Aproape 400 de elevi din Sibiu au lipsit la simularea probei E.d)

Cele mai citite

Astăzi, 6 martie, între orele 9.00 și 12.00, în toate unitățile de învățământ liceal din județului Sibiu, a fost susținută simularea probei E.d), probă specifică profilului, din cadrul examenului de Bacalaureat 2024, la disciplinele: fizică, chimie, biologie, informatică, geografie, logică, economie, sociologie, psihologie sau filosofie.

Nu au existat probleme în privința organizării acestei simulări, toate unitățile de învățământ cu clase liceale putând accesa, multiplica și distribui subiectele la timp. De asemenea nu au fost elevi eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă.

Din cei 2.818 elevi care puteau susține simularea probei E.d) a examenului de Bacalaureat 2024, au fost prezenți 2.426 elevi (86,09%), iar 392 elevi au absentat (13,91%).

Cei mai mulți absenți au fost înregistrați la Liceul Tehnologic „Automecanica” Mediaș (67 elevi, majoritatea de la formele de învățământ cu frecvență redusă și seral), iar cei mai puțini absenți au fost la Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (0 – zero absenți).

Publicitate

Pe disciplinele susținute azi, cei mai mulți elevi au absentat la geografie (199 elevi), iar cei mai puțini au absentat la chimie organică teoretic și informatică (câte un elev).

Calendarul simulării probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, în anul școlar 2023 – 2024, este următorul:

– 07 martie 2024 – Proba E) b) – probă scrisă – Limba și literatura maternă

– 15 martie 2024 – Comunicarea rezultatelor

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
Ultimele știri

Premieră absolută în România: spitalul din Blaj introduce o procedură disponibilă până acum doar în privat

Spitalul Municipal Blaj bifează o realizare medicală de referință, devenind primul spital public din România unde a fost efectuată...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect