2.4 C
Sibiu
luni, noiembrie 24, 2025

Regizor Sara Budrala: „La Astra Film încercăm, într-un fel, să mergem împotriva curentului”

Cele mai citite

Tânăra regizoare Sara Budrala, absolventă a masterului în regie de film la Universitatea Sapientia de la Cluj Napoca și fiica regizorului Dumitru Budrala, fondatorul și directorul Astra Film Festival, este pentru al doilea an consecutiv implicată în preview-urile festivalului. Pentru ea, filmul documentar nu este doar o formă de artă, ci și un mijloc de exercițiu al empatiei radicale, deschizând în același timp noi orizonturi estetice.

Am discutat cu Sara despre provocările Netfilx, Astra Film Junior, tendințele filmului documentar și despre cum cei mici pot „crește” cu o cultură cinematografică de calitate.

E un semn bun că Netflix menține activ și crește publicul de film documentar? Procentual, câte dintre documentarele Netflix îndeplinesc criteriile de a fi selectate într-un festival de film documentar?

Publicitate

E, fără îndoială, un semn bun că Netflix contribuie la menținerea interesului publicului pentru documentar. Totuși, procesul de selecție al platformei diferă fundamental de cel al festivalurilor de profil. Netflix mizează pe vizibilitate globală, impact imediat și accesibilitate, în timp ce un festival precum Astra Film caută profunzime, originalitate și unghiuri neconvenționale asupra realității.

La Astra Film încercăm, într-un fel, să mergem împotriva curentului — să descoperim teme și formate mai puțin abordate, dar esențiale și actuale.

Cum percepeți publicul tânăr al festivalului? Se va schimba abordarea filmului documentar pentru a fi mai mult pe gustul acestuia?

În fiecare an depunem eforturi pentru a curatoria un program care să mențină interesul tinerilor, astfel încât să nu simtă nevoia să butoneze telefonul după primele minute. Totuși, cred că acest proces este bidirecțional: nu doar noi trebuie să ne adaptăm gusturilor lor, ci și să le oferim o experiență care să le provoace gândirea critică, să le cultive o nouă percepție estetică și un mod „out of the box” de a privi lumea.

„Mi-aș imagina o caravană AFF Junior, care să ajungă și în alte orașe și sate din România”

Festivalul de la Sibiu reușește an de an să aducă în fața publicului teme de actualitate și să creeze discuții valoroase. Cum percepe o tânără regizoare interesul adolescenților pentru acestea?

Tinerii de azi mi se par mai activi politic și mai conectați la realitate prin intermediul rețelelor sociale decât generațiile anterioare. Tocmai de aceea sunt mai sensibili la problemele sociale și mai receptivi la temele pe care le propune festivalul.

AFF Junior e cel mai mare proiect cultural din țară pentru școlari și preșcolari. Care ar fi un plan, în câțiva pași, pentru creșterea acestui „copil” al festivalului mare?

Astra Film Junior este deja un proiect amplu, iar în fiecare an ne bucură numărul mare de participanți, grupuri de copii care vin nu doar din Sibiu, ci și din satele din jur, cu trenul sau autobuzul. În timpul festivalului, centrul Sibiului devine un nucleu care pulsează de energie și curiozitate. Pentru viitor, mi-aș imagina o caravană AFF Junior, care să ajungă și în alte orașe și sate din România, ducând filmele și activitățile educative acolo unde accesul cultural este încă limitat.

Care e cea mai frumoasă parte pentru tine din acest festival?

Pentru mine, cea mai frumoasă parte este întâlnirea dintre oameni, faptul că filmele reușesc să aducă împreună persoane care, altfel, poate nu și-ar fi vorbit niciodată. Și, desigur, simpla pasiune pentru cinema: pentru acest mediu care îți alchimizează mintea și îți deschide lumi.

„Mă fascinează și mă neliniștește numărul tot mai mare de filme din selecție care abordează noile valuri de ură eugenistă și fascistă”

Care e cel mai greu lucru pe care îl faci pentru festival?

Cea mai solicitantă, dar și cea mai captivantă parte este conceperea descrierilor și a titlurilor categoriilor tematice. Este un proces complex de curatoriat, realizat în colaborare, care presupune analizarea edițiilor anterioare, raportarea la contextul social actual și integrarea numeroaselor nuanțe creative implicate.

Cât de mult te-a ajutat, în anii de studiu, experiența „de acasă” în zona filmului documentar? Cum te-a sprijinit formarea academică să contribui mai valoros la AFF?

Facultatea de film mi-a oferit o bază solidă în istoria și critica cinematografică, dar și instrumente pentru a analiza documentarele din selecția Astra Film în profunzime. În plus, experiența practică din zona regiei, a montajului și a sunetului mă ajută să realizez videoclipurile de prezentare pentru rețelele sociale ale festivalului, păstrând o coerență estetică și narativă.

Care e tema ta favorită de anul acesta din festival?

E greu de ales, dar, probabil datorită interesului meu pentru antropologie, mă atrage tema #occident, o privire critică asupra modului în care oamenii de pe alte continente îi percep pe europeni și asupra eticii cercetării antropologice.
În același timp, mă fascinează și mă neliniștește numărul tot mai mare de filme din selecție care abordează noile valuri de ură eugenistă și fascistă, un semn că aceste teme redevin urgent de discutat. Și nu pot să nu menționez cele șase filme care urmăresc destine feminine din prezent, femei care înfruntă provocări noi, de la teroarea agresorilor online până la exploatarea firmelor de surogat.

„Aș crea un ghid interactiv care să-i ajute pe spectatori să descopere documentare în funcție de interesele lor estetice și tematice”

Dacă ai putea aduce o schimbare în zona serviciilor de streaming pentru segmentul documentarului, care ar fi aceea?

Aș crea un ghid interactiv care să-i ajute pe spectatori să descopere documentare în funcție de interesele lor estetice și tematice, nu doar prin algoritmi de popularitate, ci printr-o explorare mai personalizată și mai conștientă a conținutului. Un astfel de instrument ar putea transforma vizionarea într-un proces educativ și introspectiv, nu doar într-un consum pasiv.

    Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

    Publicitate
    spot_img
    Cick
    Ultimele știri

    Clinica DERMATOP – Sănătatea și frumusețea pielii tale, pe mâinile profesioniștilor, în inima Sibiului

    De peste două decenii, Clinica DermaTop Sibiu reprezintă un pilon de încredere în medicina dermatologică și estetică din regiunea...

    Publicitate

    spot_img

    Știri pe același subiect