16.3 C
Sibiu
vineri, aprilie 17, 2026

ULTIMA ORĂ: Doi copii răniți după ce s-au jucat cu petarde. Un minor are răni grave la mână

Cele mai citite

Doi copii în vârstă de 6 ani, din Vurpăr, au fost răniți în rima zi din an după ce s-au jucat cu petarde, ambii fiind transportați la spital.

Unul dintre copii a suferit răni grave la mâna stângă, trei degete fiind afectate. Al doilea s-a ales cu traumatisme mai ușoare.

Un echipaj al Ambulanței Sibiu și unul de la ISU Sibiu au intervenit la acest eveniment, copiii fiind transportați la Spitalul Luther.

„SAJ Sibiu a trimis un echipaj de tip B în localitatea Vurpăr unde doi copii de 6 ani, jucându-se cu petarde, au suferit traumatisme prin explozie ale membrelor superioare.

Publicitate

Primul copil cu un traumatism sever la mâna stângă, cu afectarea a trei degete, iar al doilea cu afectare mai ușoară a mâinii.

După acordarea primului ajutor, echipajul SAJ a plecat spre spital iar pe drum a solicitat sprijinul unui echipaj cu medic. Un echipaj ISU cu medic a plecat la întâlnire și apoi a însoțit echipajul SAJ, asistând copiii până la sosirea la CPU Luther”, a declarat Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al Ambulanței Sibiu.

Urmărește Sibiu 100% în Google News 

spot_img
Ultimele știri

Aeroporturi București reacționează dur la planul Guvernului și refuză listarea la Bursă: „CNAB nu este de vânzare. Este un activ strategic al statului”

Prima companie de stat care reacționează ferm la intenția Guvernului de a lista la bursă pachete din acțiuni este...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect