FOTO: S-a încheiat Săptămâna Protecției Civile în județul Sibiu

Cele mai citite

ISU Sibiu a încheiat, miercuri, Săptămâna Protecției Civile, o perioadă dedicată informării, pregătirii și responsabilității față de comunitate.

În ultimele trei zile, salvatorii au fost prezenți în mai multe școli și licee de pe raza județului Sibiu, unde au desfășurat exerciții de evacuare și lecții deschise.

Sute de elevi au învățat cum să reacționeze corect în situații de urgență, cum să își păstreze calmul și cât de important este fiecare gest atunci când secundele fac diferența.

„Săptămâna Protecției Civile reprezintă mai mult decât o serie de activități punctuale. Este un angajament ferm față de siguranța comunității.

Publicitate

Prin exercițiile și lecțiile susținute în unitățile de învățământ ne-am dorit să formăm reflexe corecte, să construim încredere și să demonstrăm că pregătirea salvează vieți.

Mulțumesc colegilor mei pentru profesionalism și implicare, iar cadrelor didactice și elevilor pentru deschidere și interes”, a transmis inspectorul șef al ISU Sibiu, locotenent-colonelul Laurențiu Anastasiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

spot_img
spot_img
Ultimele știri

VIDEO: Omul desemnat de Nicușor Dan să formeze Guvernul îl DESFIINȚA acum un an. „Nu are forță politică, va pierde”

Adrian Veștea, care a primit mandatul de a forma un guvern de la președintele Nicușor Dan, îl făcea praf...

Știri pe același subiect