16.3 C
Sibiu
vineri, aprilie 17, 2026

Cursuri suspendate la Colegiul Economic „George Barițiu”. Prea puțini profesori

Cele mai citite

11 profesori ai Colegiului Economic „George Barițiu” din Sibiu sunt infectați cu virusul SARS-CoV-2. Pentru că unitatea se află în imposiblitatea de a suplimenta cu alte cadre didactice, s-a luat decizia ca orele fizice să fie suspendate, iar activitatea să se desfășoare în sistem online. În plus, potrivit Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, două grădinițe din Șelimbăr și Broșteni vor avea cursurile suspendate până în 4 februarie.
„Din cauza numărului mare de îmbolnăvir COVID, au fost suspendate cursurile pentru săptămâna 31 ianuarie – 4 februarie în trei unități de învățământ”, informează Constantin Dincă, purtătorul de cuvânt al IȘJ Sibiu.
Potrivit acestuia, este vorba despre Colegiul Economic „George Barițiu” Sibiu, unde 11 cadre didactice sunt infectate cu coronavirus. Unitatea de învățământ nu are posibilitatea de a suplimenta cu alte cadre didactice, iar elevii navetiști (majoritari) nu au mijloace de transport în comun cu care să ajungă mai târziu la școală sau să plece mai repede acasă. În total, este vorba despre 876 de elevi.
Cursuri suspendate în următoarea săptămână vor fi și la Grădinița cu Program Prelungit „Kinderklub Maranata” Șelimbăr, unde două cadre didactice sunt infectate cu COVID, precum și la Grădinița cu Program Normal Broșteni (structură la Școala Gimnazială Păuca), unde un cadru didactic are coronavirus.

spot_img
Ultimele știri

Aeroporturi București reacționează dur la planul Guvernului și refuză listarea la Bursă: „CNAB nu este de vânzare. Este un activ strategic al statului”

Prima companie de stat care reacționează ferm la intenția Guvernului de a lista la bursă pachete din acțiuni este...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect