii Serviciului Administrativ din muzeu, iar intervenția se va desfășura cu maximă atenție și prudență. Există, însă pericolul ca și alți copaci să cadă, din cauza zăpezii.

De aceea am decis să închidem Muzeul Astra până când situația va reveni la normal și sperăm ca vizitatorii noștri să fie înțelegători”, a declarat Ciprian Ștefan, manager Muzeul Astra.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
Ultimele știri

Dezbatere cu publicul pe tema resistematizării centrului istoric. Arhitecții sibieni vin cu „obiecții”

Cea de-a doua dezbatere privind sistematizarea și optimizarea centrului istoric al Municipiului Sibiu a ridicat o serie de obiecții...

Știri pe același subiect