6.3 C
Sibiu
marți, aprilie 8, 2025

Un elev de la Școala Gimnazială Curciu, cu temperatură peste maximul admis

Cele mai citite

Vineri, un singur elev, provenind de la Școala Gimnazială Curciu, nu a fost primit la orele de pregătire pentru examenele naționale, din cauză că avea temperatura peste maximul admis.

„Un elev de la Școala Gimnazială Curciu nu a fost primit la pregătire deoarece, la triajul făcut de către cadrele medicale, la intrarea în școală, a avut o temperatură a corpului mai mare de 37,3 grade”, a spus Constantin Dincă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Sibiu.
Vineri, la nivelul unităților de învățământ din județul Sibiu, din cei 2023 de elevi din clasa a VIII-a, care aveau programate cursuri de pregătire, 1506 s-au prezentat de elevi (74,4%), iar din cei 1121 de elevi din clasa a XII-a s-au prezentat 720 de elevi (64,2%).
Conform IȘJ Sibiu, cea mai bună rată de prezență, de 100%, s-a înregistrat în 14 unități de învățământ: Școala Gimnazială Apoldu de Jos, Școala Gimnazială Șeica Mică, Școala Gimnazială ”Samuil Micu” Sadu, Școala Gimnazială ”Ion Albescu” Boița, Școala Gimnazială Bazna, Școala Gimnazială ”Badea Cârțan” Cârțișoara, Școala Gimnazială Porumbacu de Jos, Școala Gimnazială Scoreiu, Colegiul Național ”Gheorghe Lazăr” Sibiu (clasa a VIII-a), Școala Gimnazială ”Ilie Micu” Ludoș, Școala Gimnazială Tilișca, Școala Gimnazială Nr. 7 Mediaș, Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu” Sibiu (clasa a VIII-a) și Școala Gimnazială Nr. 3 Cisnădie.

Publicitate
Ultimele știri

Toate pensiile, alocațiile și indemnizațiile vor fi plătite înainte de Paște

În luna aprilie 2025, toate plățile sociale vor fi făcute mai devreme, astfel încât românii să poată folosi acești...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect